Polski Tenis

WYNIKI

ANDORA WTA 125: Parks - Peterson 6:1, 6:4; Bucsa/Falkowska - Gabueva/Zakharova 7:6 (4), 6:1.

Tenis. Czy Martyna Ostrzygało zagra dla Polski?

17-letnia Martyna Ostrzygało z dobrej strony pokazała się w halowym turnieju ITF W60 w Calgary. Pokonała trzy rywalki (w tym Sophię Chang), a uległa Sabinie Lisickiej. 

Zawodniczka mieszkająca w Edmonton w Kanadzie jest obecnie 987. tenisistką rankingu WTA oraz 162. juniorką klasyfikacji ITF. W rozgrywkach do lat 18 może występować jeszcze w przyszłym roku.

W tym roku dla Polski zdecydowały się grać: Olivia i Karolina Lincer (wcześniej USA) oraz Gina Feistel (wcześniej Niemcy).

Trudna decyzja

Martyna Ostrzygało również ma polskie pochodzenie. Reprezentuje z powodzeniem Kanadę. Czy planuję zmian barw narodowych?

– To bardzo trudna decyzja. Od dwóch lat myślimy o tym. Nawet były rozmowy z Piotrem Unierzyskim z Polskiego Związku Tenisowego, który pracował przed laty w Kanadzie. Pandemia COVID-19 pokrzyżowała te plany – mówi Dariusz Ostrzygało, tata Martyny.

Mistrzyni Kanady

Tenisistka reprezentowała Kanadę w mistrzostwach świata do lat 14 w Czechach, gdzie sięgnęła po brąz i światowym czempionacie do lat 16 w Turcji. 

W 2021 roku została mistrzynią Kanady do lat 16 w singlu. W tym sezonie wywalczyła złote medale w singlu i deble wśród 18-latek. 

Juniorska potęga

Kanada ma obecnie pięć juniorek w Top 50 rankingu ITF: Victoria Mboko jest 8, Kayla Cross 19, Annabelle Xu 22, Mia Kupres 35, a Naomi Xu 50. 

Ostrzygało w tym roku startowała tylko w jedenastu turniejach ITF do lat 18. Triumfowała w Calgary J3, była w finale w Edmonton J2 i półfinałach w Woodbridge J2 i Montrealu J2.

W deblu zwyciężyła w Quebec City J3 (w parze z Olivią Lincer) i była w finale w Calgary J3. 

Szybko w Top 1000 WTA

Juniorskie występy Martyna łączyła z zawodowymi startami. Latem zdobyła pierwszy punkt WTA w Fountain Valley w Kalifornii. 

Kolejne 13 punktów wywalczyła w Calgary w halowym turnieju ITF W60. W eliminacjach pokonała Amerykankę Aanyę Goel 6:2, 7:5 i Koreankę Ji-Heee Choi (600 WTA) 6:4, 6:4.

W głównej drabince wyeliminowała Amerykankę Sophię Chang (235 WTA) 6:4, 1:6, 6:4. Przegrała dopiero z Niemką polskiego pochodzenia Sabiną Lisicką (398 WTA) 2:6, 2:6.

W deblu Ostrzygało notowana jest na 1141. miejscu w klasyfikacji WTA. Była w ćwierćfinale w Calgary.

Tenis. Podwójny tytuł Olivii Lincer w turnieju ITF juniorek w Quebec City

Kategoria: ITF, WTA