Polski Tenis

WYNIKI

STUTTGART WTA 500: Rybakina - Kostyuk 6:2, 6:2; Chan/V. Kudermetova - Eikeri/Neel 4:6, 6:3, 10:2; ROUEN WTA 250: Stephens - Linette 6:1, 2:6, 6:2; OEIRAS WTA 125: Lamens - Tauson 6:4, 5:7, 6:4; BARCELONA ATP 500: Ruud - S. Tsitsipas 7:5, 6:3; M. Gonzalez/Molteni - Nys/J. Zieliński 4:6, 6:4, 11:9; MONACHIUM ATP 250: Struff - Fritz 7:5, 6:3; Bhambri/Olivetti - Mies/Struff 7:6 (6), 7:6 (5); BUKARESZT ATP 250: Fucsovics - Navone 6:4, 7:5; Doumbia/Reboul - Heliovaara/Patten 6:3, 7:5.

Tenis. Alicja Rosolska wraca do kadry

Alicja Rosolska podczas meczu Polska – Czechy (10-11 grudnia z Zielonej Górze), wróci do reprezentacji po przerwie spowodowanej urlopem macierzyńskim.

Jest obecnie najbardziej doświadczoną z polskich tenisistek w tourze i wzorem dla młodszych zawodniczek, że można z sukcesami łączyć starty turniejowe z występami w meczach reprezentacji.

Wyjątkowe występy 

– Nie da się ukryć, że w mojej karierze gra w reprezentacji zajmuje mi sporo czasu. I cieszę się, że pomimo moich lat i koleżanek z kadry grających na coraz wyższym poziomie w turniejach WTA i w Wielkim Szlemie, cały czas jestem w drużynie i kapitan powołuje mnie na mecze i zgrupowania. Dlatego chętnie przyjadę do Zielonej Góry. Jednak w tak indywidualnym sporcie, jakim jest tenis, gdzie gra się przez większość roku na swoje konto, możliwość treningu z drużyną i występów w reprezentacji jest zawsze czymś wyjątkowym – uważa Rosolska.

Tenisistka z Warszawy trzykrotnie miała okazję reprezentować Polskę na Igrzyskach Olimpijskich. Debiut odnotowała w Pekinie w 2008 roku, a cztery lata później mogliśmy ją zobaczyć też w Londynie, w obydwóch startach z Klaudią Jans-Ignacik. W sierpniu, już jako szczęśliwa mama, zagrała także z Magdą Linette w Tokio, przełożonym o rok z powodu pandemii.

– Powrót na igrzyska po przerwie i w nowej dla mnie rzeczywistości był wyjątkowy. Po latach w tourze, gdzie są na okrągło te same turnieje, a jedyną większą zmianę w tym spowodował covid, jednak na wiele rzeczy patrzę teraz inaczej. Musiałam też wiele zmienić w swoim otoczeniu czy nawykach, a to było duże wyzwanie po wieloletniej rutynie. Zdecydowanie dziecko jest dla mnie teraz priorytetem, chociaż tenis wciąż sprawia mi radość – tłumaczy Rosolska.

Mama w tourze

– Zaraz po powrocie do touru choćby musiałam przestawić wiele rzeczy. Tuż przed meczem trzeba było nakarmić dziecko piersią, tuż po zejściu z kortu znowu. I tak naprawdę dopiero po tym mogłam się porozciągać, sama zjeść, jakoś się ogarnąć. Jak dziecko szło spać, to szłam na siłownię. Rola mamy w tourze to jest spore wyzwanie i całkiem nowa rzeczywistość dla mnie, ale chyba całkiem nieźle sobie z nią radzę. Mam duże wsparcie ze strony męża i ludzi, z którymi pracuję. Ale na pewno zauważyłam, że  brakuje mi czasu na śledzenie wyników, oglądanie meczów, kibicowanie koleżankom, nawet podglądanie rywalek. Ale na szczęście po tylu latach kariery znam większość rywalek i jestem w stanie rozpracowywać różne rozwiązania taktyczne – dodaje Ala.

36-letnia Rosolska (1 grudnia obchodziła urodziny) weźmie udział w przyszłotygodniowym zgrupowaniu kadry prowadzonym przez kapitana Dawida Celta w Zielonej Górze. Tuż po nim zobaczymy Alicję w hali CRS MOSiR Zielona Góra podczas międzypaństwowego spotkania zespołów mieszanych Polski i Czech. Będą tam też: Magdalena Fręch, Maja Chwalińska, Weronika Falkowska, Martyna Kubka (wszystkie LOTOS PZT Team) oraz Katarzyna Kawa.

Rekordzistka

Pierwszego dnia, w piątek (10 grudnia), od godziny 15, rozegrane zostanie po jednym meczu singlowym mężczyzn i kobiet oraz męski debel. Natomiast sobotni plan rozpocznie gra pojedyncza pań, po niej będą rywalizować panowie oraz tenisistki w deblu. Jeśli po sześciu pojedynkach będzie remis 3:3, obejrzymy decydującą o zwycięstwie rywalizację mikstów. Właśnie w grze mieszanej Rosolska uzyskała najlepszy w dotychczasowej karierze wynik, osiągając w 2018 roku finał nowojorskiego US Open. W tamtym sezonie wystąpiła też w półfinale Wimbledonu w grze podwójnej. Ma na koncie dziewięć tytułów w cyklu WTA Tour, a najwyżej w deblowym rankingu była notowana na 23. miejscu. Ten sezon zakończyła na 125. pozycji na świecie.

Alicja – obok Agnieszki Radwańskiej – jest jedną z rekordzistek w drużynie narodowej startującej w rozgrywkach o Billie Jean King Cup (wcześniej Fed Cup). Ma w dorobku największą liczbę 38 występów (o trzy więcej od Radwańskiej). Dotychczas grała też najwięcej sezonów w kadrze, bo aż 14. Wygrała najwięcej meczów w grze podwójnej – 26 i ma najlepszy bilans w deblu 26:12. Natomiast razem z Klaudią Jans-Ignacik stworzyła najlepszą reprezentacyjną parę w historii (bilans 14:8).

Bezcenne doświadczenie Rosolskiej jest bardzo ważne w perspektywie meczu play off, który Polki rozegrają w dniach 15-16 kwietnia przeciwko ekipie Rumunii. Stawką będzie miejsce w listopadowym turnieju finałowym Billie Jean King Cup w Pradze. Już niedługo zapadnie decyzja o miejscu rozgrywania tego ważnego spotkania, którego gospodarzem jest Polska.

– Na pewno czeka nas trudny mecz i duże wyzwanie, bo Rumunki są naprawdę mocne i mają kilka zawodniczek w pierwszej setce rankingu WTA. Ale wierzę, że będziemy w stanie je pokonać i awansować do finałowego turnieju. Jestem, jak zawsze, do dyspozycji kapitana, bo zawsze chętnie wesprę drużynę – podkreśla Alicja. 

Trwa sprzedaż biletów i karnetów – pzt.abilet.pl.

Kategoria: WTA