Polski Tenis

WYNIKI

MADRYT: Świątek - Sorribes Tormo 6:1, 6:0; Haddad Maia - Sakkari 6:4, 6:4; Jabeur - Ostapenko 6:0, 6:4; Lehecka - Monteiro 6:4, 7:6 (7); Bublik - Shelton 3:6, 7:6 (2), 6:4; Medvedev - Korda 5:7, 7:6 (4), 6:3.

Odżywianie przed i po treningu. Dlaczego jest ważne?

Ćwiczysz, by zachować dobrą kondycję. Ćwiczysz, bo nie wyobrażasz sobie życia bez dawki endorfin, rywalizacji i pokonywania własnych barier. Albo ćwiczysz, bo chcesz zmienić swoją sylwetkę.

Bez względu na to, jaka jest Twoja motywacja, treningi muszą przynosić rezultaty. A żeby tak było, Ty musisz się odpowiednio odżywiać. Co to właściwie znaczy? Zobacz!

Posiłek przedtreningowy i posiłek po treningu – dlaczego należy o nich pamiętać?

Jedzenie przed treningiem jest bardzo ważne, ponieważ Twój organizm na bieżąco zużywa energię, którą dostarczasz mu z pożywieniem. Jeżeli będziesz unikać jedzenia przed treningiem w obawie przed dodatkową podażą kalorii, w konsekwencji możesz nie tylko nie mieć energii po treningu, ale także mogą pojawić się nieprzyjemne problemy. Np. treningi staną się nieefektywne. Zaczniesz tracić mięśnie, a spalanie tłuszczu może ulec spowolnieniu. Ciężko będzie się zregenerować i będziesz odczuwać ciągłe zmęczenie. Pamiętaj jednak, że jedzenie tuż przed treningiem też nie będzie efektywne. Posiłek powinien być zjedzony na około 2 godziny przez zaplanowanymi ćwiczeniami, by organizm miał okazję przetworzyć go na paliwo energetyczne.

Z kolei zjedzenie posiłku po treningu jest kluczowe, jeśli zależy Ci na budowaniu mięśni. W ciągu 2 pierwszych godzin po zakończonym wysiłku resynteza glikogenu jest najwyższa. Wówczas dobrze sięgnąć po węglowodany złożone, które uzupełnią energię i nasycą na długo. Dołóż do nich białko, co zagwarantuje utrzymanie tkanki mięśniowej na stałym poziomie. Pamiętaj również o zdrowych tłuszczach i wodzie. Tylko w ten sposób zregenerujesz siły i zachowasz efekty swojego wysiłku!

Co jeść, żeby podkręcić efekty treningu?

To, co wrzucisz na swój talerz przed i po treningu ma kluczowe znaczenie dla rozwoju Twoich mięśni oraz efektywności ćwiczeń. Dlatego przed treningiem nie powinieneś jeść zbyt obfitych posiłków. Wybieraj raczej węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym, które szybko się strawią i dostarczą Ci energii. Mogą to być np. gotowane marchewki, pieczone bataty, ugotowane seler, bób i ziemniaki, a także dojrzałe banany, biały ryż, suszone daktyle czy kasza jęczmienna.

Po treningu z kolei zjedz posiłek regenerujący. Powinien składać się on z węglowodanów oraz białka. Może to być np. koktajl z banana, płatków owsianych i odżywki białkowej, albo ryż basmati z gotowanymi lub grillowanymi warzywami i kurczakiem. Jeśli nie masz czasu na gotowanie, zrób sobie shake’a. Sklep z odżywkami dla sportowców ma gotowe odżywki białkowe, które możesz przygotować z dodatkiem mleka lub wody i wypić zarówno przed, jak i po treningu. Możesz też sięgnąć po batony proteinowe z L-karnityną, które usprawniają procesu metabolizmu tłuszczów.

Kategoria: Art. spons.