Polski Tenis

WYNIKI

BERLIN WTA 500: Azarenka - Sonmez 6:3, 6:3; BIRMINGHAM WTA 250: Tomljanovic - Lin Zhu 6:7 (6), 6:1, 6:4; Cocciaretto - Stephens 6:4, 6:2; GAIBA WTA 125: Bandecchi - E. Andreeva 7:5, 6:4; Pera - Falei 6:4, 7:5; Raina - Bara 6:2, 2:6, 6:0; HALLE ATP 500: M. Berrettini - Michelsen 7:6 (5), 6:2; Struff - Darderi 6:7 (2), 7:5, 7:6 (10); Fils - Koepfer 6:3, 6:4; Eubanks - Bublik 7:6 (5), 3:6, 6;3; LONDYN ATP 500: Korda - Dimitrov 6:4, 3:6, 7:5; Hijikata - Arnaldi 7:6 (0), 7:6 (7).

Konferencja przed mistrzostwami Polski

O niesamowitej obsadzie 94. Mistrzostw Polski w Tenisie, które odbędą się w dniach 13-19 lipca w Bytomiu.

O transmisjach telewizyjnych, zasadach wstępu widzów na korty Górnika Bytom i kilku innych sprawach opowiedzieli dzisiaj na konferencji prasowej organizatorzy zawodów. 

Rośnie pula

– Jako wiceprezes Polskiego Związku Tenisowego z dumą chcę podkreślić, że w ciągu trzech lat udało nam się podwoić pulę nagród dla uczestników mistrzostw Polski. Wcześniej wynosiła 90 tysięcy, przed rokiem już 140, a w tym roku mamy w puli 200 tysięcy złotych, czyli rekordową sumę. Ostatnie edycje mistrzostw kraju odbywały się w Gliwicach, ale ze względu na pandemię miasto to wycofało się z ich organizacji w tym roku. Ale od razu zainteresował się nimi Bytom, co cieszy nas tym bardziej, że w tym roku obchodzimy 70-lecie Górnika Bytom, to dla nas tym bardziej ważne wydarzenie – powiedział Dariusz Łukaszewski, wiceprezes PZT i dyrektor MP.

Znakomita obsada

– Kolejnym powodem do dumy jest też fakt, że obsada tegorocznych mistrzostw jest naprawdę niesamowita. Wszyscy już wiedzą, że w Bytomiu wystąpi najlepszy obecnie polski tenisista Hubert Hurkacz, ale też druga rakieta Kamil Majchrzak i trzecia Kacper Żuk. Zresztą patrząc na męski ranking to na 20 czołowych zawodników zgłosili się wszyscy z pierwszych 20 miejsc. U kobiet sytuacja nieco inaczej wygląda, bo nie zagrają nasza „jedynka” Magda Linette i „dwójka” – Iga Świątek. Ale od trzeciego miejsca w dół zagrają wszystkie zawodniczki, w tym Katarzyna Kawa, Magdalena Fręch, Maja Chwalińska czy Katarzyna Piter – dodał Łukaszewski.

Test Hurkacza 

Hubert Hurkacz, obecnie 29. tenisista w rankingu ATP Tour, przyleciał z USA do Polski w sobotę 4 lipca i od razu przeszedł testy na obecność koronawirusa COVID-19. Wyniku i były negatywne, więc zawodnik z Wrocławia będzie mógł wystąpić w mistrzostwach Polski.

Od wtorku do niedzieli po dwa najważniejsze spotkania z kortu centralnego będzie transmitować telewizja Polsat. Oficjalne otwarcie turnieju nastąpi we wtorek o godz. 17, po czym w meczu dnia wystąpi Hurkacz. Przez cały tydzień będzie też livestream w internecie.

Pomoc dla tenisistów

– Inicjatywę LOTOS PZT Polish Tour wymyśliliśmy, żeby pomóc polskiemu tenisowi. Grupa Lotos to pierwszy taki duży sponsor od wielu lat, od czasów Prokomu i panu Ryszarda Krauze, który pomagał Agnieszce Radwańskiej, Jerzemu Janowiczowi i deblowi Fyrstenberg-Matkowski. Władzom PZT udało się pozyskać tak dużego sponsora i jak widać na dłużej. W ubiegłym roku wspieraliśmy marketingowo 10 turniejów międzynarodowych organizowane w kraju, ale przyszła pandemia i wszystko stanęło w miejscu, choć w tym sezonie planowaliśmy zwiększyć nasz cykl do 15 turniejów. Na wzór czeski i niemiecki postanowiliśmy więc zorganizować coś tylko dla naszych zawodników, którzy zostali odcięci od rywalizacji i możliwości zarabiania pieniędzy. Udało namówić się dziewięć miast, żeby zorganizowały takie turnieje, choć z reżimem sanitarnym. Wisienką na torcie cyklu, choć nie jego zwieńczeniem, są mistrzostwa Polski z super obsadą i z super pulą nagród – powiedział Krzysztof Bobala, dyrektor cyklu LOTOS PZT Polish Tour.

Kibice na trybunach

Do czwartku włącznie na obiekt będzie wpuszczana publiczność w liczbie 150 osób (1/4 miejsc na obiekcie), ale być może liczba ta się zwiększy podczas decydujących meczów MP, jeśli w ramach łagodzenia obostrzeń Ministerstwo Zdrowia podwyższy obecne limity od 17 lipca.

– Bardzo się cieszymy, że województwo śląskie zostało poproszone o wsparcie finansowe. Pan marszałek Jakub Chełstowski bardzo wspiera rozwój sportu, inwestuje w zawody. Zależy nam, żeby ich oferta była coraz bogatsza. Każda złotówka zainwestowana w takie zawody procentuje. Bardzo się cieszę, że ten turniej w Bytomiu się odbędzie i mam nadzieję, że to nie ostatnia taka impreza w tym miejscu – powiedziała wicemarszałek Izabela Domogała.

– Wakacje w mieście nie muszą być nudne, będzie można zobaczyć znakomite zawodniczki i zawodników. Cieszymy się, że impreza jest u nas, że znalazła się w kalendarzu i jestem pewien, że staniemy na wysokości zadania. Miasto zainwestowało w remont kortu centralnego, ale każda złotówka zainwestowana w taki obiekt cieszy, bo jest on rozpoznawalny i pożądany przez mieszkańców – mówił prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Lista uczestników mistrzostw

Kategoria: PZT