Polski Tenis

WYNIKI

ANDORA WTA 125: Parks - Peterson 6:1, 6:4; Bucsa/Falkowska - Gabueva/Zakharova 7:6 (4), 6:1.

Mistrzostwa Świata Lekarzy – grad medali

Polacy walczyli w Triq Aldo Morona na Malcie w 48. Mistrzostwach Świata Lekarzy w tenisie.

Impreza odbywa się co roku pod egidą World Medical Tennis Society. W 2005 gospodarzem zawodów była Gdynia. 31-osobowa reprezentancja Polski zdobyła aż 48 medali (w tym 15 złotych).

Zawody były rozgrywane w wielu kategoriach wiekowych, począwszy od open (do 35 lat), +35, następnie co 5 lat aż do +80. Rywalizacja toczyła się w singlu, deblu, mikście, a także w Pucharze Narodów, na wzór popularnego Hopman Cup, gdzie reprezentacje poszczególnych państw rywalizują między sobą. Osoby towarzyszące, nie będące lekarzami, również mogą brać udział w turnieju w tzw. kategorii 'Non MD’ (Non Medical).

Polskę reprezentowało aż 31. lekarzy, wielu specjalności i z różnych izb lekarskich. Była to jedna z liczniejszych narodowości. Udało wywalczyć się im 48 medali, w tym 15 złotych, 12 srebrnych i 21 brązowych.

Skuteczne Polki

Na uwagę zasługuje występ naszych lekarek, które w Pucharze Narodów zdobyły srebrny krążek. Przegrały dopiero w finale z drużyną ze Stanów Zjednoczonych.

Spośród Polaków najlepiej wypadły Agata Wojciuk – stomatolog z Łukowa, Małgorzata Pawelec-Wojtalik – kardiolog dziecięcy z Poznania i Bożena Kędzierska – dentystka z Pułtusku. Wywalczyły po 2 złote medale, 1 srebrny i 1 brązowy.

Wszyscy biało-czerwoni prezentowali się w narodowych strojach od firmy Lexus Polska, ufundowanych przez Monikę Małek. Zawody odbywały się w Marsa Sports Club – przepięknym obiekcie z ogromną tradycją, który istnieje od 1902 roku. Oferuje on m.in. 19 kortów (17 z nawierzchnią typu hard i 2 z czerwoną mączką), korty do squasha, pole golfowe oraz odkryty basen.

Wilno za rok

W trakcie imprezy na zakończenie MŚ medale za Puchar Narodów wręczała sama Prezydent Malty – Marie Louise Coleiro Preca. Ponadto w trakcie turnieju odbyło się spotkanie delegatów z każdego kraju na tzw. 'President
Dinner’, na którym dyskutowano o przyszłości WMTS.

Ustalono, że kolejne Mistrzostwa odbędą się 3-9 sierpnia 2019 roku w Wilnie (Litwa), a w 2020 roku lekarze powalczą w Antalyi (Turcja).

Aktywne Stowarzyszenie

W 1999 roku powstało Polskie Stowarzyszenie Tenisowe Lekarzy z siedzibą w Olsztynie, które organizuje każdego roku kilka turniejów, w tym Letnie i Halowe Mistrzostwa Polski. W turniejach tych może zagrać każdy lekarz i dentysta, posiadający dyplom i obywatelstwo polskie.

Istnieje możliwość zostania członkiem PSTL, co gwarantuje m.in. niższe wpisowe na turnieje oraz obecność w rankingu. W ostatnich Letnich Mistrzostwach Polski Lekarzy pod patronatem PSTL w Zielonej Górze wzięło udział 126 zawodników. Na potwierdzenie tezy o dominacji lekarzy w tenisie należy wspomnieć, że w czerwcu tego roku, już drugi raz z rzędu w Poznaniu odbył się Trójmecz Tenisowy Lekarze-Prawnicy-Architekci.

Więcej o PSTL

Kategoria: Lekarze