MADRYT: Świątek - Keys 6:1, 6:3; Sabalenka - Rybakina 1:6, 7:5, 7:6 (5); Lehecka - Medvedev 6:4 i krecz Rosjanina; Rublev - Alcaraz 4:6, 6:3, 6:2; Fritz - F. Cerundolo 6:1, 3:6, 6:3; Auger-Aliassime - Sinner walkower.

Janowicz lepszy od Goranssona

Jerzy Janowicz zdecydował się na start w eliminacjach turnieju ATP SkiStar Swedish Open w Bastad (korty ziemne, 450 tys. €).

Jerzyk w 1. rundzie kwalifikacji walczył z reprezentantem gospodarzy Timem Goranssonem. Polak został rozstawiony z 6, jego rywal jest 939 w rankingu ATP, choć zajmował już pozycję 495 (lipiec 2009).

Pierwszy set trwał zaledwie pół godziny. Łodzianin trzykrotnie odebrał serwis rywalowi i zwycieżył 6:0.

W drugiej partii bez przełamań było do stanu (3:3). Szwed wywalczył breaka (3:4). Przewagę utrzymał do końca seta i wygrał 6:4.

Bardzo dobry początek decydującej partii w wykonaniu Jerzyka. Prowadził z przełamaniem (3:0). Jeszcze dwa razy odebrał serwis rywalowi. Trzeci set 6:0 dla Janowicza.

Janowicz był zdecydowanym faworytem tego spotkania. Jerzyk dotarł w tym tygoniu do 1/4 finału challengera w Scheveningen, po drodze w dobrym stylu (6:2, 6:1) pokonując 78 aktualnie tenisistę świata Petera Luczaka.

22-letni Szwed w tym sezonie nie prezentuje imponującej formy. W swoich sześciu startach wygrał zaledwie dwa pojedynki. Obaj tenisiści nigdy wcześniej ze sobą nie rywalizowali.

W kolejnej rundzie Polak spotka się z deblistą Słowakiem Filipem Polaskiem.

W decydującym o awansie meczu przyjdzie mu się zmierzyć prawdopodobnie z Simone Vagnozzi z Włoch.

Pierwsza runda: (1) Vagnozzi – bye; Paukku – Chvojka 6:3, 6:4; Polasek – Rivera 6:4, 6:2; (6) Janowicz – T. Goransson 6:0, 4:6, 6:0; (2) Dasnieres de Veigy – bye; L. Renard – S. Borg 6:2, 6:2; Figueroa – Lindstrom 6:3, 6:2; Luncanu – (8) Crugnola 7:5, 6:3; (3) Recouderc – M. Eriksson 6:3, 6:4; Siljestrom – Holmstrom 6:3, 3:6, 6:4; Sekulić – Bergevi 7:5, 7:6; Elesković – (7) T. Nieminien 6:3, 6:3; (4) Mertens – Blomgren 6:4, 7:5; Skugor – Nord 6:1, 6:0; Bergman – Rehnquist 6:4, 6:1; (5) H. Kontinen – Rosehholm 7:6, 6:7, 6:2.