Polski Tenis

WYNIKI

HALLE ATP 500: Sinner - Hurkacz 7:6 (8), 7:6 (2); LONDYN ATP 500: T. Paul - Musetti 6:1, 7:6 (8); BERLIN WTA 500: Pegula - Kalinskaya 6:7 (0), 6:4, 7:6 (3); Pegula - Gauff 7:5, 7:6 (2); BIRMINGHAM WTA 250: Putintseva - Tomljanovic 6:1, 7:6 (8); GAIBA WTA 125: Parks - Pera 6:3, 6:1.

„Ilustrowana historia polskiego tenisa”

Ukazała się „Ilustrowana historia polskiego tenisa” autorstwa Zbigniewa Chmielewskiego.

Pojawił się w ważnym momencie, bo niedługo po triumfie Igi Świątek w Roland Garros, a przed rozpoczęciem roku 2021, w którym Polski Związek Tenisowy będzie obchodził 100-lecie istnienia.

Książka „Ilustrowana historia polskiego tenisa”

„Sto lat temu, 27 sierpnia 1921 roku, w Poznaniu z udziałem grupy entuzjastów tenisa z całego kraju odbył się zjazd założycielski stowarzyszenia, które przybrało nazwę Polski Związek Lawn-Tenisowy (PZLT). Z „użytecznej zabawy towarzyskiej” tenis przekształcił się w sport kwalifikowany, mający własny statut i regulaminy. Jubileusz to dobra okazja, by wrócić pamięcią do przeszłości. Wydana przez Klub Media Ilustrowana historia polskiego tenisa to próba zaprezentowania ponad stuletniego dorobku PZT”.

Autor zwlekał z zamknięciem książki i miał przysłowiowego nosa, bo zdążył dopisać do niej ostatni „paryski” rozdział. A być może pierwszy nowej ery polskiego tenisa, bo jeśli wierzyć fachowcom, to przed 19-letnią Igą wielka kariera. Oczywiście kobiecy tenis jest mocno nieprzewidywalny i trudno przyjmować coś za pewnik, ale faktycznie patrząc na jej grę w tegorocznym Roland Garros można wierzyć, że to nie ostatni jej wielki sukces.

Tym bardziej, że w sierpniu, nie tylko czeka nas stulecie Polskiego Związku Tenisowego, ale też będziemy wszyscy mocno trzymać kciuki za Igę Świątek, Huberta Hurkacza, Łukasza Kubota i być może jeszcze innych tenisistów walczących w Tokio o historyczny pierwszy medal Igrzysk Olimpijskich w tej dyscyplinie dla Polski. Wierzymy, że to możliwe i realne.

Ludzkie historie

10 października 2020 roku na długo zapisze się w pamięci kibiców, ale to nie jedyna ważna data w historii polskiego tenisa. Wiele innych znajdziemy w książce redaktora Chmielewskiego, ale nie jest ona suchym kronikarskim zapisem wydarzeń, ani też zestawem biografii zawodników czy innych ludzi mających wpływ na rozwój dyscypliny w kraju.

Znajdziemy w niej też ciekawe ludzkie historie, powikłane drogi nie tylko sportowe i czasem nieco zapomniane fakty. Jeśli dokładniej wczytamy się w „Ilustrowaną historię polskiego tenisa”, przypomnimy sobie jak wiele talentów doczekaliśmy w polskim tenisie w ciągu całego wieku, który minie niedługo od powstania Polskiego Związku Tenisowego. Naprawdę wielu ludzi przecierało szlaki i dokładało kolejne cegiełki, bez których być może nie byłoby współczesnych polskich triumfatorów i finalistów w Wielkim Szlemie.

„Ilustrowana historia polskiego tenisa”. Autor: Zbigniew Chmielewski. Wydana przez Stowarzyszenie Tenisowo-Narciarski Klub Dziennikarzy MEDIA dzięki środkom Ministerstwa Sportu i pod patronatem Polskiego Związku Tenisowego.

Zamówienia książki – mail – biuro@mediatenis.pl

Kategoria: Książki