Polski Tenis

WYNIKI

STUTTGART ATP 250: Musetti - Koepfer 6:7 (9), 7:6 (5), 63 Tiafoe - Hanfmann 7:5, 7:6 (5); Bublik - Medjedovic 6:1, 7:6 (4); Draper - Giron 6:4, 3:6, 6:3;  'S-HERTOGENBOSCH ATP 250: Brouwer - Mannarino 6:3, 6:3; Griekspoor - McDonald 6:3, 7:6 (5); Humbert - Fils 6:3, 7:6 (1).

Tenis. 97. Narodowe Mistrzostwa Polski i MP w Tenisie Na Wózkach w Bytomiu

W niedzielę na kortach Górnika Bytom rozpoczną się 97. Narodowe Mistrzostwa Polski. Po raz pierwszy równolegle na tym samym obiekcie toczyć się będzie walka o medale krajowego czempionatu w tenisie na wózkach (indywidualnie i drużynowo).

W niedzielę rozegrane zostaną eliminacje singla, a w poniedziałek zaplanowano pierwszą rundę kobiet i mężczyzn.

Trzecia najwyższa pula w historii mistrzostw

– Narodowe Mistrzostwa Polski w tenisie już po raz czwarty z rzędu odbędą na kortach Klubu Sportowego Górnik Bytom. W tegorocznych mistrzostwach obsada będzie bardzo ciekawa, nawet w odniesieniu do tej z roku ubiegłego czy sprzed dwóch lat. Natomiast pula nagród w tym roku, to będzie trzecią najwyższą w historii tej imprezy, bo wyniesie około 300 tysięcy złotych – powiedział na konferencji prasowej w Bytomiu Dariusz Łukaszewski, prezes Polskiego Związku Tenisowego.

Niezła obsada

– Jeżeli chodzi o zawodników, którzy pojawią się u nas, to będzie brązowa medalistka poprzednich mistrzostw Weronika Falkowska, będzie wicemistrzyni Polski Katarzyna Kawa, będzie Martyna Kubka, czyli półfinalistka poprzedniej edycji. A jeśli chodzi o mężczyzn, to rozstawiony z jedynką będzie broniący tytułu Daniel Michalski, który – wierzę w to – nie będzie miał łatwo, bo idzie młoda fala, czyli Maks Kaśnikowski czy obecny tutaj koło mnie Martyn Pawelski. Tegoroczni mistrzowie kraju w singlu zarobią po 32 tysięcy złotych – dodał Łukaszewski.

Integracja w sporcie

– Podkreślając najwyższe wartości integracji w sporcie, po raz pierwszy w historii, wspólnie z Narodowymi Mistrzostwami Polski odbędą się Mistrzostwa Polski w Tenisie na Wózkach. Będzie to rywalizacja zarówno indywidualna, jak i drużynowa. A w sobotę 15 lipca odbędzie się wspólna ceremonia nagradzania zwycięzców gier deblowych kobiet i mężczyzn razem z mistrzami w tenisie na wózkach. Wierzymy, że synergia płynąca z połączenia tych imprez wyraźnie podniesie świadomość sportu osób niepełnosprawnych i przełoży się na szersze wsparcie tenisa w naszym kraju – podkreślił Łukaszewski.

Rywalizacja drużyn w MP w Tenisie na Wózkach zaplanowana jest od niedzieli do wtorku (9-11 lipca). Potem nastąpi dzień przerwy i od czwartku do soboty rozgrywany będzie turniej indywidualny.

– W imieniu Marszałka Województwa Jakuba Chełstowskiego chciałbym podkreślić, że już trzeci rok w ciągu ostatnich czterech lat Województwo Śląskie jest partnerem głównym Narodowych Mistrzostw Polski. Chociaż z roczną przerwą ze względu na obostrzenia pandemiczne, to śmiało możemy mówić o kontynuacji udanej współpracy. Dla nas bardzo ważny wątek dotyczy wspominanych już Mistrzostw Polski w Tenisie na Wózkach, bowiem od października zeszłego roku w Województwie Śląskim obowiązuje strategia rozwoju sportu dla osób z niepełnosprawnościami. Tym bardziej doceniamy inicjatywę łączenia tych imprez – podkreślił Dawid Kamiński, Dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Wiele imprez w Bytomiu

– Kompleksowo staramy się też wspierać tenis, bo mamy też śląski program Klub, z którego śląskie kluby tenisowe dostają środki finansowe. Zresztą teraz tu na kortach odbywa się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży również sfinansowana ze środków Województwa Śląskiego. A zaraz po Narodowych Mistrzostwach Polski również tu w Bytomiu będzie rozgrywany turniej Juniors Open Polska, także przez nas współfinansowany. Staramy się kompleksowo wspierać ten widowiskowy sport, także Śląski Związek Tenisowy. A wszystko po to, żeby podczas takich imprez jak trwający właśnie Wimbledon w przyszłości jak najwięcej polskich sportowców mogło występować i w nich zwyciężać – dodał Kamiński. 

Oprócz 97. Narodowych Mistrzostw Polski, Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – Mistrzostw Polski U16 oraz Juniors Open Polska, na bytomskich kortach w pierwszym tygodniu sierpnia rozegrane zostanę eliminacje do Drużynowych Mistrzostw Europy U16 – Tennis Europe Summer Cups.

– Chciałem podziękować za całe to wsparcie i współpracę również wszystkim Sponsorom i Partnerom naszego klubu. Jesteśmy do tych mistrzostw dobrze przygotowani. Jest to czwarta edycja, która się odbywa na terenie naszego klubu. Wykonaliśmy ciężką pracę i myślimy, że temu podołamy. A zawodnikom życzymy udanej rywalizacji, jak najmniej kontuzji i zajmowania jak najlepszych miejsc – powiedział Marek Krypner, prezes KS Górnik Bytom.

Liczą na Pawelskiego

Organizatorzy bardzo liczą na sukces Martyn Pawelskiego, najlepszego zawodnika Górnika, który przed dwoma tygodniami odniósł w Izraelu pierwsze zwycięstwo w imprezie ITF World Tennis Tour M25.

– To był czwarty zawodowy turniej jaki wygrałem w singlu, ale pierwszy 25-tysięcznik. Punkty jakie w nim zdobyłem dały mi awans o około 100 miejsc, do piątej setki rankingu ATP. Kolejne starty w 25-tkach planuję pod koniec lipca w Portugalii. One będą już po Narodowych Mistrzostwach Polski, które w tym roku będą stały na bardzo wysokim poziomie. Zagra w nich wielu bardzo dobrych zawodników z całej Polski, więc będzie to ciekawe widowisko do oglądania – powiedział Martyn Pawelski.

Fot. Grzegorz Goik/UM Bytom

Listy zgłoszeń

Kategoria: PZT