Polski Tenis

WYNIKI

DUBAJ ITF W100: Fręch - Kulikova 6:2, 6:3; Zakharova - Zolotareva 6:0, 6:1; Mladenovic - Plipuech 6:4, 6:4; V. Kuzmova - S. Chang 6:4, 6:2; RIJAD POKAZOWY: Hurkacz - Stricker 10:7, 10:5; Wawrinka - M. Berrettini 5:10, 10:4, 10:6; Norrie - Kyrgios 10:6, 10:6; A. Zverev - Thiem 10:8, 10:7.

Rusza program „Narodowa Reprezentacja Akademicka”

Przy znaczącym udziale Akademickiego Związku Sportowego rusza program „Narodowa Reprezentacja Akademicka”.

Jest on skierowany do sportowców, którzy chcą łączyć karierę sportową ze studiami wyższymi. 

– Wiele lat czekaliśmy na ten moment, bo to bardzo ważna wiadomość dla sportowców, którzy będą mogli łączyć karierę ze studiami. Wielu z nich jest uzdolnionych nie tylko sportowo, ale i merytorycznie. Wierzę, że doczekam w swoim życiu profesorów, którzy będą wywodzić się z grona sportowców – mówił na konferencji prasowej w Warszawie prezes AZS Alojzy Nowak.

– To program, który ma wspierać Akademicką Reprezentację Polski. Cieszymy się bardzo, bo jest to namiastka dwutorowej kariery sportowców, o którą walczymy od dawna – podkreślał Dariusz Piekut, sekretarz generalny AZS.

Projekt uruchomiony został przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– To wielkie wyzwanie łączyć sport na najwyższym poziomie ze studiami. Chcemy pomóc tym zdolnym ludziom – dodał Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Dzięki środkom przekazywanym uczelniom przez ministerstwo rektorzy będą mogli wprowadzić np. indywidualny tok studiów dla sportowców poprzez organizację dodatkowych zajęć.

– To imponujący projekt, który pomoże sportowcom pamiętać także o rozwoju osobistym – powiedział Witold Bańka, minister sportu i turystyki.

– AZS został zaproszony do konsultacji, ale w zasadzie mamy poczucie, że byliśmy inspiratorami tego programu. To od nas wyszły zasadnicze tezy i ministerstwo rozwijało je na naszym projekcie. Szerokie konsultacje dały dobry efekt finalny. Na etapie wykonawczym będziemy jedną z dwóch instytucji, która będzie weryfikowała, którzy sportowcy będą mogli z tego programu korzystać – dodał Piekut.

Szacuje się, że w pierwszym roku program obejmie około pięciuset sportowców-studentów. Do udziału w projekcie uprawnione są uczelnie publiczne i niepubliczne posiadające przynajmniej dwustu studentów na studiach stacjonarnych.

Kategoria: Studenci