Polski Tenis

WYNIKI

JASSY WTA 125: Chwalińska - Masarova 6:3, 4:6, 6:2; P. Udvardy - Mladenovic 6:1, 6:2; A. Bogdan - Gorgodze 6:1, 6:2; Astakhova - Ormaechea 6:4, 6:0.
Polska Liga Tenisa

Szlem celem Pauliny Lewandowskiej

Paulina Lewandowska, utalentowana częstochowianka, złote medale halowych mistrzostw Polski kadetek wywalczyła przed miesiącem we wrocławskiej hali Redeco.

Mimo tego, że ma dopiero 14 lat (15 ukończy w sierpniu) rywalkom nie dała żadnych szans i w całym turnieju nie straciła nawet jednego seta. Jak sama mówi, sukces swój zawdzięcza nowemu szkoleniowcowi.

– Po raz kolejny spotkałam na turnieju koleżanki, z którymi rywalizuję od kilku sezonów. Były to moje pierwsze mistrzostwa z nowym trenerem Filipem Aniołą. Z faktu współpracy z nim jestem bardzo zadowolona, bo od momentu jej rozpoczęcia moja forma stale rośnie i uczę się nowych rzeczy – podkreśla.

Tenis od pierwszego wejrzenia

Warto wspomnieć, że Paulina już w chwili obecnej ma dosyć dobre warunki fizyczne – 176 cm wzrostu. W rankingach PZT figuruje jako zawodniczka klubu Górnik Bytom. Przygodę z tenisem rozpoczęła w wieku siedmiu lat.

– Gdy miałam sześć lat, rozpoczęłam edukację w podstawówce obok kortów częstochowskiej Victorii. Jednak dopiero po roku próśb udało mi się przekonać rodziców by zapisali mnie tam na treningi. Do tej pory byłam mistrzynią Polski w każdej kategorii wiekowej, jednak wiem, że muszę jeszcze dużo pracować żeby zaistnieć na arenie światowej – opowiada.

Jak widać, gdyby nie upór z jakim dąży do wyznaczonych celów, jej losy mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej. A tak, mamy młodą tenisistkę, która w przyszłości może dostarczyć nam wielu sportowych emocji.

Obecnie pierwszorzędną rolę w rozwoju tenisowym Pauliny odgrywa jej trener Filip Anioła – były czołowy junior świata, który w swojej karierze pokonał takich zawodników jak Michał Przysiężny, Victor Hanescu, a nawet Roger Federer. Młoda zawodniczka ma do niego pełne zaufanie, jest dla niej dużym autorytetem. Dzięki temu ich współpraca układa się owocnie.

Doskonałym uzupełnieniem planu treningowego są regularne wizyty w Akademii Tenisowej ISP w Nicei na południu Francji.

Ma okazję poodbijać z takimi sławami jak np. liderka rankingu WTA Caroline Wozniacki – najważniejszą rzeczą jest to, że trenuję tam w mocnych grupach, więc tamtejsze treningi różnią się od tych w Polsce zdecydowanie.

– Dużo mi dają, ponieważ mam możliwość sparowania z kim tylko chcę – i to na bardzo dobrym poziomie. Jednak teraz nadszedł taki czas, by ktoś poprowadził mnie indywidualnie i w tym rola mojego trenera Filipa.

Solidny start sezonu

Dzięki ciężkiej pracy z nowym trenerem, w tym roku Paulina spisuje się świetnie. Oprócz zdobytego halowego mistrzostwa kadetek w singlu i w deblu w parze z Zosią Stanisz osiągnęła także ćwierćfinały w juniorskich turniejach ITF w Szczecinie i Kopenhadze po drodze pokonując m.in. zawodniczkę notowaną w rankingu WTA.

Paulina regularnie broni naszych barw narodowych w indywidualnych i drużynowych mistrzostwach kontynentu.

W lutym wystąpiła jako druga rakieta kraju w kwalifikacjach halowych drużynowych mistrzostwach Europy do lat 16, przyczyniając się do awansu naszej reprezentacji do finału – w którym jednak nie wystąpiła z powodu całkiem nieoczekiwanego osiągnięcia ćwierćfinału turnieju w Kopenhadze.

Spełnić marzenie

Już w weekend Paulina wybiera się na Słowację, gdzie zagra w juniorskim ITF-ie. Jej celem na chwilę obecną jest start w juniorskim turnieju Wielkiego Szlema.

Liczy, że uda się jej go zrealizować już w tym roku, dlatego zamiast grać w turniejach PZT i Tennis Europe do lat 16, skupi się startach w turniejach ITF w kategorii do lat 18.

Kategoria: