Polski Tenis

WYNIKI

MADRYT: Hurkacz - Altmaier 6:4, 7:6 (2); Rublev - Davidovich Fokina 7:6 (10), 6:4; Struff - Humbert 7:5, 6:4; Griekspoor - Rune 6:4, 4:6, 6:3; Fritz - Baez 6:2, 6:3; Alcaraz - Seyboth Wild 6:3, 6:3; F. Cerundolo - T. Paul 6:7 (7), 6:4, 6:2; A. Zverev - Shapovalov 6:4, 7:5; D. Collins - Cristian 3:6, 6:4, 6:1; Putintseva - Dolehide 6:2, 6:2; Kasatkina - Pavlyuchenkova 7:6 (5), 7:5; Rybakina - Sherif 6:1, 6:4; Bejlek - A. Krueger 6:3, 6:1; M. Andreeva - Vondrousova 7:5, 6:1; Paolini - C. Garcia 6:3, 6:2; Sabalenka - Montgomery 6:1, 6:7 (5), 6:4.

Kim jest rywal Polaka?

Łukasz Kubot – w pojedynku o ćwierćfinał turnieju w Santiago – zmierzy się dziś z Marcelem Granollersem.

Hiszpan ma 23 lata. Zajmuje 112 pozycję w rankingu ATP. Jego potencjał jest jednak znacznie większy. Świetnie serwuje, dobrze gra przy siatce. Jak każdy południowiec – pewnie czuje się też z głębi kortu.

Przygodę z tenisem rozpoczął jako pięciolatek w Barcelonie (kibicuje jednak piłkarzom Espanyolu), skąd pochodzi wielu znakomitych zawodników. Profesjonalnym graczem jest też jego o trzy lata młodszy brat Gerard (554 miejsce).

Przed rokiem był 44 tenisistą świata. Jako junior triumfował w grze podwójnej we French Open juniorów (z rodakiem Pablo Andujarem).

W seniorskich rozgrywkach piął się systematycznie w górę. W 2007 roku osiągnął pierwszy sukces w turnieju ATP, dotarł do ćwierćfinału w Walencji. W marcu 2008 roku awansował do pierwszej setki klasyfikacji.

Miesiąc póżniej rozegrał turniej życia. W imprezie na kortach ziemnych w amerykańskim Houston pokonał kolejno Ernesta Gulbisa (Łotwa), Petera Luczaka (Australia), Marcosa Daniela (Brazylia), Wayna Odesnika (USA).

W finale wygrał z samym Amerykaninem Jamesem Blakiem, który był ósmym graczem świata. Triumf w Houston to do tej pory jedyny skalp Marcela w karierze.

Poprzedni sezon rozpoczął znakomicie. Był w półfinale w Chennai. Kolejne miesiące były zupełnie nieudane. W listopadzie pojechał nawet na challenger na Syberię (osiągnął finał), aby tylko wrócić do pierwszej setki rankingu.

W tym roku osiągnął drugie rundy imprez w Chennai i Melbourne. W Indiach pokonał Jamesa Warda (Wielka Brytania), a uległ Marinowi Ciliciowi (Chorwacja). W Australian Open sprawił sensację. Wygrał ze znakomitym Szwedem Robinem Soderlingiem, ale póżniej gładko przegrał z Alexandro Fallą z Kolumbii.

Granollers jest też świetnym deblistą (21 na świecie). Ma cztery tytuły na koncie. Przed rokiem zwyciężył w imprezach w Costa do Sauipe (z Tommy Robredo), Buenos Aires (z Alberto Martinem) i Moskwie (z Pablo Cueavasem). W styczniu natomiast triumfował w Chennai (z Santiago Venturą).

Ponadto osiągnął finały turniejów w Houston 2008 (z Cuevasem), Walencji 2009 (z Robredo) i Paryżu (w hali Bercy z Robredo).

Kategoria: