Polski Tenis

WYNIKI

WIMBLEDON: Alcaraz - Medvedev 6:7 (1), 6:3, 6:4, 6:4; Djokovic - Musetti 6:4, 7:6 (2), 6:4; Olmos/S. Gonzalez - Eikeri/M. Gonzalez 6:3, 7:6 (5); Hsieh/J. Zieliński - Routliffe/Venus 7:6 (0), 6:3.

Krzysztof Suski prezesem PZT

W Warszawie odbyło się walne sprawozdawczo-wyborcze zgromadzenie delegatów PZT. Wyłoniono nowe władze na kolejną czteroletnią kadencję.

Prezesem PZT został Krzysztof Suski. 50-letni biznesmen z Warszawy (35. miejsce na liście najbogatszych Polaków 2012 wg tygodnika Wprost) posiada majątek szacowany na 650 mln zł.

Od 2007 roku jest prezesem zarządu spółki Euro Holding, w której wcześniej był szefem rady nadzorczej. Działa w sektorze nieruchomości, elektroniki, energetyki oraz telekomunikacji i nowych technologii.

W wyborach, po raz pierwszy od niepamiętnych czasów, wystartował więcej niż jeden kandydat. Krzysztof Suski zdecydowanie (73:13) pokonał bankowca (prezes Polskiego Banku Przedsiębiorczości), 51-letniego Macieja Stańczuka.

Blisko setka delegatów z 16 okręgów opowiedziała się za bardziej konkretną i spójniejszą propozycją funkcjonowania związku. W wystąpieniu programowym, jeszcze jako kandydat, póżniejszy prezes naszkicował 5 głównych kierunków

1. upowszechnianie tenisa (zwłaszcza dalszy rozwój w Polsce ITF-owskich programów szkolenia dzieci Tenis 10 i dorosłych Tenis Xpress oraz rozgrywek amatorskich atp);

2. sport wyczynowy (m.in. odtworzenie Teamu PZT; obie reprezentacje w Grupach Światowych Pucharów Federacji i Davisa; system wsparcia dla klubów szkolących najlepszych zawodników; organizacja i dofinansowanie regionalnych ośrodków szkolenia);

3. inwestycje (wdrożenie programu budowy lekkich hal; stworzenie Narodowego Centrum Tenisowego);

4. marketing i komunikacja (działanie w tym zakresie w oparciu o strategię, opracowaną przez branżową firmę; współpraca-patronat z ogólnopolskimi: gazetą, portalem internetowym i stacją telewizyjną; poprawa współpracy i komunikacji z terenem – klubami i WZT);

5. zarządzanie i finanse (żródła finansowania: sponsoring strategiczny, środki z MSiT, środki własne; transparentność finansów związku – szczegóły dostępne dla każdego poprzez stronę www; powołanie 4 koordynatorów regionalnych, którzy pracowaliby poza centralą; weryfikowanie co 6 miesięcy skuteczności działań i przydatności członków Zarządu; powołanie Rady Ekspertów).

– Jestem osobą przedsiębiorczą, optymistyczną i dobrze zorganizowaną. Chciałbym, żeby Polski Związek Tenisowy funkcjonował właśnie w ten sposób. Od dawna działam w biznesie i uznałem, że chcę się podzielić tym, co wypracowałem. Dlatego deklaruję dofinansowanie działalności PZT kwotą miliona złotych rocznie – powiedział Suski.

Nowy prezes chce, aby jego prywatne pieniądze wsparły finansowanie wspomnianych programów Tenis 10 i Tennis Xpress, organizację 4 regionalnych ośrodków szkoleniowych oraz umowy stypendialne dla utalentowanych juniorów.

Obecnie budżet PZT mieści się w kwocie między 5 a 6 mln zł, a około 75 procent pochodzi z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz funduszu Totalizatora Sportowego.

Po zakończeniu w 2010 r. dekady współpracy z firmą Prokom związek nie ma sponsora strategicznego.

– Nie ukrywam, że pewne rozmowy prowadziłem już od momentu kiedy zdecydowałem się kandydować. Moim zdaniem jest szansa na pozyskanie dużych partnerów – stwierdził nowy prezes.

Wyłoniony został także nowy Zarząd PZT, do którego weszło 3 działaczy z poprzedniego: Jacek Muzolf (Wielkopolskie), Magdalena Rejniak-Romer i Piotr Szkiełkowski (oboje Mazowieckie) oraz 5 nowych: Bartłomiej Białaszczyk (Pomorskie), Stanisław Churas (Śląskie), Michał Domański (Dolnośląskie), Jerzy Janowicz senior (Łódzkie) i Janusz Wójcik (Mazowieckie).

W skład komisji rewizyjnej PZT na lata 2013–2017 wchodzić będzie 5 osób: Regina Sokołowska, Jerzy Hertel, Krzysztof Jordan, Krzysztof Kozioł i Dariusz Łukaszewski.

Kategoria: