Polski Tenis

WYNIKI

WIMBLEDON: Hsieh/J. Zieliński - Olmos/S. Gonzalez 6:4, 6:2; Alcaraz - Djokovic 6:2, 6:2, 7:6 (4); Krejcikova - Paolini 6:2, 2:6, 6:4; Siniakova/Townsend - Dabrowski/Routliffe 7:6 (5), 7:6 (1); Heliovaara/Patten - Purcell/Thompson 6:7 (7), 7:6 (8), 7:6 (9). 

Mistrzostwa Polski Seniorów i Amatorów

We Wrocławiu rozpoczął się najważniejszy turniej tenisowy w kalendarzu Seniorów i Amatorów.

Na kortach Olimpijski Club przy Al. Paderewskiego ruszyły 36. Narodowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Amatorów w tenisie, które potrwają do 19 sierpnia. 

To największy i najważniejszy turniej w kalendarzu SiA, który posiada najwyższą 1. rangę i jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu oraz Miasto Wrocław.

Wyjątkowa edycja

To wyjątkowa edycja tego turnieju, gdyż będą jej towarzyszyły Wielobranżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski w tenisie, których organizatorem jest Fundacja Aktywni Dla Polski oraz pierwszy turniej z cyklu Tenis4U PZT Race, z pulą nagród 100000 złotych.

– Bardzo cieszymy się jako Polski Związek Tenisa, że 36. Narodowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Amatorów wraz z Wielobranżowymi Drużynowymi Mistrzostwami Polski są rozgrywane na pięknym obiekcie we Wrocławiu. Korty przy Stadionie Olimpijskim zasługują na tego typu imprezę – mówi Mirosław Skrzypczyński, prezes PZT. – Mam nadzieję, że poziom meczów będzie wysoki. Cieszę się, że tyle ludzi w naszym kraju, którzy na co dzień zajmują się czymś innym, grają amatorsko w tenisa, rywalizują na kortach i przyczyniają się do popularyzacji tej pięknej dyscypliny sportu – dodaje prezes PZT.

– Mistrzostwa we Wrocławiu to dla nas duże wyzwanie. Tym bardziej, że zostanie tam zainaugurowany ogólnopolski cykl turniejów amatorskich organizowanych przez PZT wspólnie z Tenis4U pod nazwą TENIS4U PZT Race, w którym pula nagród wynosi 100 000 złotych. Kolejne imprezy cyklu odbędą się w Kaliszu, Toruniu, Bytomiu i w Zielonej Górze. Mam nadzieję, że nagrody padną łupem najbardziej zdeterminowanych tenisistów amatorów – kończy Mirosław Skrzypczyński.

300 uczestników w 40 kategoriach wiekowych

– W zeszłym roku NMP SiA odbywały się na kortach Arki Gdynia w 19 kategoriach wiekowych gry pojedynczej, 12 kategoriach gry podwójnej oraz w 6 kategoriach gry mieszanej. Planujemy, że w tym roku również zostanie rozegranych około 40 kategorii wiekowych, w których wystartuje około 300 uczestników – mówi Aneta Budzałek, koordynatorka ds. tenisa amatorskiego PZT.

Podczas NMP SiA tenisiści i tenisistki rywalizują do dwóch wygranych setów, a przy stanie 1:1 w setach rozgrywany jest supertie-break do 10 wygranych punktów.

Mistrzostwa Polski w tenisie amatorskim odbywają się od początku lat 80. Początkowo turniej ten rozgrywany był pod nazwą Mistrzostwa Polski Weteranów, w latach 2008-2013 pod nazwą Narodowe Mistrzostwa Polski ATP. W 2014 roku impreza odbyła się po raz pierwszy pod szyldem Narodowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Amatorów. Wrocław już po raz trzeci będzie areną zmagań tenisistów amatorów z całej Polski – poprzednio gościł mistrzostwa w 2014 i w 2018 roku.

Wielobranżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski

Na kortach Olimpijski Club we Wrocławiu zostaną także rozegrane (15-17 sierpnia) Wielobranżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski w tenisie. Jest to pierwsza edycja tego turnieju, w którym mogą wziąć udział zawodnicy i zawodniczki reprezentujący jednego pracodawcę lub jeden zawód. Turniej pod patronatem PZT jest pierwszą taką imprezą w Polsce i będzie relacjonowany na antenie TVP3 Wrocław. Każdego dnia mistrzostw toczyć się będzie rywalizacja w innej kategorii: 15 sierpnia zostanie rozegrany turniej drużyn dwuosobowych, 16 sierpnia turniej drużyn trzy- i czteroosobowych, a ponieważ coraz więcej pań chętnie włącza się w rywalizację w tenisie amatorskim, 17 sierpnia odbędzie się turniej o mistrzostwo drużyn mieszanych i kobiecych.

Inauguracja cyklu TENIS4U PZT Race

Jak wspominał prezes PZT Mirosław Skrzypczyński podczas mistrzostw w stolicy Dolnego Śląska zostanie zainaugurowany cykl TENIS4U PZT Race. To ogólnopolski cykl turniejów amatorskich organizowanych przez PZT wspólnie z Tenis4U. Łączna pula nagród wynosi w nim 100000 złotych. We Wrocławiu, podczas 36. Narodowych Mistrzostw Polski SiA, odbędzie się (13-19 sierpnia) pierwszy turniej w cyklu, w którym rywalizacja toczyć będzie się w kategoriach: MSOpen, MS45+, MS60+, WSOpen.

To cztery najliczniejsze kategorie wiekowe z 35. NMP SiA w Gdyni. Zwycięzca każdej z nich otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł, za II miejsce 1000 zł, natomiast za III pozycję 350 zł.

Pozostałe turnieje cyklu odbędą się w Kaliszu (25-27 września), w Toruniu (16-18 października), w Bytomiu (20-22 listopada) oraz w Zielonej Górze (4-6 grudnia).

Drabinki

Kategoria: Amatorzy