Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy ponad 4,1 mln złotych na rozbudowę i rewitalizację istniejących centrów szkolenia tenisa w Bielsku-Białej i Bytomiu w ramach Programu Modernizacji Kompleksów Tenisowych. Minister Jakub Rutnicki ogłosił pierwsze rozstrzygnięcia programu podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Beskidzkim Klubie Tenisowym Advantage Bielsko-Biała.
Głównym celem Programu jest rewitalizacja istniejących ośrodków tenisowych, które odgrywają kluczową rolę w rozwijaniu tej dyscypliny sportu w naszym kraju, w szczególności poprzez szkolenie członków polskiej kadry narodowej.
Przyznane dofinansowanie może wynieść do 50 procent wydatków kwalifikowanych zadania. Minimalna kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 1 mln zł.
- W sumie kilkadziesiąt obiektów tenisowych w Polsce otrzyma wsparcie. Przeznaczamy ponad 80 mln zł na budowę nowych kortów, zadaszenie kortów, na rozwój kwestii motorycznych, rehabilitacyjnych i odnowy biologicznej - powiedział Jakub Rutnicki, Minister Sportu i Turystyki.
Piątkowa konferencja prasowa odbyła się na terenie Beskidzkiego Klubu Tenisowego Advantage Bielsko-Biała - drużynowego mistrza Polski. Klub zrzesza ponad 80 zawodników, którzy posiadają licencje Polskiego Związku Tenisowego i blisko 140 dzieci mających licencje TENIS10. Zawodniczkami klubu są m.in. reprezentantki Polski Maja Chwalińska, wicemistrzyni tegorocznego turnieju wielkoszlemowego Roland Garros, Katarzyna Kawa, Linda Klimovicova i utalentowana 16-latka Nina Banasiak.
Spółce Sports Advantage przyznano w ramach Programu dofinansowanie w wysokości 3 mln zł na budowę Centrum Przygotowania Motorycznego, Odnowy Biologicznej i Rehabilitacji Beskidzkiego Klubu Tenisowego Advantage Bielsko-Biała. Przeprowadzone prace remontowe pozwolą na m.in. zwiększenie potencjału sportowego klubu i rozwój jego oferty dydaktycznej.
Drugim klubem, który otrzymał w piątek decyzję o dofinansowaniu jest Klub Sportowy Górnik Bytom. Wysokość dofinansowania wyniosła w tym wypadku 1,18 mln zł. Środki pozwolą na wymianę nawierzchni na kortach tenisowych wraz z modernizacją piłkochwytów i oświetlenia boiska przy ul. Tarnogórskiej w Bytomiu.
- Program Rozwoju Infrastruktury Tenisowej realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki to inwestycja w fundamenty naszej dyscypliny, czyli w bazę szkoleniową. Rozwój infrastruktury ma kluczowe znaczenie dla zwiększania dostępności tenisa oraz tworzenia coraz lepszych warunków szkolenia - podkreśla Dariusz Łukaszewski, prezes Polskiego Związku Tenisowego.
Oba kluby otrzymują także wsparcie w ramach ministerialnego Programu KLUB PRO od jego pierwszej edycji. Łącznie w latach 2024-2026 BKT Advantage otrzymał ponad 200 tys. zł dofinansowania, a Górnik Bytom - ponad 400 tys. zł.
Budżet Programu modernizacji kompleksów tenisowych pochodzi z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. W najbliższych tygodniach ogłoszono zostaną wyniki dotyczące kolejnych wnioskodawców.
