Polski Tenis

WYNIKI

CINCINNATI: Keys - Świątek 6:3, 6:4; S. Zhang - Kontaveit 2:6, 6:4, 6:4; Kvitova - Jabeur 6:1, 4:6, 6:0; Rybakina - Riske-Amritraj 6:2, 6:4; S. Tsitsipas - Schwartzman 6:3, 6:3; Fritz - Rublev 6:7 (4), 6:2, 7:5;
Polska Liga Tenisa

US Open marzeniem Karoliny

Urodziła się w USA 12 lata temu, ale gra dla Polski. Ma 180 cm wzrostu i już spore sukcesy na koncie. O kim mowa? O utalentowanej Karolinie Szmit.

Sport w genach

Zdzisław Szmit, ojciec zawodniczki MKS Szczawno Zdrój był lekkoatletą.

– Póżniej pracowałem z kolarzami w USA a następnie z kolarzami w Polsce w Śnieżce Karpacz. Trenowałem przez cztery lata Majkę Włoszczowska i Piotrka Formockiego – mówi tata Karoliny. – Córka ćwiczy od szóstego roku życia.

Doświadczeni trenerzy

Zaczynała w FTC Ścięgny koło Karpacza. Jej pierwszym trenerem był Leszek Wożniewski, wychowawca wielu medalistów mistrzostw Polski. Od 2,5 lat Karolinę trenuje Petr Nemecek, czeski szkoleniowiec z Tanvaldu (w przeszłości trener kadry czeskiej).

– W ubiegłym roku Karolina przez lato była trenowana przez Marka Malaszszaka, polskiego trenera, który w Tajlandii pracuje z amerykańskim tenisistkami – wyjawia Zdzisław Szmit. – Latem Malaszszak mieszka w Karpaczu, dlatego też była możliwość treningów pod jego okiem.

W latach 90-tych Malaszczak był trenerem Steffi Graf. Dwa lata temu jego podopieczna Noppawan Lertcheewakarn wygrała juniorski Wimbledon i została najlepszą zawodniczką świata do lat 18.

Karolina mając 12 lat ma już 180 cm wzrostu, co powoduje, że nawet na turniejach o kategorię wyżej jest prawie zawsze najwyższa.

Grać dla Polski

12-latka urodziła się w amerykańskim Paterson.

– Karolina będzie grała dla Polski. Chcemy reprezentować biało-czerwone barwy – zapewnia Zdzisław Szmit. – Choć my i wszystkie pozostałe dzieci mamy obywatelstwo USA. Możemy wrócić do Stanów w każdej chwili, jak będzie taka potrzeba.

Zimą Karolina wygrała pięć zawodów do lat 14 w Polsce i Czechach. Została także halową wicemistrzynią kraju w singlu. Zdobyła też złoto w deblu.

Pracowity okres

W tym roku będzie grać w turniejach Tennis Europe do lat 12 i 14. W poniedziałek zaczyna walczyć w eliminacjach imprezy w Opalenicy TE 14. Za 10 dni rywalizować będzie w turnieju głównym TE 14 w Łodzi (otrzymała dziką kartę).

Jakie marzenia ma zdolna tenisistka?

– Chcę wygrać w tym roku mistrzostwa Polski, ale te do lat 14 – mówi zawodniczka. – Już jako 16-latka chciałabym zwyciężyć w US Open juniorek.

Kategoria: