MADRYT WTA 1000: Potapova - Shnaider 7:5, 6:4; Xiyu Wang - A. Bogdan 6:7 (5), 7:6 (4), 6:2; Schmiedlova - Kenin 6:3, 6:4; Rus - B. Fruhvirtova 7:5, 6:3; Eala - Tsurenko 2:6, 6:4, 6:4; Podoroska - Siniakova 6:2, 7:6 (2); Maria - Stearns 6:7 (4), 6:2, 7:6 (5); Begu - L. Fruhvirtova 6:4, 7:6 (0).

Puchar Davisa: Polska – RPA 2:1 – cenny punkt deblistów

Polska prowadzi z RPA w meczu o awans do baraży o Grupę Światową Pucharu Davisa.

Pojedynek drugiej rundy Grupy I Euro-Afrykańskiej odbywa się w Zielonej Górze. Jerzy Janowicz (24 w rankingu) pokonał Jeana Andersena (758) 6:4, 6:3, 6:3, a Łukasz Kubot (91) przegrał z Rikiem De Voestem (227) 3:6, 7:6 (3), 5:7, 4:6.

Dziś w meczu deblowym Mariusz Fyrstenberg i Marcin Matkowski wygrali z Andersenem i De Voestem 7:5, 7:6 (2), 7:5. Mariusz stracił podanie (1:2). Polacy odrobili stratę przy trzeciej okazji (4:4). Drugim breakiem przy serwisie De Voesta zakończyli seta (7:5).

Fyrstenberg obronił breakpointa (2:1). Bez przełamań w drugiej partii (6:6). W tie-breaku biało-czerwoni zwyciężyli pewnie, przy pierwszej piłce setowej 7:2.

W trzecim secie gemy dla podających (2:3), choć w piątym gemie nasz duet miał breakpointa. W szóstym Marcin wybronił się przed stratą serwisu (3:3). Polacy zdobyli breaka przy podaniu Rika (6:5). Fryta skutecznie serwował na seta (7:5) i mecz.

– Chłopcy potwierdzili swoją wartość. Mając tak dobrą parę deblową często sobotni pojedynek jest kluczem do sukcesu w całym meczu. I mam nadzieję, że w tym przypadku tak właśnie będzie – mówił po meczu kapitan naszej reprezentacji Radosław Szymanik.

Matkowski docenił umiejętności rywali – To, że De Voest potrafi grać w debla wiedzieliśmy. Młodszy nas trochę zaskoczył. Jednak kluczem do zwycięstwa okazało się znalezienie sposobu na De Voesta.

– Oczekuje się od nas, że będziemy takie mecze wygrywać i zwyciężyliśmy – dodał Fyrstenberg.

POLSKA – RPA 2:1

Piątek: Janowicz – Andersen 6:4, 6:3, 6:3; Kubot – De Voest 3:6, 7:6 (3), 5:7, 4:6.

Sobota: Fyrstenberg/Matkowski – Andersen/De Voest 7:5, 7:6 (2), 7:5.

Niedziela: Janowicz – De Voest (godz. 12); Kubot – Andersen.