Blisko 4 miliony złotych otrzyma Gmina Miasto Gdańsk w ramach Programu modernizacji kompleksów tenisowych na budowę pierwszego etapu Gdańskiego Centrum Tenisa. To kolejne już rozstrzygnięcie, które zostało ogłoszone przez Ministra Sportu i Turystyki Jakuba Rutnickiego.
Przyznane dofinansowanie w wysokości 3,93 mln zł zostanie przeznaczone na budowę Gdańskiego Centrum Tenisa przy XXI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Sportowymi. Inwestycja przewiduje m.in. budowę hali tenisowej z trzema kortami całorocznymi o nawierzchni twardej, trybunami na 50 miejsc i zapleczem sanitarno-szatniowym.
Z kortów korzystać będą zawodniczki i zawodnicy m.in. Gdańskiej Akademii Tenisowej, w której trenuje obecnie około 200 osób. Jej zawodnicy wywalczyli 60 medali indywidualnych i 10 medali drużynowych mistrzostw Polski.
Gdańska Akademia Tenisowa powstała w 2012 r., a od 2024 r. jest beneficjentem ministerialnego Programu KLUB PRO. Łącznie w latach 2024-2026 akademia otrzymała z tego programu dofinansowanie w wysokości ponad 200 tys. zł.
Ministerstwo Sportu i Turystyki jest największym sponsorem polskiego sportu. Dofinansowanie przyznane w latach 2025-2026 na rozwój polskiego tenisa w ramach sportu wyczynowego i powszechnego przekracza 38 mln zł.
Głównym celem Programu modernizacji kompleksów tenisowych jest rewitalizacja istniejących ośrodków tenisowych, które odgrywają kluczową rolę w rozwijaniu tej dyscypliny sportu w Polsce, w szczególności poprzez szkolenie członków polskiej kadry narodowej.
Przyznane dofinansowanie może wynieść do 50 proc. wydatków kwalifikowanych zadania. Minimalna kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 1 mln zł.