MIAMI: D. Collins - Alexandrova 6:3, 6:2; Rybakina - Azarenka 6:4, 0:6, 7:6 (2); Dimitrov - Alcaraz 6:2, 6:4; A. Zverev - Marozsan 6:3, 7:5; Medvedev - Jarry 6:2, 7:6 (7); Sinner - Machac 6:4, 6:2.

Polska – Finlandia 2:2, Nieminen pokonał Kubota

Łukasz Kubot przegrał z Jarkko Nieminenem w pierwszej niedzielnej potyczce meczu Pucharu Davisa pomiędzy Polską i Finlandią.

POLSKA – ŁUKASZ KUBOT 4 6 (6) 7 (7) 5

FINL – JARKKO NIEMINEN 6 7 (8) 6 (4) 7

Relacja na żywo z hali w Sopocie

W 1. secie pierwsze trzy gemy dla podających. Kubot nie wykorzystał trzech szans na przełamanie Fina, który gra najlepiej wtedy, gdy wymaga tego sytuacja na korcie. Nieminen wywalczył breaka (3:2). Nieminem sięgnął po 1. seta (6:4). Łukasz pewnie łatwo się nie podda. Na razie gra zbyt nerwowo. Zapowiada się długie spotkanie.

Kubot w świetnym stylu rozpoczyna drugą partię. Po raz pierwszy przełamał Fina (2:0). Napięcie zeszło z Łukasza. Pewniej czuje się na korcie (3:0). Jarkko zdobył pierwszego gema (3:1). Polak pewnie zmierzał po seta (4:1).

Niestety, w siódmym gemie Nieminen odrabia straty (4:3). Partia zaczyna się od nowa – 4:4, 5:5, 6:6. Kolejny w ten weekend tie-break: 0:1, 0:2, 1:3, 1:5, 1:6, 3:6, 4:6, 5:6, 6:6 – Łukasz obronił 5 piłek setowych, 6:7 (kolejny minibreak po podwójnym błędzie), 6:8.

Szkoda straconego seta. Luki prowadził przecież 3:0 i 4:1. Swoje szanse miał także w tie-breaku. W pięknym stylu wyszedł obronną ręką ze stanu 1:6 na 6:6, ale w tym momencie zawiódł go serwis.

Kubot tylko raz w karierze wygrał mecz, w którym przegrał pierwsze dwa sety. Właśnie w Pucharze Davisa w spotkaniu z Algierią. Pokonał wtedy Slimane Saoudi 5:7, 1:6, 6:2, 6:3, 6:0. Oby powtórzył to osiągnięcie.

Serwujący wygrywają na razie gemy przy własnym podaniu. W 4. gemie Polak w opałach, broni 2 breakpointy, a trzecią szansę Nieminen już wykorzystuje (1:3).

Kubot nie daje się złamać. Odrabia straty w 3. secie (3:3). Siódmy gem był bardzo długi. Łukasz miał szansę na kolejnego breaka. Przegrywał 4:5. Serwował, aby zostać w meczu, skutecznie (5:5). Polak doprowadził do tie-breaka, drugiego dziś: 0:1, 0:2 (minibreak dla Fina), 1:2, 1:3, 2:3 (minibreak dla Kubota), 3:3, 4:3, 4:4, 5:4 (minibreaka dla Polaka), 6:4, 7:4. Trzeci set dla Łukasza.

Polak pokazał charakter. Kilka razy wyszedł z poważnych opresji. Nieminen jest coraz bardziej zmęczony. Czuje w nogach piątkowe i sobotnie mecze.

W 4. partii Fin od razu przełamuje Kubota, który znów musi gonić (0:2). Polak obronił breakpointa w trzecim gemie, ale w piątym Nieminem zainkasował kolejnego breaka. Jarkko prowadzi już 5:2 i serwuje po zwycięstwo w meczu. Łukasz nie wykorzystał dwóch breakpointów, ale obronił za to piłkę meczową. Po chwili, odrabia część strat (3:5).

Medyczna przerwa dla Łukasza. Opatrywane są obydwie nogi naszego tenisisty. Wrócił na kort i wygrał gema (4:5). Nieminen znów serwuje po wygraną. Trzy szanse Polaka, z których jedną wykorzystuje. Wyrównuje na 5:5. Niesamowita wola walki Kubota.

Niestety, Fin przełamuje Kubota. Uraz mocno mu dokucza. Leży na korcie. Wstał, ale nie był w stanie biegać. Nieminen wygrywa seta 7:5 i cały pojedynek. Doprowadza do stanu 2:2.

……………………………….

Jedyną ich wcześniejszą potyczkę wygrał Nieminen. W challengerze w Helsinkach w 2008 roku minimalnie pokonał Kubota 7:6 (4), 5:7, 7:6 (2).