Polski Tenis

WYNIKI

PRAGA WTA 250: Linette - Fręch 6:2, 6:1; Krejcikova/Siniakova - Mattek-Sands/Safarova 6:3, 6:3; JASSY WTA 250: Danilina/Khromacheva - Panova/Sizikova 6:4, 6:2; WARSZAWA WTA 125: Joint - Chwalińska 6:2, 2:6, 6:0; Parks - Kung 7:6 (4), 3:6, 6:2; Falkowska/Kubka - Naef/Stojanovic 6:4, 7:6 (5); KITZBUHEL ATP 250: M. Berrettini - Hanfmann 6:4, 6:4; Gaston - Diaz Acosta 6:1, 2:0 i krecz Facundo; UMAG ATP 250: F. Cerundolo - Rublev 7:6 (6), 6:4; ATLANTA ATP 250: Nishioka - McDonald 6:3, 6:4; J. Shang - Shelton 7:6 (6), 6:4; Purcell - Goffin 6:3, 6:3; Tiafoe - Karatsev 6:4, 3:6, 6:3; Davidovich Fokina - Opelka 7:5, 7:5; Thompson - Mayot 6:2, 7:5.

„Ilustrowana historia polskiego tenisa”

Ukazała się „Ilustrowana historia polskiego tenisa” autorstwa Zbigniewa Chmielewskiego.

Pojawił się w ważnym momencie, bo niedługo po triumfie Igi Świątek w Roland Garros, a przed rozpoczęciem roku 2021, w którym Polski Związek Tenisowy będzie obchodził 100-lecie istnienia.

Książka „Ilustrowana historia polskiego tenisa”

„Sto lat temu, 27 sierpnia 1921 roku, w Poznaniu z udziałem grupy entuzjastów tenisa z całego kraju odbył się zjazd założycielski stowarzyszenia, które przybrało nazwę Polski Związek Lawn-Tenisowy (PZLT). Z „użytecznej zabawy towarzyskiej” tenis przekształcił się w sport kwalifikowany, mający własny statut i regulaminy. Jubileusz to dobra okazja, by wrócić pamięcią do przeszłości. Wydana przez Klub Media Ilustrowana historia polskiego tenisa to próba zaprezentowania ponad stuletniego dorobku PZT”.

Autor zwlekał z zamknięciem książki i miał przysłowiowego nosa, bo zdążył dopisać do niej ostatni „paryski” rozdział. A być może pierwszy nowej ery polskiego tenisa, bo jeśli wierzyć fachowcom, to przed 19-letnią Igą wielka kariera. Oczywiście kobiecy tenis jest mocno nieprzewidywalny i trudno przyjmować coś za pewnik, ale faktycznie patrząc na jej grę w tegorocznym Roland Garros można wierzyć, że to nie ostatni jej wielki sukces.

Tym bardziej, że w sierpniu, nie tylko czeka nas stulecie Polskiego Związku Tenisowego, ale też będziemy wszyscy mocno trzymać kciuki za Igę Świątek, Huberta Hurkacza, Łukasza Kubota i być może jeszcze innych tenisistów walczących w Tokio o historyczny pierwszy medal Igrzysk Olimpijskich w tej dyscyplinie dla Polski. Wierzymy, że to możliwe i realne.

Ludzkie historie

10 października 2020 roku na długo zapisze się w pamięci kibiców, ale to nie jedyna ważna data w historii polskiego tenisa. Wiele innych znajdziemy w książce redaktora Chmielewskiego, ale nie jest ona suchym kronikarskim zapisem wydarzeń, ani też zestawem biografii zawodników czy innych ludzi mających wpływ na rozwój dyscypliny w kraju.

Znajdziemy w niej też ciekawe ludzkie historie, powikłane drogi nie tylko sportowe i czasem nieco zapomniane fakty. Jeśli dokładniej wczytamy się w „Ilustrowaną historię polskiego tenisa”, przypomnimy sobie jak wiele talentów doczekaliśmy w polskim tenisie w ciągu całego wieku, który minie niedługo od powstania Polskiego Związku Tenisowego. Naprawdę wielu ludzi przecierało szlaki i dokładało kolejne cegiełki, bez których być może nie byłoby współczesnych polskich triumfatorów i finalistów w Wielkim Szlemie.

„Ilustrowana historia polskiego tenisa”. Autor: Zbigniew Chmielewski. Wydana przez Stowarzyszenie Tenisowo-Narciarski Klub Dziennikarzy MEDIA dzięki środkom Ministerstwa Sportu i pod patronatem Polskiego Związku Tenisowego.

Zamówienia książki – mail – biuro@mediatenis.pl

Kategoria: Książki