Polski Tenis

WYNIKI

DUBAJ WTA 1000: Rybakina - Fręch 7:6 (5), 3:6, 6:4; Kalinskaya - Ostapenko 6:4, 7:5; Paolini - Sakkari 6:4, 6:2; Vondrousova - Samsonova 6:2, 6:2; LOS CABOS ATP 250: Thompson - Escobedo 6:4, 6:3; Nava - Schwartzman 6:4, 6:3; Vukic - Pacheco Mendez 7:6 (5), 7:6 (10); Hijikata - Kecmanovic 6:3, 7:6 (2); Giron - Daniel 6:4, 7:5; Borges - Koepfer 7:6 (2), 6:2; Nishioka - Cobolli 6:1, 6:0.

PZT otrzymał specjalna nagrodę DEMES

Polski Związek Tenisowy otrzymał nagrodę w kategorii „Polski Związek Sportowy 2019 roku”.

Podczas 16. Gali Nagród Biznesu Sportowego w Centrum Olimpijskim w Warszawie statuetkę odebrali prezes PZT Mirosław Skrzypczyński oraz sekretarz generalny Bartosz Bułat. 

Wyjątkowe wyróżnienie

– To wyjątkowe wyróżnienie, szczególnie, że Polski Związek Tenisowy przygotowuje się już do przyszłorocznych obchodów stulecia istnienia, bowiem został założony w Poznaniu w 1921 roku. Ta nagroda utwierdza nas w przekonaniu, że „naj nie bierze się znikąd”, jak głosi hasło naszego sponsora strategicznego. Właśnie z Grupą LOTOS realizujemy największe projekty, które przyczyniają się do rozwoju polskiego tenisa. Bardzo blisko współpracujemy też z Ministerstwem Sportu. Było to szczególnie istotne w tym roku, bo dzięki zaangażowaniu Minister Danuty Dmowskiej-Andrzejuk i jej pracowników, tenis był jedną z pierwszych dyscyplin przywracanych do życia z pandemii – powiedział Mirosław Skrzypczyński, prezes PZT.

W 2019 roku Polski Związek Tenisowy, razem ze sponsorem strategicznym, zrealizował kilka istotnych projektów, choćby skierowany do najmłodszych Narodowy Program Upowszechniania Tenisa – Rakiety LOTOSU.

LOTOS PZT Team

Jednak największy rozmach towarzyszył stworzeniu LOTOS PZT Team, który jest programem wspierającym najzdolniejszych tenisistów i to w w najtrudniejszym okresie ich kariery, czyli w momencie przejścia od juniora do grona zawodowców. Skupia on czołowych polskich graczy, jak Kamil Majchrzak (obecnie 98. miejsce w rankingu ATP Tour), aktualny mistrz kraju seniorów Kacper Żuk (285 ATP), Daniel Michalski (439 ATP), tegoroczna złota medalistka MP – Magdalena Fręch (157. pozycja w rankingu WTA Tour) czy Maja Chwalińska (215 WTA). Dzięki środkom finansowym mogą grać w coraz większej liczbie turniejów, rywalizować z coraz mocniejszymi rywalami, a także opłacić sztab trenerski czy wyprawy w odległe miejsca w poszukiwaniu punktów do rankingu.

– Naszym celem jest stopniowe rozszerzanie piramidy szkoleniowej, którą chcemy obejmować coraz szersze kręgi utalentowanej młodzieży. Wierzymy, że będzie ona stopniowo zasilać LOTOS PZT Team i odnosić sukcesy w międzynarodowym tourze. Właśnie z myślą o polskich zawodnikach zmieniliśmy w tym roku formułę cyklu LOTOS PZT Polish Tour, w którego skład dotychczas wchodziło 10 międzynarodowych turniejów rozgrywanych w kraju. W poprzednim sezonie wspieraliśmy je marketingowo – podkreślił Mirosław Skrzypczyński.

Strzał w dziesiątkę

– Jak wiemy ten sezon niemal całkowicie sparaliżowała pandemia, a władze światowego tenisa kilkakrotnie zmuszone były przesuwać termin wznowienia międzynarodowych rozgrywek. Dlatego przekonaliśmy Grupę LOTOS do innej formuły i przeznaczyliśmy 1,3 miliona złotych na organizację cyklu 9 turniejów dla kobiet i mężczyzn w ramach LOTOS PZT Polish Tour. „Perłą w koronie” cyklu były 94. Narodowe Mistrzostwa Polski w Bytomiu z rekordową pulą nagród 200 tysięcy złotych. W ten sposób cała nasza krajowa czołówka mogła od połowy czerwca do końca sierpnia rywalizować na punkty i walczyć o atrakcyjne premie finansowe w oczekiwaniu na restart międzynarodowych rozgrywek. Okazało się to strzałem w dziesiątkę – dodał prezes PZT.

Dużym wydarzeniem w 2019 roku był Narodowy Dzień Tenisa, zorganizowany we wrześniu już po raz drugi na PGE Narodowym. Na murawie największej sportowej areny w kraju udział w nim wzięło kilkanaście tysięcy osób. –

– Niestety w czasach pandemii niemożliwe było zgromadzenie w jednym miejscu tylu osób na raz. Dlatego w tym roku postanowiliśmy zorganizować Narodowy Dzień Tenisa w dziesięciu różnych miastach, stosując się do obowiązujących przepisów związanych z rygorem sanitarnym, a jednocześnie promować naszą dyscyplinę wśród społeczności lokalnych. Entuzjazm i zadowolenie dzieci oraz ich rodziców, którzy mogli świętować ten dzień na kortach w swoich miastach, utwierdził nas w przekonaniu, że jest to właściwy kierunek. Miło nam było też gościć w Jankach pod Warszawą Minister Sportu Danutę Dmowską-Andrzejuk, która zagrała na korcie z kapitanem reprezentacji w Pucharze Davisa Mariuszem Fyrstenbergiem, a także wzięła udział w pokazie blind tenisa – powiedział Mirosław Skrzypczyński.

Centrum Szkoleniowe PZT

Podczas wręczania nagrody DEMES dla PZT, Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk, ogłosiła nagrodę specjalną. Polski tenis będzie miał własną akademię – centrum szkoleniowe.

Dofinansowana zostanie budowa Akademii Tenisowej Tenis Kozerki-Centrum Szkoleniowe PZT kwotą blisko 11,5 mln zł.

Kategoria: PZT