Polski Tenis

WYNIKI

PRAGA WTA 250: Linette - Noskova 6:3, 3:6, 7:6 (2); Fręch - Samson 3:6, 6:0, 4:2 i krecz Laury; JASSY WTA 250: Avanesyan - Paquet 6:2, 6:3; M. Andreeva - Danilovic 3:6, 6:3, 7:6 (1); Avanesyan - Cristian 7:5, 6:4; WARSZAWA WTA 125: Chwalińska - Semenistaja 7:5, 4:6, 6:2; Joint - Bolkvadze 6:0, 6:4; Parks - Shinikova 7:5, 6:2; Kung - Glushko 6:1, 3:6, 6:3; KITZBUHEL ATP 250: Hanfmann - Seyboth Wild 7:6 (2), 6:4; M. Berrettino - Moreno de Alboran 7:6 (5), 6:3.

Tenis. Otwarcie nowoczesnej hali z czterema twardymi kortami w Kozerkach

W Kozerkach otwarta została nowoczesna hala z czterema twardymi kortami typu Laykold. Jest to kolejny etap rozbudowy Akademii Tenisowej Tenis Kozerki, w tym ośrodka szkoleniowego PZT.

Obiekt posiada już 20 kortów, w tym pięć otwartych z trybunami. Wszystkie spełniają wymogi techniczne do organizacji międzynarodowych turniejów WTA, ATP i ITF.

Brakowało takiego miejsca

– Pomysł ośrodka szkoleniowego zrodził się z potrzeby w 2015 roku, gdy zacząłem się interesować tenisem, bo moje najmłodsze dziecko zaczęło grać w tenisa. Uważałem, że brakuje takiego miejsca, gdzie młodzi ludzie mogliby trenować w nowoczesnym ośrodku z kortami o różnych nawierzchniach. Rozglądałem się w ościennych krajach jak to tam wygląda i ten projekt zaczął nabierać w głowie kształtu, którego realizację tutaj widać, a kolejny jej etap otwieramy dzisiaj. Mamy korty ziemne, korty twarde otwarte i pod dachem, zaplecze sportowe i zaraz otworzymy dobrze zaopatrzoną siłownię – powiedział na konferencji prasowej Jarosław Lewandowski, pomysłodawca i realizator Akademii Tenisowej Tenis Kozerki.

Wykorzystać potencjał

– Chcielibyśmy wykorzystać potencjał tego miejsca jak najlepiej, nie tylko realizując nasze zaplanowane zadania jak najbardziej kompleksowej pomocy szkoleniowej dla naszej utalentowanej młodzieży, ale także chcielibyśmy kontynuować działania upowszechniające tenis. Jest to miejsce, które dzięki różnorodnym nawierzchniom kortów umożliwia bardziej efektywną realizację m.in. zgrupowań, konsultacji szkoleniowych, ale też organizację turniejów międzynarodowych – podkreślił Henryk Kornas, Dyrektor Sportowy PZT.

Wsparcie samorządowe

Centrum szkoleniowe powstało przy zaangażowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki, władz samorządowych Grodziska Mazowieckiego i Powiatu Grodziskiego.

– Nie ma lepszych przedsięwzięć niż te oparte na pasji i ciężkiej pracy, które tu obserwowaliśmy od kilku lat. Miałem okazje widzieć je podczas pierwszego przecięcia wstęg w Kozerkach, a w kolejnych lasach zaskoczyli mnie efektami tej pracy. Każde otwarcie kolejnego etapu jest wydarzeniem w szerszej skali znacznie wykraczającej poza Grodzisk Mazowiecki – zaznaczył Tomasz Krupski, Zastępca Burmistrza Grodziska Mazowieckiego.

Tomasz Krupski razem ze Starostą Powiatu Grodziskiego Markiem Wieżbickim, Wiceprezesem PZT ds. Organizacyjnych Ryszardem Robaszkiewiczem i Jarosławem Lewandowskim dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi i tym samym otwarcia centrum szkoleniowego w Kozerkach.

– Polski Związek Tenisowy bardzo wspierał tę inwestycję i gospodarza tego przedsięwzięcia. Obiekt spełnia w całości oczekiwania PZT i będzie służył długo młodzieży – powiedział podczas ceremonii Ryszard Robaszkiewicz.

Pokazowy mikst

W konferencji prasowej wziął udział także Łukasz Kubot.

– Kiedy dwie dekady temu wkraczałem na arenę międzynarodową, to musiałem wyjeżdżać z kraju, żeby móc trenować w naprawdę profesjonalnych warunkach. W Polsce praktycznie przez sześć miesięcy w roku musimy trenować w hali, bo okres gry na kortach otwartych jest bardzo krótki. Cieszę się, że w złotych czasach polskiego tenisa, gdy mamy Igę Świątek, Huberta Hurkacza, Magdę Linette czy Janka Zielińskiego, który przebił się do światowej czołówki w deblu, doczekaliśmy się prawdziwej akademii tenisowej. Mamy w Kozerkach możliwość gry na nowoczesnych twardych kortach na zewnątrz i w hali. To bardzo ważne, bo obecnie właściwie 3/4 sezonu hta się turnie właśnie na twardej nawierzchni. Gratuluję pomysłodawcom, bo dzieciaki i młodzież mają warunki do trenowania i rozwijania się – mówił Kubot.

Krótko po tym Łukasz zrzucił z siebie garnitur i już w sportowym stroju wkroczył na kort u boku juniorki Darii Górskiej, by rozegrać pokazowy mecz miksta przeciwko Martynie Kubce i Szymonowi Walkowowi. W trakcie rywalizacji, w krótkiej przerwie między setami, pary zamieniły się partnerami.

Potem był czas na krótkie wywiady, pozowanie do pamiątkowych zdjęć, rozdawanie autografów i losowanie nagród rzeczowych. Na otwartych kortach twardych centrum szkoleniowego w Kozerkach już za półtora miesiąca odbędzie się turniej rangi WTA 125 organizowany przez Polski Związek Tenisowy.

Fot. Olga Pietrzak/PZT

Kategoria: PZT