Polski Tenis

WYNIKI

ROLAND GARROS: Kasatkina - Fręch 7:5, 6:1; Rybakina - Minnen 6:2, 6:3; Q. Zheng - Cornet 6:2, 6:1; Sabalenka - E. Andreeva 6:1, 6:2; Blinkova - Cirstea 6:3, 3:6, 7:6 (5); Korpatsch - A. Krueger 4:6, 6:4, 7:6 (9); Martic - Mladenovic 6:4, 6:4; Mertens - Carle 6:3, 7:6 (8); Rus - Kerber 6:4, 6:3; Avanesyan - Lin Zhu 6:2, 6:4; Stearns - Ciric Bragaric 6:3, 6:7 (8), 7:6 (6); Ruud - Meligeni Alves 6:3, 6:4, 6:3; Etcheverry - Cazaux 3:6, 6:2, 6:1, 6:4.

Historia piłki tenisowej – Clover-Leaf balls – czyli piłki z liści koniczyny

Od początków tenisa ziemnego, czyli już w latach 70-tych XIX wieku, używano gumowych piłek. Zrobione były z kauczuku indyjskiego, który wynaleziono przez Charlesa Goodyeara około 20 lat wcześniej.

Pierwsze piłki były jednolite, ale z czasem ulepszano jej, np. poprzez pokrycie ich flanelą. Dość szybko odkryto, że najlepsze efekty przynosi wydrążanie piłki i wypełnianie jej wnętrza gazem.

Pierwotnie budowa piłki opierała się o „rdzeń” z gumy, który wycinano na kształt liścia koniczyny. Następnie montowano kulistą przestrzeń, do której wtłaczano gaz, który po podgrzaniu nadawał piłce ostateczną formę.

Powtarzalność piłek do tenisa ziemnego

Stworzenie idealnej piłki to jedno, ale zachowanie powtarzalności przy produkcji to drugie. Dzięki składaniu piłek z płaskich komponentów udało się uzyskać zadowalające efekty. Stosowane na początku szwy zamieniono na wulkanizowane, gumowe odpowiedniki. Flanelę z kolei zastąpiono specjalną tkaniną — 'melton’, została przygotowana specjalnie do tego celu.

Dlaczego piłki tenisowe są żółte?

Historycznie, piłki do tenisa ziemnego były białe lub czarne, w zależności od koloru kortu, na jakim rozgrywano mecz. W 1972 roku ITF zdecydowała o wprowadzeniu żółtych piłek . Decyzję opierała o badania, które jednoznacznie wskazywały, że piłki w tym kolorze są lepiej widoczne. Jedyną imprezą na której używano białych piłek pozostał Wimbledon, ale i to zmieniło się w 1986 roku.

Jakie piłki są dopuszczone do użycia w turniejach?

Piłka posiada trzy kluczowe parametry:

– wagę – dopuszczalna to 56,0-59,4 grama, specyfikacja wprowadzona do regulaminu w 2000 roku;

– średnicę – 6,54-6,86 cm, po raz ostatni zmieniona w 1966 roku;

– zakres odkształceń w przód i w tył – ostatnia zmiana w 1996 roku.

Jak długo używa się piłki tenisowej?

To zależy od jej typu, ale my skupimy się na piłkach meczowych. W turniejach ATP i WTA piłki zmieniane są co 9 gemów, z wyjątkiem pierwszej zmiany, która następuje po 7 gemach (piłek używa się wcześniej w rozgrzewce). Piłka tenisowa zaczyna tracić ciśnienie w momencie odbezpieczenia i wyjęcia z puszki. W grze treningowej czy rekreacyjnej nie musimy się przejmować zmianami, ponieważ nie będą one tak odczuwalne. Nie mniej piłki po kilku dniach wyraźnie stracą swoje pierwotne właściwości, a my zauważymy ubytek jakości.

Jakie piłki wybrać i ile ich potrzebuję?

Szukając piłek dla siebie należy spojrzeć do jakiego celu nam posłużą. Treningowo możemy używać piłek bezciśnieniowych, które mają dużą trwałość, ale są cięższe i twardsze niż ciśnieniowe. Kupimy je na sztuki, opakowania po 3 lub 4 sztuki lub na worki czy wiadra. Jeśli używamy torby na piłki lub kosza to warto zwrócić uwagę na jego pojemność. Standardowe mieszą między 72 a 150 piłek. Piłki ciśnieniowe kupujemy na puszki po 3 lub 4 sztuki. W profesjonalnych sklepach, jak dotenisa.pl, znaleźć można wielopaki i piłki na kartony. Im większe opakowanie wybierzemy tym lepsza cena w przeliczeniu na jedną piłkę.

Kategoria: Artykuł partnera