Polski Tenis

WYNIKI

NOTTINGHAM WTA 250: Fręch - Maria 3:6, 6:3, 6:1; Raducanu - Snigur 6:2, 6:2; 'S-HERTOGENBOSCH WTA 250: Galfi - V. Kudermetova 6:3, 3:6, 7:5; Alexandrova - Bektas 7:5, 6:4; Krunic - Pegula 7:6 (3), 6:7 (3), 6:4; STUTTGART ATP 250: Nakashima - Gasquet 6:3, 6:4; Struff - Rinderknech 6:4, 7:6 (0); 'S-HERTOGENBOSCH ATP 250: Korda - Nardi 7:5, 7:5; T. Paul - Popyrin 5:7, 6:4, 6:3.

Pekao Szczecin Open z większą pulą

Organizatorzy Pekao Szczecin Open poinformowali dziś o zwiększeniu puli nagród.

Na konferencji prasowej przypomniano też niedawny sukces. Turniej został uhonorowany nagrodą dla najlepszego challengera na świecie.

– Już po raz drugi w historii mamy okazję cieszyć się z tego prestiżowego wyróżnienia i jesteśmy dumni, że nasza ciężka praca ponownie została doceniona – mówił Krzysztof Bobala, dyrektor Pekao Szczecin Open. – Na wyjątkowość minionej edycji złożył się przede wszystkim rekord frekwencyjny, czyli 25 tysięcy osób, które zasiadły na trybunach podczas turniejowych meczów. Wynik ten jest rezultatem na skalę światową wśród imprez challengerowych.

Po wielu lat

Po raz pierwszy Pekao Szczecin Open otrzymało Challenger Award w 2002 roku. Od tamtego czasu wyróżnienie było przyznawane nieregularnie (zwykle co kilka lat), a dopiero w 2015 roku postanowiono, że nagroda będzie miała już charakter cykliczny. – Piętnaście lat temu zostaliśmy zaproszeni do Paryża, gdzie – w trakcie trwania turnieju ATP 1000 Paris Masters – przekazano nam okazały puchar, a nagrodę wręczali wówczas Andy Roddick, Gustavo Kuerten i Carlos Moya. Tym razem ceremonia odbędzie się w dniach 9-10 lipca, podczas ATP Challenger Global Workshop w Brunszwiku – dodał Bobala.

O skali i randze nagrody może świadczyć chociażby to, że w ubiegłym roku rozegrano łącznie 166 challengerów w 42 krajach. Nic więc dziwnego, że do gratulacji przyłączyli się także przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz Miasta Szczecina, czyli sponsorów tytularnych imprezy.

Wielka praca

– Serdeczne gratulacje dla turnieju, ponieważ to prestiżowe wyróżnienie to dla nas nie tylko radość, ale i prawdziwy powód do satysfakcji. Jako organizatorzy wykonaliście wielką pracę, ale też włożyliście w nią ogromne serce. Jesteśmy z turniejem już od dwudziestu pięciu lat i czujemy, że ta nagroda jest też wyróżnieniem za tę długą i piękną relację – mówiła Katarzyna Koroch, Dyrektor Zarządzająca Banku Pekao SA w Regionie Zachodnim.

– Bardzo nam miło, że współtworzymy ten wspaniały turniej, który stał się też sportową wizytówką Szczecina. Cieszymy się, że ta wspaniała współpraca trwa i życzymy sobie wszyscy, aby dalej zmierzało to w tę samą stronę – dodał Krzysztof Kupis, Dyrektor Wydziału Sportu Miasta Szczecina.

Ekskluzywne grono

Druga część środowej konferencji prasowej została poświęcona reformie rozgrywek ATP Challenger Tour. Na jej mocy podniesiona została pula nagród części challengerów, w gronie których znalazł się także turniej Pekao Szczecin Open.

– ATP postawiło sobie za cel podwyższenie rangi imprez i aby zachować miejsce w tej ekskluzywnej grupie, musieliśmy podnieść pulę nagród o 25 tysięcy dolarów, czyli faktycznie do kwoty 175 tysięcy, na którą się składa 150 000 dol. plus hospitality. Gdybyśmy nie zdecydowali się na ten ruch, to obniżona zostałaby nieco pula punktowa, bo zwycięzca otrzymywałby 110, a nie jak dotychczas 125 punktów, a to przełożyłoby się na słabszą obsadę turnieju. Cieszymy się, że sponsorzy tytularni pomogli nam przystosować się do nachodzących zmian i w dalszym ciągu zachowamy status przedstawiciela tenisowej ekstraklasy wśród imprez challengerowych – podkreślił Krzysztof Bobala.

Sprawa podwyższenia puli punktowej dla turniejów tej rangi ma zostać omówiona w przyszłości. Jej ewentualne podniesienie do 150 punktów miałoby sprawić, że do udziału w imprezach tej kategorii jeszcze chętniej zgłaszaliby się zawodnicy z pierwszej setki rankingu ATP.

Innym zabiegiem, mającym na celu zwiększenie atrakcyjności takich turniejów jak Pekao Szczecin Open, jest wprowadzenie programu „Next Gen ATP”. Akcja ma za zadanie wspomóc młodych oraz utalentowanych zawodników (do 21. roku życia) i zapewnić im możliwość startów w challengerach. Jednym z przedstawicieli nowego pokolenia zawodników jest 18-letni Casper Ruud, którego mieliśmy okazję gościć w Szczecinie pół roku temu. Norweski tenisista w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy awansował o ponad sześćset miejsc rankingowych i w tej chwili znajduje się już na 128. pozycji.

Jubileusz

W tym roku turniej Pekao Szczecin Open będzie obchodził 25-lecie swojego istnienia. Organizatorzy mają nadzieję, że jubileuszowa edycja okaże się równie okazała, jak ta poprzednia.

– Ekwiwalent reklamowy za ubiegłoroczny turniej wyniósł aż 8 500 000 złotych, co jest sumą podobną do tej, jaką dwa lata temu uzyskały wszystkie informacje o wielkim triumfie Agnieszki Radwańskiej podczas kończącego sezon turnieju w Singapurze. Cieszymy się z tego wspaniałego sukcesu naszej imprezy i już teraz serdecznie zapraszamy na jubileuszową, dwudziestą piątą edycję Pekao Szczecin Open, która odbędzie się w dniach 11-17 września na kortach przy al. Wojska Polskiego 127 w Szczecinie – zakończył Krzysztof Bobala.

Kategoria: ATP