Polski Tenis

WYNIKI

DUBAJ WTA 1000: Paolini - Kalinskaya 4:6, 7:5, 7:5; PUERTO VALLARTA WTA 125: Preston - Carle 6:2, 6:2; Kessler - Baptiste 6:4, 6:4; RIO DE JANEIRO ATP 500: Baez - F. Cerundolo 7:5, 6:0; Navone - Norrie 6:4, 6:2; DOHA ATP 250: Khachanov - Mensik 7:6 (12), 6:4; LOS CABOS ATP 250: Thompson - Ruud 6:3, 7:6 (4).

Polacy w turniejach ATP

Przez ostatnie kilka lat mogliśmy być świadkami odrodzenia polskiego tenisa. Pomimo nieco rozczarowującego występu naszych tenisistów na Letnich Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020, Polacy nadal pokazują dobrą grę w turniejach wielkoszlemowych.

Trwająca od kilku lat tendencja daje przede wszystkim nadzieję na przyszłość. 

Dzieje się to za sprawą nowo wschodzących gwiazd, takich jak na przykład Iga Świątek czy Hubert Hurkacz.

Nasi młodzi zawodnicy, pomimo tego że znajdują się dopiero na początku swojej ścieżki kariery, już zdołali wykazać się szczególnymi umiejętnościami w tej dyscyplinie. Po ostatnich wydarzeniach na Olimpiadzie, wśród polskich kibiców rozpostarła się aura lekkiego niepokoju. Jednak występ Huberta Hurkacza podczas ATP w Toronto udowodnił, że było to mylne wrażenie. W tym kontekście warto przybliżyć nieco charakterystykę turnieju oraz rolę, którą odegrał w nim Polak.

Zainteresowanie tenisem wśród Polaków

W tym temacie nasz ekspert Amadej Walczak wypowiada się następująco: 

“W ostatnich latach widać zdecydowany wzrost jeśli chodzi o zainteresowanie Polaków tą dyscyplina sportową. Odpowiedzialne za to są z pewnością sukcesy takich postaci jak właśnie IGA świątek i Hubert Hurkacz. Poza sukcesami w rozgrywkach młodzi zawodnicy odznaczają się też dużą charyzmą w występach medialnych. Odbija się to również na świecie zakładów sportowych. Coraz więcej z nich oferuje bonus na start bukmacher wiele zyskuje na popularności polskich tenisistów.”

ATP Tour

Skrót ATP rozwijamy jako: Association of Tennis Professionals, czyli: stowarzyszenie zawodowych tenisistów, organizacja ma przede wszystkim na celu ochronę interesów profesjonalnym zawodników. Co więcej, zajmuje się organizacją turniejów. Organizacja funkcjonuje od 1972 roku i skupia w swoim gronie zawodników, zajmujących się tenisem męskim. Tenisistki posiadają osobną organizację (WTP).

W latach dziewięćdziesiątych stowarzyszenie zadebiutowało jako organizator turniejów wielkoszlemowych. Przedsięwzięcie przyjęło nazwę ATP Tour, a w jego skład wchodzą rozgrywki Australian Open, French Open, US Open i Wimbledon. W skład sezonu ATP Tour wchodzą również rozgrywki ATP 1000 rozgrywane w cyklu dziewięciu turniejów. ATP Tour Masters 1000 są uważane za drugie najważniejsze po turniejach wielkoszlemowych rozgrywki w tenisie.

Zwycięzca turnieju wielkoszlemowego otrzymuje 2000 punktów w klasyfikacji rankingu ATP, natomiast zwycięzca ATP Tour Masters 1000, jak sama nazwa wskazuje, otrzymuje 1000 punktów. Do tej kategorii należy również rozegrany ostatnio turniej 2021 National Bank Open w Toronto.

2021 National Bank Open

Turniej podobnie jak większość wydarzeń sportowych przez półtora roku musiał przejść przez nie lada turbulencje przed ostateczną realizacją. Jak można się domyślić, było to spowodowane pandemią koronawirusa.

Podobnie jak w wypadku Igrzysk Olimpijskich 2020 National Bank Open rozegrał się w roku 2021, początkowo przesunięcie miało dotyczyć jedynie rozgrywek kobiet, ostatecznie jednak, ze powodu problemów logistycznych spowodowanych epidemią, cały turniej został przesunięty, na rok 2021. Zmieniła się również nazwa turnieju. Niektórzy kibice mogli być nieco skonsternowani, ze względu na zmianę sponsora, pierwotny Puchar Rogera, obecnie nosi nazwę National Bank Open.

W kontekście turnieju, dla polskich kibiców z pewnością szczególnie ważny był występ Huberta Hurkacza. Był on jedynym reprezentantem naszego kraju w rozgrywkach i ostatecznie 24-latek dał nie lada popis swoich umiejętności, dochodząc do ćwierćfinału, w którym odpadł dopiero po starciu z przyszłym mistrzem 2021 National Bank Open Daniłem Miedwiediewem.

Również samo starcie Huberta z re prezentem Rosji okazało się nie lada spektaklem dla widzów. Podczas rozgrywki nie można było powiedzieć, że przeciwnik jednoznacznie zdominował Polaka. Mecz był wyrównany, a o wyniku ostatecznie zadecydowały pojedyncze błędy. Również sam Hubert był zadowolony ze swojego występu. Podsumował spotkanie lakoniczną, ale optymistyczną wypowiedzią: “To był dobry mecz i prognostyk na przyszłość. Zrobiłem, co mogłem, ale o porażce zadecydowały pojedyncze piłki.

Hubert Hurkacz

Młody zawodnik z Wrocławia zdążył już nie raz udowodnić, że potrafi zaprezentować umiejętności na światowym poziomie. A jego ostatni występ, pogłębił jedynie nadzieje kibiców na dalszy rozwój Polaka. 2021 National Bank Open presented by Roger to już czwarty występ Hurkacza w prestiżowej serii turniejów ATP Masters 1000. Szczególnie godna podziwu jest droga, którą młody Polak przeszedł przez ostatnie kilka lat.

Pierwotnie, Hubert nie był w stanie przejść fazy kwalifikacyjnej, jednak w roku 2019, udało mu się już nie tylko zakwalifikować do fazy głównej turnieju, lecz także wygrać dwa mecze, ostatecznie odpadając w starciu z Francuzem Gaelem Monfilsem. W przeciągu kolejnych dwóch lat wrocławianin przeszedł od wygrania dwóch meczów, do starcia w ćwierćfinale z przyszłym mistrzem turnieju. Na swojej drodze musiał zmierzyć się z Gruzinem Nikolozem Basilashvilim.

Ćwierćfinał

Ćwierćfinał był szczególnie interesujący, ze względu na to, że nie było to pierwsze spotkanie Huberta z Miedwiediewem. Podczas ostatnich rozgrywek Wimbledonu, Polakowi udało się wyeliminować drugą rakietę świata. Również tym razem, pod nieobecność Novaka Djokovica, młody Rosjanin był słusznie typowany na faworyta turnieju. Tym razem, starcie dwóch tenisistów odbyło się w zupełnie innych warunkach. Polak nie miał możliwości rozegrania pierwszych dwóch meczów, ze względu na niedyspozycję Japończyka Keia Nishikoriego, spowodowaną urazem barku w drugiej rundzie, oraz wolnym losem w rundzie pierwszej. Dlatego przed ćwierćfinałem, w przeciwieństwie do pozostałych uczestników Hubert rozegrał jedynie jeden mecz.

Co więcej, zmagania z gruzińskim zawodnikiem trwały aż 162 minuty, podczas gdy poprzednie starcie Rosjanina trwało niewiele ponad godzinę. Mimo różnic w przygotowaniu. Polak rozegrał satysfakcjonujący mecz, wróżący wiele dobrego na przyszłość. Już na chwilę obecną Hurkacz ma szansę zapisać się jako jeden z lepszych zawodników w ostatnich latach, wraz z takimi postaciami jak:

  • Jerzy Janowicz

  • Łukasz Kubot

  • Mariusz Fyrstenberg

  • Marcin Matkowski

  • Michał Przysiężny

  • Kamil Majchrzak

Kategoria: Artykuł partnera