Polski Tenis

WYNIKI

HALLE ATP 500: Sinner - Hurkacz 7:6 (8), 7:6 (2); LONDYN ATP 500: T. Paul - Musetti 6:1, 7:6 (8); BERLIN WTA 500: Pegula - Kalinskaya 6:7 (0), 6:4, 7:6 (3); Pegula - Gauff 7:5, 7:6 (2); BIRMINGHAM WTA 250: Putintseva - Tomljanovic 6:1, 7:6 (8); GAIBA WTA 125: Parks - Pera 6:3, 6:1.

Tenis. Dawid Celt o Billie Jean King Cup, przygotowaniach i Igrzyskach Olimpijskich

Reprezentacja Polski w dniach 12-13 kwietnia w Biel zagra ze Szwajcarią. Stawką jest miejsce w finałach Billie Jean King Cup 2024, które na koniec sezonu odbędą się, podobnie jak rok temu, w Sewilli.

Polskę reprezentować będą: Iga Świątek, Magdalena Fręch, Magda Linette, Katarzyna Kawa i Maja Chwalińska. 

Pod nieobecność Belindy Bencić (ciąża) Szwajcarki przystąpią do rywalizacji w osłabionym składzie. Powalczą: Viktorija Golubic, Celine Naef, Simona Waltert i Jil Teichmann.

Kadrowiczki przylecą do Szwajcarii w poniedziałek, a Iga dołączy we wtorek

– Jak popatrzymy na ranking i składy, to możemy różnie to interpretować. Moim zdaniem jesteśmy faworytami meczu. Jedziemy z nastawieniem na zwycięstwo. Papier przyjmie wszystko i na papierze wyglądamy bardzo solidnie, ale będziemy musieli wykonać dużo pracy, żeby być bardzo dobrze przygotowani w Szwajcarii i żeby osiągnąć swój cel. Nie jestem zaskoczony wyborem nawierzchni. Nieco jestem zdziwiony, że gramy na stałej hali, która na co dzień służy tenisowi z trybunami na 2,5 tysiąca miejsc. Wiedziałem, że będą wybierać kort pod siebie i przeciwko Idze, ale na szczęście nie zniechęcili Igi do gry, z czego bardzo się cieszę – powiedział Dawid Celt, kapitan reprezentacji na konferencji prasowej zorganizowanej przez Polski Związek Tenisowy.

Biało-czerwone do Szwajcarii przylecą w poniedziałek. Iga Świątek dołączy do nich we wtorek rano, a do dyspozycji będzie już na popołudniowym treningu.

Trzy dni treningów

– Te trzy dni muszą nam wystarczyć. Tenis jest sztuką adaptacji, więc musimy się zaadaptować do warunków. Wcale nie jestem taki pewien, że Golubic zagra na pierwszej rakiecie. Golubic i Teichman mają problemy zdrowotne i od dwóch miesięcy nie grają, więc być może postawią jednak na młodsze tenisistki notowane w połowie drugiej setki rankingu, ale grające regularnie. Ciężko przewidzieć, w jakim składzie przystąpią do tego meczu. Bardzo doświadczony kapitan z pewnością nie będzie bał się zaryzykować – skwitował Celt.

Warunki kwalifikacji

Pod koniec lipca odbędą się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Większość tenisistów wypełniła już warunki kwalifikacji, Świątek potrzebuje jeszcze zagrać właśnie ze Szwajcarią.

– Nie mam wpływu na to jak zawodnicy będą przygotowywać się do igrzysk. Ja oczywiście zawsze chętnie pomogę. Tenis jest na tyle specyficzny, że nikt nie odpuści turniejów poprzedzających, żeby przygotowywać się specjalnie pod igrzyska. Mamy określoną liczbę miejsc, natomiast wiem, że trwają rozmowy między zawodnikami. Hubert Hurkacz myśli, żeby zagrać w trzech konkurencjach, a Iga Świątek w dwóch. Ostateczna lista ma wyjść po wielkoszlemowym turnieju w Paryżu. Dosyć dynamicznie się to zmienia i w ostatniej chwili ktoś może się wycofać. Wszystko jest możliwe i trzeba cały czas być w gotowości i poprawiać ranking, żeby się zakwalifikować – zakończył kapitan kadry.

Fot. Olga Pietrzak

Kategoria: BJKC, IO