Polski Tenis

WYNIKI

SAN DIEGO WTA 500: Preston - Fręch 6:4, 4:6, 6:1; Yastremska - Dolehide 6:4, 5:7, 6:1; Siniakova - Hontama 6:3, 6:1; Blinkova - Woźniacka 1:6, 6:4, 6:1; Vekic - Hui 7:5, 6:2; Maria - L. Fernandez 6:7 (7), 4:0 i krecz Kanadyjki; AUSTIN WTA 250: Arango - Parks 6:2, 6:3; Semenistaja - Jimenez Kasintseva 6:7 (2), 6:2, 6:4; Rakhimova - Wickmayer 6:3, 6:7 (4), 7:6 (5); Schmiedlova - Stearns 6:2, 4:6, 7:5; D. Collins - O. Gadecki 7:5, 6:3; Townsend - Contreras 3:6, 6:2, 6:3; Stephens - Martincova 6:4, 6:0; Xiyu Wang - Podoroska 7:5, 6:4; Kalinina - Bejlek 6:3, 6:2; Volynets - Zarazua 6:4, 7:6 (6); Vickery - Marino 6:2, 6:4; Sevastova - Riera 6:4, 6:3; DUBAJ ATP 500: Rublev - Cazaux 6:4, 6:4; Bublik - Griekspoor 7:6 (8), 7:6 (2); ACAPULCO ATP 500: Altmaier - A. Zverev 6:3, 3:6, 6:3; Lajovic - Pacheco Mendez 6:2, 6:2; Kovacevic - Thompson 6:3, 5:7, 6:4; Ruud - Eubanks 6:4, 6:7 (5), 6:3; Rune - Mmoh 6:2, 6:3; Tiafoe - Purcell 4:6, 6:3, 6:0; S. Tsitsipas - Safiullin 6:3, 6:4; Koepfer - Atmane 6:4, 4:6, 6:0; SANTIAGO ATP 250: Munar - Zapata Miralles 6:4, 6:1; Seyboth Wild - Burruchaga 6:4, 6:4; J.M. Cerundolo - Hanfmann 3:6, 6:3, 7:5; Ramos-Vinolas - H. Dellien 6:3, 6:2; Tirante - Fonseca 7:5, 7:6 (3); Varillas - Comesana 6:2, 3:6, 6:1; Darderi - Bagnis 7:6 (4), 6:7 (6), 7:6 (5); Barrios Vera - Garin 7:6 (3), 7:5.

Piąty Narodowy Dzień Tenisa odbył się w czternastu polskich miastach

Tenisowe pikniki dla całych rodzin, pokazowe gry i treningi z udziałem czołowych zawodników Orlen PZT Team, bezpłatne konsultacje z trenerami, turnieje deblowe, konkursy, rywalizacja dzieci w Kinder Joy of moving Tenisowej Talentiadzie, integracyjne pokazy Blind Tennisa.

Tak wyglądała piąta edycja Narodowego Dnia Tenisa w czternastu miastach Polski.

W tym roku Narodowy Dzień Tenisa odwiedził: Bytom, Gdańsk, Kalisz, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań, Puławy, Szczecin, Stalową Wolę, Toruń, Warszawę, Wrocław i Zieloną Górę.

Pójdą w nasze ślady

– Rozmach Narodowego Dnia Tenisa robi wrażenie i nie wiem czy gdziekolwiek jest podobna impreza, w którą jest zaangażowanych tak wielu ludzi w tylu miejscach jednocześnie. Imponuje też, to jak dużo osób przyszło na korty. To bardzo fajne wydarzenie, które pewnie na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników. US Open nie poszedł mi tak jakbym tego oczekiwał, więc zaraz po powrocie z Nowego Jorku poinformowałem organizatorów, że wezmę udział w tym święcie, no i jestem. To bardzo fajne widzieć z jaką pasją dzieciaki uczestniczą tutaj w treningach, jak dobrze odbijają piłki. Mam nadzieję, że wielu z nich pójdzie w nasze ślady i za parę lat będzie grać z sukcesami na światowych kortach – powiedział Kamil Majchrzak, który w niedzielę pojawił się na obiekcie stołecznego Hutnika.

Oprócz Kamila w Warszawie odbijali piłki na korcie z dziećmi i grali pokazowe tie-breaki tegoroczny złoty medalista Esvelo 96. Narodowych Mistrzostw Polski w Bytomiu – Daniel Michalski czy wicemistrzyni tej imprezy w deblu Zuzanna Pawlikowska. Utalentowana juniorka w lipcu sięgnęła nieoczekiwanie po srebro w parze z rówieśniczką Zuzanną Bednarz, obecną w niedzielę dla odmiany w Stalowej Woli.

Wyjątkowy dzień

Na korcie można było też zobaczyć byłego szóstego deblistę świata oraz finalistę US Open i ATP Finals Mariusza Fyrstenberga,

– Po zakończeniu kariery niezbyt często gram w tenisa, co pewnie widać po mojej formie na korcie. Ale nie mogło mnie tu zabraknąć, bo to wyjątkowy dzień i okazja do bardzo miłych tenisowych spotkań. Naprawdę niesamowita jest atmosfera rodzinnego pikniku, w którym bierze udział ogromna liczna dzieci, ale i dorosłych. Z przyjemnością się patrzy na maluchy biegające po korcie, uczestniczące w konkursach i grach i zabawach ruchowych, które potrafiły zapomnieć na kilka godzin o smartfonach i cieszą się uprawianiem sportu na powietrzu – mówił kapitan męskiej reprezentacji Polski.

Kusznierewicz i Myszka w Gdańsku

Nie tylko gwiazdy tenisa można było spotkać w pierwsza niedzielę września na kortach. Na obiekcie Gdańskiej Akademii Tenisowej GAT Gdańsk pojawili się dwaj specjalizujący się w łapaniu wiatru w żagle na dużych otwartych akwenach.

– Nasze obchody Narodowego Dnia Tenisa w Gdańsku otworzyli dzisiaj wielokrotny medalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich Mateusz Kusznierewicz oraz zaprzyjaźniony z nami inny żeglarz i mistrz windsurfingu Piotr Myszka, którego córka trenuje tenisa u nas w GAT. Nie mogło też zabraknąć naszego trenera Henryka Dondajewskiego, który nieustannie zaraża wszystkich pozytywną energią i z chęcią dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą z młodzieżą – podkreślił Mariusz Ozdoba, prezes GAT Gdańsk.

– Tu szczególne podziękowania chcemy skierować do Piotra i Mateusza, którzy naprawdę bardzo mocno się zaangażowali i bardzo nam pomagali w organizacji gdańskiego Narodowego Dnia Tenisa. No i zdobyli dodatkowe umiejętności murarskie – dodała Marta Kurzacz, koordynator NDT 2022 z GAT Gdańsk.

Na kortach w Gdańsku-Oliwie można było spotkać uzdolnioną młodą zawodniczkę ORLEN PZT Team Darię Górską. Zabrakło natomiast trenującego tam na co dzień Macieja Kosa, który nie zdążył wrócić z Barcelony.

Pyrek, Lewandowski, Dobek i Kolbowicz w Szczecinie 

Multi dyscyplinarny charakter miał Narodowy Dzień Tenisa w Szczecinie, gdzie można było zobaczyć na kortach kilku byłych i wciąż czynnych sportowców, którzy nie kryją swojej miłości do tenisa. Na obiekcie SKT Szczecin można było spotkać m.in. tyczkarkę Monikę Pyrek oraz Marcina Lewandowskiego i Patryka Dobka, lekkoatletów specjalizujących się w biegach na średnich dystansach, ale także wioślarza Marka Kolbowicza.

Szczecin był miastem, w którym sporo uwagi poświęcono też projektowi integracji sportowej osób z niepełnosprawnościami realizowanemu przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki, organizując pokazowe mecze tenisa na wózkach i zajęcia na korcie dla dzieci z zespołem Downa.

Natomiast aż w siedmiu miastach w Bytomiu, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu odbyły się pokazy Blind Tennisa dla osób z dysfunkcją wzroku.

Za to w Zielonej Górze zrobiło się dość poważnie, za sprawą deblowego meczu, w którym Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki i były koszykarz z tego miasta Paweł Szcześniak rywalizowali z duetem reprezentującym pobliski Gorzów Wielkopolski senatorem Władysławem Komarnickim i byłym posłem Jerzym Wierchowiczem. Lepszy okazał się debel gości. Natomiast kibice mogli zobaczyć w grze także czołową polską tenisistkę Martynę Kubkę i zdobyć jej autograf oraz pamiątkowe zdjęcie.

Każde z 14 miast organizujących dzisiejsze święto pojawili się zawodnicy Orlen PZT Team i czołowi polscy tenisiści m.in. Maks Kaśnikowski w Toruniu, Michał Dembek we Wrocławiu, Zuzanna Bednarz w Stalowej Woli, Tomasz Berkieta w Poznaniu, Michał Mikuła w Puławach, Paweł Ciaś w Szczecinie.

Poza tym, w trakcie tenisowych pikników rodzinnych odbywały się bezpłatne treningi i konsultacje prowadzone przez doświadczonych licencjonowanych trenerów, zajęcia ogólnorozwojowe dla młodzieży, konkursy z nagrodami. Nowością były turnieje deblowe Festiwal Par Tenisowych 2022. Ich zwycięzcy zdobyli zaproszenia VIP z zapewnionym hotelem na mecz Pucharu Davisa w Inowrocławiu – kup bilety

Dla najmłodszych

Natomiast dla dzieci jak zwykle najważniejszym punktem Narodowego Dnia Tenisa była Kinder Joy of moving Tenisowa Talentiada, czyli rywalizacja sześcioosobowych drużyn, która obchodzi właśnie 20-lecie istnienia. Wyłonione zostały zespoły, które powalczą w półfinałach, a wielki finał odbędzie się w dniach 16-18 września na kortach AZS Poznań.

Pierwsze dwie edycje (2018-2019) Narodowego Dnia Tenisa gościły na Stadionie Narodowym, ale od trzech lat gości on w różnych miastach tego samego dnia. W 2020 roku było to 10 lokalizacji, a w ubiegłym już 14, podobnie jak tym razem.

Partnerami Głównymi Narodowego Dnia Tenisa są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PKN Orlen, który jest Sponsorem Strategicznym Polskiego Związku Tenisowego.

Kategoria: PZT