MADRYT: Świątek - Sabalenka 7:5, 4:6, 7:6 (7); Rublev - Auger-Aliassime 4:6, 7:5, 7:5.

Tenis. Drużynowy turniej United Cup 2024 – mecz finałowy Polska – Niemcy 1:2 w Sydney

Polacy (Iga Świątek, Katarzyna Kawa, Katarzyna Piter, Hubert Hurkacz, Daniel Michalski, Jan Zieliński) przegrali w Sydney z Niemcami w finale drugiej edycji drużynowego turnieju United Cup 2024.

Polska – Niemcy 1:2: Iga Świątek – Angelique Kerber 6:3, 6:0; Hubert Hurkacz – Alexander Zverev 7:6 (3), 6:7 (6), 4:6; Iga Świątek/Hubert Hurkacz – Laura Siegemund/Alexander Zverev 4:6, 7:5, 4:10.

Wcześniej Polacy pokonali Brazylijczyków 3:0, Hiszpanów 2:1, Chińczyków 3:0 i Francuzów 3:0.

W ekipie Niemiec grali: Angelique Kerber, Tatiana Maria, Laura Siegemund, Alexander Zverev, Maximilian Marterer, Kai Wehnelt. Kapitan jest Torben Beltz. Niemcy pokonali Włochów 2:1, Greków 2:1 i Australijczyków 2:1. W fazie grupowej przegrali z Francuzami 1:2.

ŚWIĄTEK – KERBER 6:3, 6:0

– Nie mam nic do stracenia – mówiła Kerber przed meczem ze Świątek. Było to ich drugie starcie. Dwa lata temu w Indian Wells lepsza była Iga 4:6, 6:2, 6:3.

W pierwszym secie bez przełamań do stanu 4:3. Angie nie wykorzystała pięciu breakpointów, a Iga zmarnowała cztery okazje na breaka.

W ósmym gemie Świątek zdobyła upragnione przełamanie (5:3). Skutecznie serwowała po zwycięstwo w niezwykle wyrównanej pierwszej partii (6:3). Wygrała w niej 38 z 70 akcji.

Drugi set znakomicie ułożył się dla Igi, która wywalczyła potrójnego breaka (1:0, 3:0, 5:0). Pewnie zamknęła spotkanie (6:0). W drugiej partii triumfowała w 24 z 31 akcji.

HURKACZ – ZVEREV 7:6 (3), 6:7 (6), 4:6

W pierwszy secie gemy dla serwujących (6:6), w jedenastym gemie Hubert obronił breakpointa. W tie-breaku zwyciężył 7:3.

W drugiej partii także bez przełamań (6:6), choć Niemiec miał cztery szanse na breaka (dwie w szóstym i trzy w dwunastym gemie – były to piłki setowe). W tie-breaku Hurkacz prowadził 6:4. Nie wykorzystał dwóch meczboli. Przegrał 6:8.

Polak stracił podanie po raz pierwszy i jedyny w meczu (3:4). Nie zdołał odrobić strat (4:6).

ŚWIĄTEK/HURKACZ – SIEGEMUND/ZVEREV 4:6, 7:5, 4:10

Znakomite returny Siegemund pozwoliły Niemcom przełamać Igę (1:2). Polacy zmarnowali szansę na rebreaka (1:3), a po chwili obronili dwa breakpointy (2:3). Zverev asem zakończył pierwszego seta (4:6).

W drugiej partii po wybornym returnie Świątek podanie stracił Alexander (2:0). Niemcy uzyskali przełamanie powrotne po serwisach Huberta (3:2). Siegemund po raz pierwszy nie utrzymała podanie (5:3). Przy piłki setowej Hurkacz popełnił podwójny błąd serwisowy (5:4). Zverev udanymi zagraniami obronił kolejne dwa setbole (5:5). Polacy przełamali Laurę, sięgnęli po seta (7:5).

W super tie-breaku biało-czerwoni byli wyraźnie słabsi (4:10).

Iga Świątek została wybrana MVP turnieju.

PÓŁFINAŁY

Polska – Francja 3:0: Hurkacz – Mannarino 6:3, 7:5; Świątek – Garcia 4:6, 6:1, 6:1; Kawa/J. Zieliński – Lechemia/Roger-Vasselin 6:3, 6:3.

Niemcy – Australia 2:1: Kerber – Tomljanovic 4:6, 6:2, 7:6 (7); A. Zverev – De Minaur 7:5, 3:6, 4:6; Siegemund/A. Zverev – Hunter/Ebden 7:6 (2), 6:7 (2), 15:13.

FINAŁ

Polska – Niemcy 1:2: Świątek – Kerber 6:3, 6:0; Hurkacz – A. Zverev 7:6 (3), 6:7 (6), 4:6; Świątek/Hurkacz – Siegemund/A. Zverev 4:6, 7:5, 4:10.

Kategoria: ATP, WTA