Polski Tenis

WYNIKI

ROLAND GARROS: Świątek - Jeanjean 6:1, 6:2; Samsonova - Linette 6:1, 6:1; Vondrousova - Masarova 6:1, 6:3; Potapova - Rakhimova 6:2, 6:3; Jabeur - Vickery 6:3, 6:2; Paolini - D. Saville 6:3, 6:4; Baptiste - Day 4:6, 6:2, 6:2; Sinner - Eubanks 6:3, 6:3, 6:4.

Nagroda dla Pekao Szczecin Open

Pekao Szczecin Open po raz drugi w 24-letniej historii otrzymało Challenger Awards.

To prestiżowa nagroda dla najlepszego turnieju z cyklu ATP Challenger Tour w 2016 roku. Dostały je także challengery w Brunszwiku i Mons.

– Miło nam, że do jubileuszu przystąpimy jako laureaci tego wyjątkowego wyróżnienia. Challenger Pekao Szczecin Open to bardzo duże przedsięwzięcie organizacyjne i logistyczne, ale też kosztowne. Budżet naszego turnieju wynosi około miliona euro, co sprawia, że należymy do największych cyklicznie odbywających się sportowych imprez w kraju, obok wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Swoją wysoką pozycję zawdzięczamy przede wszystkim sponsorom tytularnym – Bankowi Pekao S.A. i Miastu Szczecin, którzy są z nami od samego początku, ale i wielu innym firmom związanymi z naszym challengerem od wielu lat – uważa Krzysztof Bobala, dyrektor Pekao Szczecin Open.

W tym roku Challenger Awards otrzymają również challengery Sparkassen Open rozgrywany w Brunszwiku (Niemcy) oraz Ethias Open – Mons (Belgia) – triumfatorzy poprzedniej, pierwszej regularnej corocznej edycji. Wcześniej tę nagrodę przyznawano okolicznościowo za wyjątkowo udane i spektakularne turnieje. Pekao Szczecin Open zostało w ten sposób wyróżnione w 2002 roku.

Challenger Awards to wyróżnienie szczególne, choćby dlatego, że w ubiegłym roku w oficjalnym kalendarzu ATP Challenger Tour znalazło się aż 166 turniejów w 42 krajach świata. Nagrodę przyznaje się na podstawie ocen zamieszczonych w szczegółowym raporcie przygotowywanym zawsze przez Supervisora ATP (ocenia z detalami wszystkie szczegóły dotyczące organizacji), a także internetowego głosowania przeprowadzonego wśród tenisistów (poprzez specjalną platformę stworzoną przez ATP Tour).

– Właśnie fakt, że w wyborze tak istotny jest głos tenisistów, dodaje tej nagrodzie szczególnej wartości. Od wielu lat napływają do nas od samych zawodników sygnały, że organizujemy challenger na poziomie turniejów ATP World Tour. Ta opinia krążąca pomiędzy nimi przekłada się na coroczną, świetną obsadę Pekao Szczecin Open i co za tym idzie, ogromne zainteresowanie kibiców. Choćby w ubiegłym roku odnotowaliśmy rekordową frekwencję przekraczającą 25 tysięcy osób, a mecze Jurka Janowicza przyciągnęły na trybuny Kortu Centralnego komplet widzów, choć była to tylko pierwsza i druga runda – podkreśla Bobala.

Wręczenie Challenger Awards nastąpi podczas odbywających się w Brunszwiku w dniach 9-10 lipca Challenger Global Workshop. Władze ATP Tour oprócz wysokiego poziomu organizacyjnego podkreślanego przez Supervisorów i zadowolenia tenisistów, wskazywały jako bardzo istotną rzecz właśnie zainteresowanie kibiców.

Na trybunach challengerów w Szczecinie, Brunszwiku i Mons w 2016 roku zasiadło w sumie blisko 70 tysięcy osób, czyli około 10 procent całkowitej liczby widzów zasiadających na trybunach niemal 170 turniejów tej rangi na świecie.

– W ubiegłym roku wróciłem do Szczecina po kilkuletniej przerwie i byłem pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyłem i to w każdym wymiarze. W swojej karierze grałem w Wielkim Szlemie, w turnieju Masters ATP World Tour Finals w Londynie i w wielu turniejach ATP World Tour. Szczerze mówiąc, muszę przyznać, że na wielu z nich tenisiści nie mają tak komfortowych warunków, jak właśnie podczas Pekao Szczecin Open. Dlatego wierzę, że uda mi się zagrać w Szczecinie również w tym roku, w końcu będzie to jubileusz turnieju – uważa Mariusz Fyrstenberg, który trzykrotnie w deblu wygrywał w Szczecinie (2001, 2003 i 2005) w parze z Marcinem Matkowskim.

Tegoroczna, jubileuszowa 25. edycja najstarszego i największego turnieju tenisowego w naszym kraju odbędzie się w dniach 11-17 września.

Kategoria: ATP