Polski Tenis

WYNIKI

MADRYT: Sabalenka - Linette 6:4, 3:6, 6:3; Rybakina - Bronzetti 6:4, 6:3; Pavlyuchenkova - D. Saville 6:1, 6:4; A. Krueger - Alexandrova 6:3, 6:3; M. Andreeva - Noskova 4:6, 6:3, 6:3; C. Garcia - Xinyu Wang 6:1, 6:4; Paolini - Jimenez Kasintseva 6:0, 6:1; F. Cerundolo - Marozsan 6:2, 7:6 (5); Seyboth Wild - Musetti 6:4, 6:4; T. Paul - L. Klein 6:7 (5), 6:1, 6:4; Rublev - Bagnis 6:1, 6:4; Altmaier - Fils 6:2, 6:3; Davidovich Fokina - J. Shang 7:5, 6:3.

Nauka gry w tenisa – od czego zacząć i jak się przygotować?

Na przestrzeni ostatnich lat popularność tenisa w Polsce znacząco wzrosła. Duży wpływ na to miały sukcesy Agnieszki Radwańskiej i Jerzego Janowicza. Zainteresowanie przełożyło się nie tylko na wzrost oglądalności meczów, ale również na uprawianie tej dyscypliny. 

Tenis daje wiele radości i satysfakcji, gdyż jest wymagającą dyscypliną sportową. Naukę najlepiej rozpocząć pod okiem wykwalifikowanego trenera bądź instruktora.

Dzięki większej popularności tenisa w naszym kraju, o której już wspomnieliśmy, znacząco poprawiła się liczba i jakość obiektów tenisowych. Bez problemów możesz znaleźć też dobrych szkoleniowców, brać udział w amatorskich turniejach czy innych tenisowych eventach. Możesz m.in. skorzystać z platformy https://go.decathlon.pl/, gdzie dostępna jest baza wydarzeń sportowych w całej Polsce.

Od czego rozpocząć naukę tenisa i jak znaleźć dobrego trenera?

Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że tenis nie należy do najłatwiejszych do nauczenia się dyscyplin. Mimo że na kortach można spotkać wielu tzw. „samouków”, to jednak ich styl gry często nie wygląda zbyt dobrze. Właśnie z tego powodu pierwsze tenisowe kroki najlepiej stawiać pod okiem trenera lub instruktora. Osób udzielających nauki gry w tenisa jest wiele, ale chcąc wybrać kogoś dobrego, warto zawsze sprawdzić, czy posiada on dyplom oraz ważną licencję na dany rok. Wówczas można mieć pewność, że szkoleniowiec nabył odpowiednie umiejętności i systematycznie się dokształca (jest to jeden z wymogów podczas ubiegania się o licencję).

Na początkowym etapie zazwyczaj stawia się na naukę prawidłowych ruchów, podstawowych uderzeń, umiejętności uderzania piłki przed sobą, a następnie na doskonalenie poruszania się po korcie i poszerzaniu wachlarza zagrań. Ogólna sprawność fizyczna ma spore znaczenie. Jeśli uprawiasz inne dyscypliny sportu powinno być ci łatwiej, zwłaszcza jeśli chodzi o kondycję.

Jakie są koszty związane z grą w tenisa? Ceny kortów, treningów i sprzętu

Tenis uchodzi za elitarny sport, a jest tak przede wszystkim ze względu na koszty, jakie wiążą się z wynajmem kortu, pracą trenera i zakupem rakiet. W porównaniu do dyscyplin drużynowych, gdzie koszty rozbijają się na kilka lub nawet kilkanaście osób, tenis faktycznie nie jest tani. W zależności od miasta, za wynajem kortu na godzinę w okresie zimowym trzeba zapłacić od 40 do nawet 100 złotych. Do tego należy doliczyć pracę trenera, którego stawka może wahać się od ok. 50 do 80 złotych za godzinę. Jednym z rozwiązań na zmniejszenie wydatków są treningi grupowe (2–4-osobowe). Wiadomo, że ich efektywność jest mniejsza, a czas nauki będzie trwał dłużej, ale dzięki takiej opcji możesz trochę zaoszczędzić.

Oszczędzać natomiast nie powinieneś na sprzęcie. Przede wszystkim warto zainwestować w obuwie tenisowe przystosowane do nawierzchni, na której się gra. Dobre buty nie tylko dadzą komfort poruszania się po korcie, ale również zabezpieczą stopę przed urazami. Ceny butów do tenisa zaczynają się od ok. 150 zł. Oprócz butów dobrze jest też posiadać własną rakietę. Osobom początkującym poleca się lekkie (260–280 g) z dużą główką (100 cali). Tego typu rakiety można znaleźć już nawet za ok. 100 zł. Później warto zainwestować w coś lepszego, odpowiadającego poziomowi gry.

Kategoria: Artykuł partnera