MADRYT: Świątek - Sabalenka 7:5, 4:6, 7:6 (7); Rublev - Fritz 6:4, 6:3; Auger-Aliassime - Lehecka 3:3 i krecz Czecha.

Tenis. Iga Świątek pokonała Coco Gauff w półfinale turnieju WTA 1000 w Pekinie

Iga Świątek (2 WTA) wygrała wyraźnie z Amerykanką Coco Gauff (3 WTA) 6:2, 6:3 w półfinale turnieju WTA 1000 China Open 2023 w Pekinie. W niedzielę zagra o tytuł.

Tenisistki zagrają już po dziewiąty. Bilans jest wyborny dla Polki, która wygrała pierwsze siedem spotkań bez straty seta. W ostatnim pojedynku w sierpniu w półfinale w Cincinnati zwyciężyła zawodniczka z USA 7:6 (2), 3:6, 6:4.

Przebieg meczu

Iga nie wykorzystała dwóch breakpointów w pierwszym gemie (0:1), ale w trzecim przełamała Coco (2:1). Wywalczyła podwójnego breaka (5:1). Gauff obroniła piłę setową (5:2), ale po chwili Świątek wygrała pierwszą partię (6:2). Zwyciężyła w 34 z 56 akcji. Miała 6 winnerów i 4 niewymuszone błędy (Amerykanka odpowiednio 8 i 10).

W drugim secie Polka od razu odebrała podanie rywalce (1:0). Kolejny break dał jej wygraną w partii (6:3) i całym pojedynku. Gauff nie miała nawet jednej szansy na przełamanie Igi. Świątek triumfowała w 61 ze 100 akcji.

W niedzielnym finale o godz. 13.30 jej rywalką będzie Rosjanka Ludmiła Samsonova (22 WTA).

Mówiły przed spotkaniem

– Czuję, że idę w dobrym kierunku. Wszystkie ostatnie zwycięstwa oznaczają, że jestem jedna z najlepszych tenisistek świata. Wspaniale jest widać efekty swojej pracy. Czuję satysfakcję z postępów, które zrobiłam – mówiła Iga po ćwierćfinałowym meczu.

– Po zwycięstwie w Cincinnati jestem bardziej pewna siebie. To będzie trudny mecz. To twarda zawodniczka, która przez długi czas była numerem jeden. Nadal jest pretendentką do tego miejsca. Marzy mi się taki sezon, jaki ona miała – podkreślała Coco cytowana przez serwis WP SportoweFakty.

Ćwierćfinały: Rybakina – Sabalenka 7:5, 6:2; Samsonova – Ostapenko 6:3, 6:2; Gauff – Sakkari 6:2, 6:4; Świątek – C. Garcia 6:7 (8), 7:6 (5), 6:1.

Półfinały: Samsonova – Rybakina 7:6 (7), 6:3; Świątek – Gauff 6:2, 6:3.

Finał: Świątek – Samsonova (niedziela godz. 13.30).