Historia zatoczyła krąg, bowiem 27 sierpnia 1921 roku w Poznaniu powstał Polski Związek Lawn Tenisa.
Dokładnie 100 lat później, właśnie w Poznaniu Polski Związek Tenisowy nagrodził 47 osób zasłużonych dla rozwoju tej dyscypliny Honorowymi Odznakami Polskiego Związku Tenisowego.
– Nie wyobrażam sobie, żeby 27 sierpnia nie było nas w Poznaniu. Bo to właśnie tutaj, równo 100 lat temu, powstał Polski Związek Tenisowy, a dokładniej Polski Związek Lawn Tenisa. I tak się też złożyło, że ta rocznica przypadła dokładnie w trakcie rozgrywanego na kortach AZS Poznań turnieju ITF Talex Open, zaliczanego do naszego cyklu LOTOS PZT Polish Tour. Chociaż obchody 100-lecia PZT odbędą się 11 września w warszawskim hotelu Regent, to świętujemy nasz jubileusz właśnie tu w Poznaniu, gdzie zaczęła się historia PZT – powiedział Mirosław Skrzypczyński, prezes PZT na konferencji prasowej.
Od Poznania do Poznania
Dokładnie 27 sierpnia 1921 roku, ośmiu panów, reprezentujących dziewięć klubów,: ze Lwowa (Czarni), Warszawy (AZS i WLTK Wawa), Łodzi (ŁKLT Łódź), Krakowa (AZS), Torunia (Koło Tenisowe) i trzy poznańskie (Warta, Unia i AZS Poznań) spotkało się w mieszkaniu przy ul. Masztalarskiej 8 i doprowadziło do ukonstytuowania się Polskiego Związku Lawn Tenisa, obecnie Polskiego Związku Tenisowego. Pierwszym prezesem został Zdzisław Szulc z poznańskiej Warty.
Polski Związek Lawn Tenisa (od reaktywacji związku po wojnie w sierpniu 1945 roku PZT) był piątym związkiem sportowym, jaki powstał w niepodległej Polsce, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Wcześniej ukonstytuowały się związki lekkoatletyczny, piłkarski, narciarski i wioślarski.
– Świetnie, że jesteśmy właśnie tu, w Wielkopolsce, gdzie wszystko się zaczęło sto lat temu. Ważne też jest to, że obchody jubileuszu trwają tak naprawdę cały rok, bo dzięki wystawie o historii polskiego tenisa wraz z Biurem Projektu „Niepodległa” jesteśmy w wielu miastach, na wszystkich mistrzostwach kraju. Ale też na ważnych międzynarodowych meczach reprezentacji narodowych w Pucharze Davisa w Kaliszu i Billie Jean King Cup w Bytomiu. Teraz jesteśmy w Poznaniu, a za chwilę będziemy w Warszawie. Zwieńczeniem obchodów 100-lecia PZT będzie w grudniu towarzyski mecz Polska – Czechy w Zielonej Górze – mówił Dariusz Łukaszewski, wiceprezes PZT ds. sportowych.
„Waleczni na korcie i na polu bitwy – Bohaterowie Niepodległej i Wolnej Polski” – to tytuł wystawy z okazji 100-lecia PZT i 100-lecia odzyskania niepodległości, współfinansowanej ze środków Biura Programu „Niepodległa”. Można ją zwiedzać do niedzieli na kortach AZS Poznań.
Najstarsze korty zbudowane na polskich ziemiach
– Warto dodać, że korty AZS są najstarszymi kortami zbudowanymi na polskich ziemiach. Powstały w 1896 roku, a nasza sekcja tenisowa AZS Poznań jest jedną z najwcześniej założonych. A do tego jedną z trzech chyba tylko wśród tych klubów zakładających PZLT, która istnieje do dnia dzisiejszego. To na naszych kortach rozpoczynały się kariery takich zawodników, jak Ignacy Tłoczyński, Wiesław Gąsiorek, czy Wojciech Fibak. Od paru lat organizujemy też międzynarodowy turniej Talex Open, który w tym tygodniu właśnie się odbywa i potrwa do niedzieli. Także AZS Poznań to miejsce wyjątkowe w historii polskiego tenisa – podkreślał Jacek Muzolf, wiceprezes Wielkopolskiego Związku Tenisowego.
– Jesteśmy dumni , że to właśnie tu, w Poznaniu, zaczęła się wolna Polska. Także tutaj rozpoczęła się historia polskiego tenisa w taki formalny sposób. Dlatego cieszy nas, że dzisiaj możemy tu wszyscy świętować 100. rocznicę powstania Polskiego Związku Tenisowego, bo ta dyscyplina sportu mocno splata się z historią naszego miasta i wiele ważnych wydarzeń czy sukcesów tenisowych wiąże się właśnie z Poznaniem – powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miejskiej Poznania.
Po konferencji prasowej nastąpiło uroczyste wręczenie Honorowych Odznak Polskiego Związku Tenisowego (złotych, srebrnych i brązowych), które wręczał prezes PZT Mirosław Skrzypczyński.
Wśród 47 osób, które otrzymały w piątek , obok działaczy i ludzi zasłużonych dla dyscypliny, otrzymały też czynne tenisistki: Magda Linette, Urszula Radwańska i Alicja Rosolska, nieobecne w Poznaniu, bo grają obecnie w turniejach w USA. Odbiorą je w innym terminie.
100-lecie Goplanii
100-lecie swojej działalności świętuje również inowrocławski klub ITT Goplania. Z tej okazji Mirosław Skrzypczyński przekazał na ręce Waldemara Pelowskiego, prezesa Goplanii, symboliczny voucher o wartości 10000 zł na dalszy rozwój klubu i inowrocławskiego tenisa.
– Obchody 100-lecia Polskiego Związku Tenisowego nie byłyby tak piękne i bogate, gdyby nie wsparcie naszych partnerów i sponsorów, m.in. Grupy LOTOS, która już trzeci rok jest Sponsorem Strategicznym PZT, w tym roku pełni również rolę Mecenasa 100-lecia PZT. Mecenasem obchodów jest również KINDER Joy of moving, a partnerami zbliżającej się uroczystej gali są PKN Orlen i SuperBid – powiedział Skrzypczyński.
Obchody 100-lecia PZT objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, a także Patronatem Honorowym Ministra Kultury Dziedzictwa i Sportu profesora Piotra Glińskiego oraz Patronatem Honorowym Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego.