Polski Tenis

WYNIKI

PEKIN WTA 1000: Świątek - Linette 6:1, 6:1; Ostapenko - Pegula 6:4, 6:2; Samsonova - Kostyuk 6:4, 6:7 (4), 7:5; SZANGHAJ ATP 1000: Kokkinakis - Fognini 6:2, 6:4; Lajovic - Wawrinka 6:4, 7:6 (7); Munar - R. Te 6:2, 6:4; Nishioka - Altmaier 6:4, 3:6, 7:6 (2); Nakashima - Zapata Miralles 6:1, 7:6 (3); Sweeny - Daniel 6:2, 6:3; Zh. Zhang - Gasquet 6:1, 6:2; McDonald - Moutet 6:2, 6:3; Giron - Galan 6:4, 6:2; Marozsan - Rinderknech 7:6 (6), 6:2; Fucsovics - Yevseyev 6:4, 6:2; Hanfmann - Duckworth 6:4, 6:7 (10), 6:3; Y. Bu - Kecmanovic 6:7 (5), 6:2, 2:1 i krecz Serba.
Polska Liga Tenisa

Łokieć tenisisty

Czym jest łokieć tenisisty i jakie są objawy tego schorzenia? Przedstawiamy sposoby na wykrycie choroby i jej skuteczne leczenie.

Schorzenie niemal nie występuje u ludzi młodych, a wiek osób cierpiących z powodu łokcia tenisisty zwykle mieści się w przedziale od 30 do 65 lat. 

Przyczyny schorzenia

Chirurgia ręki – dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem tak zwanego łokcia tenisisty – wskazuje, że jego przyczyną jest przewlekły stan zapalny zlokalizowany w obrębie przyczepu prostowników przedramienia do kłykcia w okolicy stawu łokciowego. Schorzenie może też być skutkiem występowania zwłóknień, chorób nowotworowych lub złamań, ale w przeważającej większości przyczyną są powtarzające się i długotrwałe przeciążenia mięśni w obrębie ręki. Nierzadko patologie związane z łokciem tenisisty dotykają nerw promieniowy, powodując jego ucisk. W takim wypadku jedyną w pełni skuteczną metodą leczenia może okazać się zabieg operacyjny.

Objawy i diagnostyka łokcia tenisisty

Schorzenie to częściej dotyka mężczyzn. Niemal nie występuje u ludzi młodych, a wiek osób cierpiących z powodu łokcia tenisisty zwykle mieści się w przedziale od 30 do 65 lat. Wbrew potocznej nazwie na tę chorobę uskarżają się nie tylko zawodowi sportowcy i gracze w tenisa. Często dotyka pracowników biurowych czy robotników budowlanych, wykonujących podczas pracy powtarzalne ruchy ręką. Jednak oczywiście zarówno amatorzy, jak i profesjonalni tenisiści często cierpią na to schorzenie.

Objawy charakterystyczne dla tego schorzenia to ból i nadwrażliwość na dotyk w okolicy stawu łokciowego. Dolegliwości te nierzadko promieniują w stronę przedramienia i dalej do nadgarstka albo w okolice barku. Mogą skutkować osłabieniem chwytu w dłoni.

Diagnostyką choroby zajmuje się chirurg ręki. Zwykle wykonuje on badanie ultrasonograficzne. Ma ono charakter potwierdzający podejrzenia oraz wskazujący dokładną przyczynę dolegliwości. W razie konieczności diagnostykę rozszerza się o kolejne badania.

Leczenie łokcia tenisisty

Chirurgia ręki zakłada dwie ścieżki leczenia choroby. Pierwszą z nich jest długotrwała rehabilitacja, drugą zabieg chirurgiczny. Niestety rehabilitacja zwykle nie jest w stanie wyleczyć schorzenia, ogranicza się do łagodzenia jej objawów. Pełne wyleczenie gwarantuje wyłącznie zabieg chirurgiczny, który dla chirurga ręki jest zabiegiem prostym, o niemal 100% gwarancji powodzenia. Wykonuje się go szybko, a pacjent zazwyczaj może opuścić klinikę tego samego dnia, w którym wykonano zabieg. Kliniką świadczącą profesjonalne usługi związane z leczeniem łokcia tenisisty oraz wielu innych schorzeń ręki jest HANDPROJECT CLINIC.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie kliniki i dedykowanej temu schorzeniu podstronie: https://handproject.pl/lokiec-tenisisty/ Zachęcamy do kontaktu z polecanym przez nas gabinetem i umówieniu się na zabieg, by móc znowu grać w tenisa!

Kategoria: Art. spons.