Polski Tenis

WYNIKI

ROTTERDAM ATP 500: S. Tsitsipas - Hurkacz 6:4, 4:6, 7:5; Paul - Bublik 6:7 (5), 6:3, 6:1; Chardy - Goffin 7:6 (3), 7:6 (5); Coria - Lajovic 6:3, 6:2; Fucsovics - Davidovich Fokina 6:3, 6:2; BUENOS AIRES ATP 250: F. Cerundolo - Paire 4:6, 6:3, 6:1; Andujar - Mager 6:4, 7:6 (5); Munar - Tiafoe 7:6 (4), 6:4; Schwartzman - L. Klein 6:4, 6:2; DOHA WTA 500: Kvitova - Kontaveit 6:3, 3:6, 6:2; Pegula - Kar. Pliskova 6:3, 6:1; Azarenka - Svitolina 6:2, 6:4; Muguruza - Sakkari 6:3, 6:1; LYON WTA 250: Minnen - Rus 4:6, 6:2, 6:3; Mladenovic - Gasparyan 6:4, 6:2; Burel - Sasnovich 7:5, 2:6, 6:0; Golubic - C. Garcia 6:1, 6:2; Badosa - Voegele 6:2, 6:4.

Czy sportowiec potrzebuje psychologa?

przez maka

Marcin Gawron ma w dorobku wszystkie tenisowe tytuły na krajowym podwórku. Kiedy przyjdzie czas na laury międzynarodowe? Czy bez pomocy psychologa sportu można dziś odnosić sukcesy?

– Każdy sportowiec musi mieć jakiś cel. I za wszelką cenę do niego dążyć – mówi Gawron. – Uważam, że trzeba próbować wszystkiego co w sporcie dozwolone aby wejść na szczyt. Psycholog? Jak najbardziej tak. Psychologia sportu to już dziedzina nauki, która pomaga zawodnikowi w różnych sytuacjach.

W polskim sporcie jest wiele pozytywnych przykładów współpracy „sportowiec – psycholog”. Jednym z najbardziej znanych i owocnych była praca Adama Małysza z profesorem Janem Blecharzem.

Małysz nie raz powtarzał, że w tym okresie nauczył się lepiej koncentrować na chwili obecnej, radzić sobie z presją oraz być bardziej pewnym siebie.

– Praca z psychologiem to sprawa bardzo indywidualna – podkreśla Marcin. – Trzeba być na to otwartym i nie traktować psychologa jak osoby, która będzie szukać w nas problemów. Praca psychologa sportu przydaje się nie tylko w trudnych momentach kariery. Także wtedy, gdy chcemy podnieść swoją skuteczność, czy zyskać więcej pewności siebie na zawodach.

A czym w ogóle jest psychologia sportowa? Od strony teoretycznej, zajmuje się ona badaniem, wyjaśnianiem i opisywaniem psychologicznych aspektów występujących w sporcie.

Praktycy wykorzystują uzyskane na tej podstawie teorie, metody i technik w celu poprawy osiągnięć i ogólnego funkcjonowania osób uprawiających sport.

Błędem jest myślenie, że psycholog sportowy potrzebny jest tylko po to, by wyciągnąć z dołka zawodnika, który ma problem. Wręcz przeciwnie, najczęściej specjaliści od przygotowania mentalnego pracują nad tym, by z dobrego sportowca zrobić jeszcze lepszego.

Opinie dotyczące psychologii sportowej są podzielone. Coraz częściej odbywają się konferencje, spotkania, warsztaty mające na celu szerszy opis tego tematu.

Najbliższa konferencja zostanie zorganizowana w Warszawie przez koła naukowe psychologii sportu Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i Uniwersytetu Warszawskiego (16-17 kwietnia).

Zainteresowani mogą znależć więcej informacji na stronie – www.warszawa2011.pl/start

Zgłoszenia udziału w konferencji można wysyłać do 10 kwietnia na adres – warszawa2011@psych.uw.edu.pl

Udział w konferencji jest bezpłatny.

– Uważam, że takie konferencje mogą przybliżyć sportowcom i kibicom kulisy psychologii sportu – zachęca tenisista. – Jeżeli tylko kalendarz startów mi pozwoli to pojawię się w Warszawie na tym spotkaniu.

Kategoria:

Wyniki na żywo | Bukmacherzy - ranking firm z polskim zezwoleniem | Reklama | Linki | Polityka prywatności