Polski Tenis

WYNIKI

DUBAJ ATP 500: Hurkacz - O'Connell 7:6 (5), 6:4; Medvedev - Sonego 3:6, 6:3, 6:3; Davidovich Fokina - Mensik 7:6 (7), 1:0 i krecz Czecha; Humbert - A. Murray 6:2, 6:4; Bublik - Griekspoor 7:6 (8), 7:6 (2); Lehecka - Khachanov 6:7 (6), 7:6 (5), 6:4; Korda - Van de Zandschulp 6:1, 6:0; Rublev - Cazaux 6:4, 6:4; AUSTIN WTA 250: Y. Wang - Arango 6:2, 6:2.

Drużynowe Mistrzostwa Polskiej Ligi Tenisa dla Amatorów w sezonie 2024 – ruszył nabór

W premierowej edycji Drużynowych Mistrzostw PLT dla Amatorów w sezonie 2023 wystartowały 42 zespoły, złożone z tzw. Lig Lokalnych. W 2024 roku do gry przystąpią natomiast aż 72 ekipy.

– Zainteresowanie jest spore. Zwróciliśmy się już do ekip z poprzedniego sezonu czy będą kontynuować grę w nowym sezonie – mówi Radosław Gerlach, prezes Polskiej Ligi Tenisa.

Zaufanie do klubów 

Okazuje się, że chętnych do gry może być nawet 100 teamów. Dlaczego zatem tylko 72 ekipy wystartują w DMP w sezonie 2024?

– Bo 72 drużyny to 24 grupy czyli 24 literki, większa liczba mogłaby spowodować że skończyłyby się literki w alfabecie. A tak serio, to akurat najmniejszy problem. W 2023 roku w DMP rozegrano chyba z 700 meczów, a walkowerami skończyło się bodajże tylko kilkanaście. Chcę mieć pewność i zaufanie do klubów oraz menadżerów, że podejdą do sprawy poważnie i odpowiednio się zorganizują, tak jak to w zdecydowanej większości bardzo ładnie ogarnęli to przed rokiem – tłumaczy Radek Gerlach.

Start wcześniej niż przed rokiem

W sezonie 2023 pierwsze mecze Drużynowych Mistrzostw PLT rozegrano dopiero 24 czerwca. Do 31 lipca trwała faza grupowa. Później z każdym kolejnym miesiącem odbywały się kolejne etapy zmagań, tj. 1/16 finału w sierpniu, 1/8 finału we wrześniu, 1/4 finału w październiku i końcówką listopada Final Four DMP PLT. Tym razem inauguracja międzymiastowych starć rozpocznie się kilka tygodni wcześniej.

– Do końca lutego chcemy mieć wstępnie potwierdzone wszystkie zainteresowane zespoły. Zrobimy delikatną „górkę” na wypadek gdyby ktoś do maja się wysypał. W poprzednim sezonie najwięcej meczów przypadło na lipiec, ale to zależy już od klubów bo na rozegranie fazy grupowej będą miały aż dwa pełne miesiące. Będziemy mogli przy współpracy z Babolatem i Fuksiarzem bardzo fajnie ubrać te rozgrywki, także już nie mogę się doczekać – zaznacza prezes Polskiej Ligi Tenisa.

Trzeba prowadzić Ligi Lokalną

Podstawowym warunkiem przystąpienia do DMP jest zorganizowanie i prowadzenie Ligi Lokalnej w swoim miasteczku, objętej patronatem Polskiej Ligi Tenisa, która musi liczyć minimum 25 osób. Do meczu międzymiastowego delegowanych jest sześciu graczy z tego grona, w tym m.in. jedna kobieta, jeden gracz U24 oraz jeden amator 45+.

– Program zawodów będzie taki jak przed rokiem. W składzie meczowym nadal będzie pozycja dla tzw. gracza dowolnego, a spotkanie składać się będzie z sześciu singli, dwóch deblów i miksta. A kto będzie mógł reprezentować ligę? Ci, którzy grają w danej lokalnej lidze. Wymóg będzie minimalny, bo tylko jeden mecz na kolejkę, ale to i tak zapobiegnie tzw. najemniczym zespołom. Gdyby one powstały nie byłoby zabawy, tutaj poziom ma być lokalny, taki niedzielny, a każdy zespół nawet z najmniejszego miasteczka realną szansę na wygraną – dodaje Gerlach.

Nabór do Drużynowych Mistrzostw PLT wciąż trwa i zakończy się za kilka tygodni. Więcej ekip, to z pewnością także większe wyzwanie organizacyjne dla PLT, ale także większe nagrody dla zwycięzcy. Zgodnie z obietnicą będzie to 20 tysięcy złotych dla menadżera zwycięskiej ekipy DMP 2024, czyli dwa razy więcej niż w sezonie 2023. Choć wiadomo, że tu nie kasa jest najważniejsza, a fajna, uczciwa i dobrze ubrana zabawa. Drużynówki tworzą niepowtarzalne emocje w lokalnych społecznościach.

Zgłoszenia do DMP 2024 – telefon: 575622134

Kategoria: PLT