Polski Tenis

WYNIKI

HAMBURG ATP 500:  Rune - Trungelliti 6:4, 6:3; Zhang - Cobolli 6:1, 7:6 (5); Fils - Djere 7:6 (3), 6:2; GSTAAD ATP 250: Halys - L. Klein 6:3, 6:7 (7), 6:4; Heide - Humbert 6:7 (2), 6:2, 6:3; M. Berrettini - Galan 6:4, 6:2; BASTAD ATP 250: Nadal - Norrie 6:4, 6:4; Navone - Nagal 6:4, 6:2; Skatov - Griekspoor 1:6, 6:3, 6:4; BUDAPESZT WTA 250: Shnaider - Makarova 6:3, 6:3; Seidel - Bondar 7:5, 7:5; Sramkova - Xiyu Wang 7:6 (4), 6:3; Lys - Pera 7:6 (6), 4:1 i krecz Bernardy. 

„Geniusz przy pracy”. Wyjątkowa biografia Rogera Federera już dostępna!

Jest jednym z największych, jeśli nie największym, tenisistą w historii.

Dziewiętnaście tytułów wielkoszlemowych, 95 wygranych turniejów rangi ATP, 302 tygodnie spędzone na szczycie rankingu, ponad 1100 wygranych spotkań w karierze, tysiące niesamowitych zagrań i miliony fanów.

A poza kortem? Jedna żona, czwórka dzieci, działalność charytatywna. To wszystko w książce „Roger Federer. Geniusz przy pracy” opisuje Mark Hodgkinson, okraszając ją fantastycznymi infografikami i zdjęciami.Wyjątkowa biografia jest już dostępna!

Książkę można zamawiać na  www.idz.do/tenisportal-rogerfederer.
– rabat 27% – oszczędzasz ponad 16 zł!

Książki szukaj także w www.empik.com oraz w salonach Empik w całej Polsce.

Fragment książki

W młodości Federer dostał przydomek „Le Petit Pete”. Zarówno on, jak i Sampras, mieli fantastyczny serwis i potrafili zaszkodzić rywalom swoimi forhendami, choć być może dziś to porównanie nie jest zbyt trafne, jako że gra Szwajcara stała się o wiele bardziej wielowymiarowa. Amerykanin, który nie zdobył już kolejnego tytułu w Wimbledonie, uważa ten mecz na korcie centralnym za „początek Rogera”.

– Tamtego dnia czułem, że Federer stoi u progu wielkości – mówił Sampras.– Z mojego punktu widzenia to była rozczarowująca porażka, ale Roger grał wystarczająco dobrze, by wtedy wygrać. Miał już wtedy opanowane wszystkie uderzenia, trzeba je było tylko zebrać do kupy. Gdy patrzę wstecz, widzę, że to była zmiana warty. Musiało upłynąć jeszcze kilka lat od tego meczu, by Roger odnalazł swój styl i grał jeszcze lepiej. Jego zwycięstwo nade mną było znakiem, że nadchodzą zmiany. Zobaczyliśmy wszystkie jego uderzenia. Zobaczyliśmy, że potrafi dobrze serwować, że potrafi dobrze się ruszać, że wszystko potrafi robić dobrze. Któż mógł wtedy wiedzieć, dokąd go to zaprowadzi? Trochę mu zajęło, żeby opanować swój styl i stać się najlepszym zawodnikiem na świecie. To była tylko kwestia psychicznego zahartowania i fizycznego utrzymania świetnej formy. Gdy tylko to sobie uświadomił, nic już nie było w stanie go zatrzymać.

Pięciosetowe zwycięstwo nad Samprasem dało Federerowi pierwszy w karierze awans do wielkoszlemowego ćwierćfinału, w którym przegrał z Brytyjczykiem Timem Henmanem, choć mogła się do tego przyczynić kontuzja Szwajcara. Po tym, jak Amerykanin przeszedł na emeryturę, Sampras i Federer się zaprzyjaźnili.

Pete wysłał Rogerowi kilka SMS-sów, a także zadzwonił, by pogratulować mu zwycięstwa w US Open w 2006 roku. Następnej wiosny Federer skontaktował się z Samprasem, zanim pojechał na turniej do kalifornijskiego Indian Wells, i zaproponował,by spotkali się w Los Angeles na jedną lub dwie sesje treningowe. Pete zgodził się bez wahania i wymienili kilka piłek w ogrodzie na tyłach jego domu.

– Trenowaliśmy kilka godzin, rozegraliśmy kilka punktów, wykonaliśmy parę ćwiczeń i porozmawialiśmy o tenisie, o różnych pokoleniach – opowiadał Sampras.
W tym samym roku, poza sezonem, podczas miniturnieju w azjatyckich miastach ta dwójka zbliżyła się jeszcze bardziej. To była jedna z pierwszych nocy. Federer rzucił do Samprasa: „Chodźmy gdzieś na obiad, zabawmy się”. Według Amerykanina to właśnie wtedy ich przyjaźń zaczęła się na dobre.

– Wcześniej nie znałem Rogera tak dobrze i przez te pierwsze dni byliśmy wobec siebie trochę nieśmiali, nie wiedzieliśmy za bardzo, jak się zachowywać w swoim towarzystwie. Ale kiedy już się z tym uporaliśmy, było świetnie i zdaliśmy sobie sprawę, że jesteśmy do siebie bardzo podobni.

O książce

Podziwiany na całym świecie Federer stał się ikoną współczesnego sportu. Ta nowatorska biografia w sposób szczególnie widoczny pokazuje jego geniusz. Przepiękne infografiki pozwalają odkryć, jak serwuje, z jaką prędkością uderza piłkę, a nawet jaką rotację jej nadaje. Ale nie tylko. Roger Federer. Geniusz przy pracy to również opowieść o tym, jak Szwajcar w sytuacjach stresowych radzi sobie z ogromną presją. Zdumiewające rekordy Federera zaprezentowane na tle rywali oraz legend tej dyscypliny sportu tylko potwierdzają jego dominację na tenisowej scenie.

Opierając się na rozmowach z tenisistą oraz wywiadach na wyłączność przeprowadzonych z jego bliskimi, Mark Hodgkinson – ceniony dziennikarz, autor książek i tenisowy ekspert – opowiada historię młodego, porywczego chłopaka z Bazylei, który przeistoczył się w spokojnego i pewnego siebie sportowca. Sportowca, który będąc grubo po trzydziestce, nadal stara się ulepszać swoją grę, rzuca wyzwania o wiele młodszym graczom i rywalizuje o największe tenisowe trofea.

Dzięki infografikom, niezwykłym fotografiom oraz dogłębnej analizie i komentarzom rywali, idoli, trenerów oraz osób z bliskiego kręgu Federera zyskasz zupełnie nowe spojrzenie na jego wielkość. Zrozumiesz, dlaczego jego gra porusza tak wielu ludzi, a on sam jeszcze w trakcie kariery stał się kimś więcej niż kolejnym utalentowanym sportowcem.

Autor: Mark Hodgkinson
Data wydania: 22 grudnia 2017
Cena okładkowa: 59,90 zł
Liczba stron: 272

Kategoria: Książki