Polski Tenis

WYNIKI

ADELAJDA WTA: Świątek - Bencic 6:2, 6:2; SINGAPUR ATP: Popyrin - Bublik 4:6, 6:0, 6:2; MONTPELLIER ATP: Goffin - Bautista Agut 5:7, 6:4, 6:2; CORDOBA: J.M. Cerundolo - Coria 6:4, 4:6, 6:2; Ramos-Vinolas - Bagnis 7:5, 5:7, 6:3.

Prezentujemy mistrzów Polski – Arkadiusz Kocyła

przez maka

Cykl prezentacji halowych mistrzów Polski w różnych kategoriach wiekowych rozpoczynamy od Arkadiusza Kocyły (Promasters Szczecin), triumfatora juniorskiego czempionatu.

17-letni, wysoki szczecinianin (aż 197 cm wzrostu) złoty medal halowych mistrzostw Polski wywalczył we Wrocławiu.

Smak złota

– Spełniłem marzenie. Byłem świetnie przygotowany fizycznie i mentalnie do tych zawodów. Nie bałem się nikogo. Czekałem na trzech najgrożniejszych rywali, ale nie zdecydowali się na start. Złoto smakuje wybornie, mimo że zabrakło ich we Wrocławiu – mówi Arek.

Przygodę z tenisem rozpoczął ponad dziesięć lat temu. Pierwsze dobre wyniki przyszły w kategorii wiekowej do lat 12.

– Byłem w gronie skrzatów około 12-14. miejsca w kraju. Na letnich MP dotarłem aż do ćwierćfinału. Pokonałem głównego faworyta Michała Koniecznego. Od tamtej pory uwierzyłem w siebie i zacząłem grać coraz lepiej – zaznacza Kocyła.

Wśród 14-latków był ósmy, a w grupie kadetów już piąty. Od rok jest czołowym juniorem w Polsce. We wtorek zostanie liderem rankingu PZT do lat 18.

Kandyduje go gry w reprezentacji w drużynowych mistrzostwach Europy, choć konkurencja jest mocna w osobach Macieja Smoły, Mikołaja Jędruszczaka i Macieja Romanowicza.

Kłopoty z sercem

Od pięciu lat – z małymi przerwami – pracuje z Łukaszem Markowskim. Latem był bliski zakończenia kariery.

– Pojawiły się bowiem kłopoty ze zdrowiem – blokada w komorze serca. Doznałem także innych urazów – wyjawia szczecinianin. – Odbudowałem się i od kilku miesięcy jest już lepiej. Kontuzje mnie omijają. Ciężko pracuje na treningach i są tego efekty.

Pomoc taty

Skuteczną grą w kraju (wygrane w kilku OTK) i turniejach juniorskich ITF – finał Magnolii Cup i ćwierćfinał zawodów w Hamburgu – stara się przyciągnąć sponsorów.

– Przez cała karierę finansowo wspierał mnie tylko tata Krzysztof. Poświęcił wszystko, aby mógł uprawiać sport. Wiele mu zawdzięczam – podkreśla Arek.

W przyszłym tygodniu Kocyła będzie walczył w młodzieżowych mistrzostwach Polski, które odbędą się w Bydgoszczy.

Być w setce

Póżniej raczej wystąpi w OTK w Bytomiu. Następnie czekają go przygotowania do sezonu letniego. Nie zależy mu już na startach w turniejach juniorskich ITF (jest obecnie 247. w rankingu), gdyż ma niewielkie szanse na udział w wielkoszlemowych imprezach dla zawodników do lat 18, a jest to niezwykle kosztowne.

Latem zamierza powalczyć w futuresach o pierwsze punkty do klasyfikacji ATP. Jego marzeniem jest czołowa setka na świecie.

Kategoria:

Wyniki na żywo | Bukmacherzy - ranking firm z polskim zezwoleniem | Reklama | Linki | Polityka prywatności