Polski Tenis

WYNIKI

HAMBURG ATP 500: Fils - A. Zverev 6:3, 3:6, 7:6 (1); GSTAAD ATP 250: M. Berrettini - Halys 6:3, 6:1; BASTAD ATP 250: Borges - Nadal 6:3, 6:2; NEWPORT ATP 250: Giron - Michelsen 6:7 (4), 6:3, 7:5; BUDAPESZT WTA 250: Shnaider - Sasnovich 6:4, 6:4; PALERMO WTA 250: Q. Zheng - Muchova 6:4, 4:6, 6:2.

Szlem celem Pauliny Lewandowskiej

Paulina Lewandowska, utalentowana częstochowianka, złote medale halowych mistrzostw Polski kadetek wywalczyła przed miesiącem we wrocławskiej hali Redeco.

Mimo tego, że ma dopiero 14 lat (15 ukończy w sierpniu) rywalkom nie dała żadnych szans i w całym turnieju nie straciła nawet jednego seta. Jak sama mówi, sukces swój zawdzięcza nowemu szkoleniowcowi.

– Po raz kolejny spotkałam na turnieju koleżanki, z którymi rywalizuję od kilku sezonów. Były to moje pierwsze mistrzostwa z nowym trenerem Filipem Aniołą. Z faktu współpracy z nim jestem bardzo zadowolona, bo od momentu jej rozpoczęcia moja forma stale rośnie i uczę się nowych rzeczy – podkreśla.

Tenis od pierwszego wejrzenia

Warto wspomnieć, że Paulina już w chwili obecnej ma dosyć dobre warunki fizyczne – 176 cm wzrostu. W rankingach PZT figuruje jako zawodniczka klubu Górnik Bytom. Przygodę z tenisem rozpoczęła w wieku siedmiu lat.

– Gdy miałam sześć lat, rozpoczęłam edukację w podstawówce obok kortów częstochowskiej Victorii. Jednak dopiero po roku próśb udało mi się przekonać rodziców by zapisali mnie tam na treningi. Do tej pory byłam mistrzynią Polski w każdej kategorii wiekowej, jednak wiem, że muszę jeszcze dużo pracować żeby zaistnieć na arenie światowej – opowiada.

Jak widać, gdyby nie upór z jakim dąży do wyznaczonych celów, jej losy mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej. A tak, mamy młodą tenisistkę, która w przyszłości może dostarczyć nam wielu sportowych emocji.

Obecnie pierwszorzędną rolę w rozwoju tenisowym Pauliny odgrywa jej trener Filip Anioła – były czołowy junior świata, który w swojej karierze pokonał takich zawodników jak Michał Przysiężny, Victor Hanescu, a nawet Roger Federer. Młoda zawodniczka ma do niego pełne zaufanie, jest dla niej dużym autorytetem. Dzięki temu ich współpraca układa się owocnie.

Doskonałym uzupełnieniem planu treningowego są regularne wizyty w Akademii Tenisowej ISP w Nicei na południu Francji.

Ma okazję poodbijać z takimi sławami jak np. liderka rankingu WTA Caroline Wozniacki – najważniejszą rzeczą jest to, że trenuję tam w mocnych grupach, więc tamtejsze treningi różnią się od tych w Polsce zdecydowanie.

– Dużo mi dają, ponieważ mam możliwość sparowania z kim tylko chcę – i to na bardzo dobrym poziomie. Jednak teraz nadszedł taki czas, by ktoś poprowadził mnie indywidualnie i w tym rola mojego trenera Filipa.

Solidny start sezonu

Dzięki ciężkiej pracy z nowym trenerem, w tym roku Paulina spisuje się świetnie. Oprócz zdobytego halowego mistrzostwa kadetek w singlu i w deblu w parze z Zosią Stanisz osiągnęła także ćwierćfinały w juniorskich turniejach ITF w Szczecinie i Kopenhadze po drodze pokonując m.in. zawodniczkę notowaną w rankingu WTA.

Paulina regularnie broni naszych barw narodowych w indywidualnych i drużynowych mistrzostwach kontynentu.

W lutym wystąpiła jako druga rakieta kraju w kwalifikacjach halowych drużynowych mistrzostwach Europy do lat 16, przyczyniając się do awansu naszej reprezentacji do finału – w którym jednak nie wystąpiła z powodu całkiem nieoczekiwanego osiągnięcia ćwierćfinału turnieju w Kopenhadze.

Spełnić marzenie

Już w weekend Paulina wybiera się na Słowację, gdzie zagra w juniorskim ITF-ie. Jej celem na chwilę obecną jest start w juniorskim turnieju Wielkiego Szlema.

Liczy, że uda się jej go zrealizować już w tym roku, dlatego zamiast grać w turniejach PZT i Tennis Europe do lat 16, skupi się startach w turniejach ITF w kategorii do lat 18.

Kategoria: