Polski Tenis

WYNIKI

MADRYT WTA 1000: Potapova - Shnaider 7:5, 6:4; Xiyu Wang - A. Bogdan 6:7 (5), 7:6 (4), 6:2; Schmiedlova - Kenin 6:3, 6:4; Rus - B. Fruhvirtova 7:5, 6:3; Eala - Tsurenko 2:6, 6:4, 6:4; Podoroska - Siniakova 6:2, 7:6 (2); Maria - Stearns 6:7 (4), 6:2, 7:6 (5); Begu - L. Fruhvirtova 6:4, 7:6 (0).

Pekao Szczecin Open 2017 – echa konferencji

11 września rusza jubileuszowa 25. edycja challengera ATP Pekao Szczecin Open 2017.

Zagrają Jerzy Janowicz, Tommy Robredo czy Horacio Zeballos. Szczególne miejsce w programie imprezy zarezerwowane jest dla Mariusza Fyrstenberga, który oficjalnie zakończy karierę.

25. edycja szczecińskiej imprezy zbiegła się z przyznaniem po raz drugi w historii (wcześniej za edycję w 2002 roku) nagrody dla najlepszego challengera – ATP Challenger Awards 2016.

– Z dumą odebraliśmy ją w lipcu w Brunszwiku, ponieważ to jest wyróżnienie przyznawane nie tylko przez władze ATP Challenger Tour, ale i samych zawodników. To oni na specjalnym panelu internetowym oddają głosy na imprezę, która im się najbardziej podoba, którą najbardziej lubią i do której często wracaj. Miło nam było w Brunszwiku, kiedy nasz turniej wskazywano innym jako przykład wzorowej organizacji, ale i modelowej współpracy sponsorami, podobno rzadko spotykanej – powiedział na konferencji prasowej w Warszawie Krzysztof Bobala, dyrektor turnieju.

Długofalowa strategia

Od samego początku, czyli przez prawie ćwierć wieku, w roli dwóch głównych sponsorów występują i zgodnie współpracują ze sobą Bank Pekao S.A. oraz Miasto Szczecin.

– To jest element naszej długofalowej strategii, która trwa już niezmiennie od 25 lat. Na dodatek od dwóch lat wspieramy program „Droga Do Pekao Szczecin Open”, w którym umożliwiamy dzieciom w wieku 5-7 lat regularną naukę gry w tenisa. Objętych tym programem jest prawie 60 dzieci, którym finansujemy zajęcia na korcie przez cały rok z profesjonalnymi trenerami i wierzymy, że pomoże to wychować przyszłych tenisistów – mówił Andrzej Kopyrski, wiceprezes Banku Pekao S.A.

– Turniej ma niesamowitą tradycję a naszym mieście, daleko wykraczającą po za samo wydarzenie sportowe i towarzyskie. Bardzo mocno ożywił w naszym mieście kulturę tenisową, praktycznie co chwilę budujemy nowe korty. W tym roku też została wykończona hala tenisowa na kortach przy Wojska Polskiego. Upiększy obiekt, choć nie będzie wykorzystana do turniejowych meczów, bo wyłożona jest w niej sztuczna nawierzchnia – podkreślił prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

– Jesteśmy na etapie zapraszania wielu byłych polskich tenisistów i trenerów, którzy wezmą udział w sobotnim benefisie, podczas którego pożegnamy Mariusza Fyrstenberga, bo uparł się, że jednak kończy karierę – zaznaczył Krzysztof Bobala.

Szczególne miejsce

– Nie wyobrażam sobie innego miejsca na oficjalne zakończenie kariery, niż Szczecin. To tam rozpoczęła się na dobrą sprawę kariera moja i Marcina Matkowskiego. Dostaliśmy szansę od organizatorów w 2001 roku, gdy przyznali nam „dziką kartę”, no i wykorzystaliśmy ją maksa. Potem jeszcze udało się nam wygrać ten challenger w 2003 i 2005 roku. To są niesamowite wspomnienia, do których z chęcią wracam. Poza tym jest to impreza zorganizowana na poziomie turniejów ATP World Tour 250 czy nawet ATP 500. Byłem pod ogromnym wrażeniem wszystkiego wokół, gdy wróciłem tam przed rokiem po kilku latach przerwy i dlatego z chęcią się wybiorę tam znów za niecałe dwa tygodnie – powiedział Mariusz Fyrstenberg.

Tegoroczny jubileusz zbiegł się z reformą ATP Challenger Tour, która wymogła na organizatorach konieczność podniesienia rangi szczecińskiej imprezy do grona „Top Level Event”, czyli najważniejszych imprez w cyklu. Oznacza to wzrost puli nagród dla zawodników ze 125 do 150 tysięcy dolarów (+ Hospitality 25 tys. $).

Lista uczestników

Dzikie karty otrzymali Horacio Zeballos i Adrian Andrzejczuk. Trzecią dostanie mistrz Polski mężczyzn.

Kategoria: ATP