RZYM: Świątek - Gauff 6:4, 6:3; Sabalenka - D. Collins 7:5, 6:2; T. Paul - Hurkacz 7:5, 3:6, 6:3; Jarry - S. Tsitsipas 3:6, 7:5, 6:4; Tabilo - Zh. Zhang 6:3, 6:4; A. Zverev - Fritz 6:4, 6:3.

Tenis. Iga Świątek wygrała z Aryną Sabalenką w finale turnieju WTA 1000 w Madrycie

Iga Świątek (1 WTA) pokonała Arynę Sabalenkę (2 WTA) 7:5, 4:6, 7:6 (9:7) w finale turnieju WTA 1000 Mutua Madrid Open 2024. To jej pierwszy tytuł w Madrycie.

To była 10 konfrontacja Polki z Białorusinką (bilans 7:3 dla lgi, 4:1 ma mączce). Przed rokiem w meczu o tytuł w stolicy Hiszpanii skuteczniejsza była Aryna 6:3, 3:6, 6:3.

Przebieg meczu

Iga szybko wywalczyła breaka (1:0), ale Aryna od razu uzyskała przełamanie powrotne (1:1). Świątek obroniła trzy breakpointy (3:3). Nie wykorzystała dwóch szans na breaka (3:4). W kluczowym momencie pierwszego seta Polka odebrała podanie świetnie serwującej Sabalence (6:5). Wygrała partię (7:5) po 61 minutach walki. Zwyciężyła w niej w 43 akcjach (rywalka w 36). Białorusinka miała kłopoty po drugich serwisach (tylko 4/13, a Iga 9/15).

W drugim secie Aryna wykorzystała trzeciego breakpointa (0:2). Iga odpowiedziała rebreakiem (1:2), a po raz drugi z rzędu straciła podanie (1:3). Ponownie błyskawicznie odrobiła straty (2:3). Sabalenka przełamała Polkę w dziesiątym gemie (4:6). W tej partii Polka triumfowała w 28 akcjach (przeciwniczka w 35).

W decydującej odsłonie Iga zmarnowała dwa breakpointy (1:2), a po chwili straciła podanie (1:3). Świątek wywalczyła rebreaka (2:3). Sabalenka nie wykorzystała dwóch meczboli po serwisach Polki.

W tie-breaku Świątek przegrywała 2:3, 3:4, 4:5, prowadziła 6:5 (as Aryny). Przy stanie 6:7 Iga obroniła trzeciego meczbola. Ostatecznie wygrała 9:7.

Świątek po raz pierwszy zwyciężyła w zawodach w Madrycie. Sięgnęła po 20 zawodowy tytuł.

W rankingu WTA Polka powiększyła przewagę

– Co to był za mecz… Chyba nie trzeba pisać więcej. Dumna i szczęśliwa lecę do Rzymu. Do zobaczenia! – napisała Iga Świątek w mediach społecznościowych.

Ćwierćfinały: Świątek – Haddad Maia 4:6, 6:0, 6:2; Keys – Jabeur 0:6, 7:5, 6:1; Rybakina – Putintseva 4:6, 7:6 (4), 7:5; Sabalenka – M. Andreeva 6:1, 6:4.

Półfinały: Świątek – Keys 6:1, 6:3; Sabalenka – Rybakina 1:6, 7:5, 7:6 (5).

Finał: Świątek – Sabalenka 7:5, 4:6, 7:6 (7).