Polski Tenis

WYNIKI

ROLAND GARROS: Świątek - Jeanjean 6:1, 6:2; Samsonova - Linette 6:1, 6:1; Vondrousova - Masarova 6:1, 6:3; Potapova - Rakhimova 6:2, 6:3; Jabeur - Vickery 6:3, 6:2; Paolini - D. Saville 6:3, 6:4; Baptiste - Day 4:6, 6:2, 6:2; Gauff - Avdeeva 6:1, 6:1; Tomova - Alexandrova 6:3, 7:6 (5); L. Fernandez - Ponchet 6:2, 6:0; Sinner - Eubanks 6:3, 6:3, 6:4; S. Tsitsipas - Fucsovics 7:6 (7), 6:4, 6:1; Shelton - Gaston 3:6, 6:3, 6:4, 6:4; Auger-Aliassime - Nishioka 6:2, 6:4, 6:4; Shevchenko - Karatsev 6:4, 4:6, 1:6, 6:1, 6:4; Squire - Purcell 6:2, 6:2, 3:6, 4:6, 7:6 (10); Kwon - Ruusuvuori 6:3, 6:4, 6:3.

LOTOS PZT Team – Kacper Żuk

Kacper Żuk jest drugim bohaterem prezentacji tenisistów objętych programem finansowanym przez LOTOS i PZT. 

Wraz z Polskim Związkiem Tenisowym przedstawiamy członków LOTOS PZT Team. Żuk jest trzecim z najwyżej notowanych Polaków w rankingu ATP Tour i aktualnym mistrzem kraju.

Udanie zadebiutował w narodowej reprezentacji w Pucharze Davisa. Najlepiej się spisał w tegorocznym LOTOS PZT Polish Tour.

Udany rok Kacpra Żuka

– Za mną dosyć udany rok, choć na początku oczekiwania były większe, ale nikt nie mógł przewidzieć koronawirusa i pięciomiesięcznej przerwy w międzynarodowym tourze. Na szczęście w kraju ta przerwa trwała tylko trzy miesiące, bo Polski Związek Tenisowy dał nam możliwość gry w turniejach LOTOS PZT Polish Tour. To była okazja nie tylko do ogrania się w meczach na punkty, ale też zarobienia niemałych pieniędzy, szczególnie w Mistrzostwach Polski. Te starty pomogły mi zbudować formę na późniejsze występy z międzynarodowych turniejach – uważa Żuk, który właśnie osiągnął najwyższą w karierze 259. pozycję w rankingu ATP.

21-latek zawdzięcza spory awans dwóm zwycięstwom odniesionym w październiku w turniejach ITF 25 w Hamburgu i portugalskim Vale do Lobo, a także wrześniowym startom w challengerach ATP.

Treningi we Wrocławiu

Krótko przed tym rozpoczął współpracę z trenerem Aleksandrem Charpantidisem, więc częściej można go teraz spotkać na korcie we Wrocławiu, niż w stolicy. Zanim ruszył za granice w poszukiwaniu cennych punktów, triumfował pod koniec sierpnia – w singlu i deblu z Janem Zielińskim (LOTOS PZT Team) – w międzynarodowej imprezie ITF 25 Talex Open. Sięgając po tytuł na kortach AZS Poznań potwierdził, ze jest najlepszym graczem w tym cyklu składającym się z dziewięciu turniejów, w tym mistrzostw kraju.

– W Bytomiu poszło mi świetnie, zdobyłem złoto w singlu i wtedy poczułem, że gram naprawdę dobrze. Ale już wcześniej nabierałem pewności na korcie, co było ważne po długiej przerwie wymuszonej przez koronawirusa. Rozpoczynając starty w turniejach LOTOS PZT Polish Tour nie spodziewałem się, że pójdzie mi w nich aż tak dobrze, bo występowała w nich cała krajowa czołówka. Jestem bardzo zadowolony z tych wyników no i wielu meczów, które mogłem rozegrać w tym cyklu. Pomogły mi w szybkim przejściu do międzynarodowego touru tuż po jego restarcie po pandemii – ocenia Żuk.

Gonić Huberta i Kamila

Kacper jest jednym z najzdolniejszych tenisistów w Polsce i być może już w przyszłym roku zbliży się wyraźnie do Huberta Hurkacza i Kamila Majchrzaka.

Wierzymy, że pomoże mu w tym wsparcie finansowe ze strony Grupy LOTOS i Polskiego Związku Tenisowego. Tym bardziej, że swój ogromny potencjał zademonstrował już na otwarcie tego sezonu w Australii. Zawodnik LOTOS PZT Team wystąpił z reprezentacją Polski w prestiżowej rywalizacji drużyn w ATP Cup i rozegrał tam dwa świetne mecze w singlu. Najpierw stawił zacięty opór (6:7, 4:6) 39. w rankingu ATP – Chorwatowi Marinowi Ciliciowi.

A następnie pokonał (5:7, 7:6, 6:3) 108. na świecie Austriaka Dennisa Novaka (sam był wtedy 450. w ATP). Potem w marcu udanie zadebiutował w reprezentacji kraju startującej w Pucharze Davisa, w zwycięskim spotkaniu z Hongkongiem w Kaliszu.

Wiele wskazuje, że ten sezon mógł się ułożyć jeszcze lepiej, gdyby nie przerwa spowodowana przez pandemię. Ale nie mamy wątpliwości, że nazwisko Kacpra Żuka poważnie zapisze się w historii polskiego tenisa i to już niedługo.

Kategoria: ATP