MADRYT: Sorribes Tormo - Svitolina 6:3, 7:5; Keys - Begu 7:6 (3), 7:6 (6)Azarenka - Maria 6:3, 6:1; Sakkari - Vekic 6:3, 6:2; Machac - Ruusuvuori 6:4, 1:6, 6:2; Cobolli - Tabilo 5:7, 6:4, 6:4; Cachin - Ofner 6:3, 6:3; Auger-Aliassime - Nishioka 4:6, 6:1, 6:4; Sonego - Gasquet 6:2, 7:5.

Babolat ITF Seniors Świnoujście-Ahlbeck

Ponad 200 graczy, piękna pogoda i zacięta walka na kortach. Tak wyglądał Babolat ITF Seniors.

W zawodach w Świnoujściu i niemieckim Ahlbecku walczył m.in. Australijczyk, który kiedyś grał w Wimbledonie i Australian Open.

Roger Grant w turnieju w kategorii powyżej 55 lat okazał się nie do zatrzymania dla tenisistów z Polski i Niemiec. Nie stracił nawet seta. Jak trafił do Świnoujścia?

– Kolega z Anglii grał tu rok temu. Powiedział mi, że to znakomite zawody – tłumaczył Australijczyk. W latach 80-tych był profesjonalnym tenisistą. Grał w debla w Australian Open, a w miksta wygrał rundę w Wimbledonie.

Czarnym koniem zawodów był z kolei Szwed Mats Halvarsson. Pokonał najlepszych polskich graczy w kategorii +65 lat.

– Od dzieciństwa trenowałem tenisa i hokeja. Postawiłem na łyżwy – występowałem w szwedzkiej ekstraklasie. Gdy odwiesiłem kij na kołku, wróciłem do rakiety – tłumaczył gość ze Skandynawii.

Najwyższe miejsce trafiło w ręce jeszcze jednego obcokrajowca – zawody +45 wygrał Niemiec Roman Groteloh. W pozostałych kategoriach zwyciężali Polacy.

Wśród najmłodszych seniorów niepokonany był Wojciech Fiedler, a w finale turnieju +40 były mistrz świata Beniamin Budziak zwyciężył szczecinianina Tomasza Bobeckiego.

U panów o przynajmniej 10 lat starszych zaskoczenia nie było – zawody wygrał rozstawiony z 1 Marek Lubas, w finale jego rywal – Bogdan Hrones musiał poddać się z powodu odniesionej kontuzji.

W licznie obsadzonym turnieju +60 najlepszy był Paweł Wojtyczka, w kategorii powyżej 70 lat zwyciężył Roman Mrozek, a rozgrywki +75 wygrał Andrzej Karczewski. W dwóch najstarszych kategoriach zwyciężyli Jerzy Jarmoc (+80) i Mieczysław Rataszewski (+85).

W turniejach pań zagrało ponad 40 tenisistek. Wśród najmłodszych najlepsza była Joanna Neumann de Spallart. W kategorii +40 Monika Biernat zgodnie z przewidywaniami nie straciła nawet gema. Trzecia na świecie zawodniczka przyjechała do Świnoujścia żeby odpocząć i potrenować z panami.

W finale +45 Małgorzata Sroczyńska po zaciętym meczu pokonała Iwonę Arteniuk. Najbardziej emocjonująca rywalizacja była w turnieju +50. Po kilku wielogodzinnych spotkaniach turniej ostatecznie zwyciężyła Iwona Wojsyk. Rozgrywki +55 wygrała Ewa Karwowska, a w dwóch ostatnich kategoriach najlepsze były Teresa Stochel i Zofia Rumińska.

Turniej specjalnie został zorganizowany w długi weekend. – Chciałem, żeby jak najwięcej zawodników przyjechało z rodzinami zobaczyć moje rodzinne i piękniejące z roku na rok Świnoujście. Żeby wybrali się tu nie tylko zagrać, ale – po prostu – na urlop – tłumaczył Ireneusz Maciocha, dyrektor turnieju. Dlatego oprócz czysto sportowej rywalizacji była też zabawa – tenisiści, ich rodziny i przyjaciele mogli wziąć udział w rejsie statkiem i bankiecie w czterogwiazdkowym hotelu.

Turniej jest wyjątkowy z jeszcze jednego powodu – to jedyne zawody tego typu na świecie, w których mecze rozgrywane są naraz w dwóch krajach – na kortach w Świnoujściu oraz obiekcie w niemieckim Ahlbecku.

Debel mężczyzn

+35 lat: Kamil Kaliński/Alberto Quintana (Hiszpania) – Jacek Mierzejewski/Jacek Torzewski 6:1, 2:6 6:3

+50: Leszek Naskręcki/Tomasz Wawrzyniak – Stephan Brauckmann/Thomas Klett (Niemcy) 6:2, 6:2

+55: Josef Bokelmann (Niemcy)/Władysław Króliczak – Werner Plenz/Klaus Soujon (Niemcy) 6:2, 6:2

+60: Bjorn Forsen/Mats Halvarsson (Szwecja) – Kazimierz Listek/Roman Mrozek 6:0, 6:1

+70: Andrzej Konitzer/Ryszard Śmigaj – Julian Kaczmarek/Andrzej Karczewski 3:6, 6:3, 10:6

Debel kobiet

+40 lat: Izabella Gilewicz/Beata Mnichowska – Beata Borowy/Małgorzata Sroczyńska 6:4, 6:3

+55: Ewa Karwowska/Małgorzata Myszkowska – Gabriela Sławik/Teresa Stochel 6:2, 6:2

Mikst

+35 lat: Hanna Listek/Beniamin Budziak – Monika Biernat/Ireneusz Maciocha 6:2, 6:1

+40: Iwona Wojsyk/Janusz Wojsyk – Iwona Arteniuk/Leszek Naskręcki 6:4, 6:3

+50: Marzena Rowicka/Marek Lubas – Marina Bakonyi (Szwecja)/Herbert Jacobs(Niemcy) 6:0, 6:1

+60: Teresa Stochel/Waldemar Łukaszewicz – Agnieszka Dyderska/Andrzej Kołodziejczyk 6:3, 7:5

Kategoria: ITF Seniors