MADRYT: Sorribes Tormo - Svitolina 6:3, 7:5; Keys - Begu 7:6 (3), 7:6 (6)Azarenka - Maria 6:3, 6:1; Sakkari - Vekic 6:3, 6:2; Machac - Ruusuvuori 6:4, 1:6, 6:2; Cobolli - Tabilo 5:7, 6:4, 6:4; Cachin - Ofner 6:3, 6:3; Auger-Aliassime - Nishioka 4:6, 6:1, 6:4; Sonego - Gasquet 6:2, 7:5.

Tenis. Iga Świątek pokonała Qinwen Zheng w 1/8 finału Roland Garros 2022

Iga Świątek (1 WTA) wygrała z Chinką Qinwen Zheng (74 WTA) 6:7 (5), 6:0, 6:2 w Roland Garros 2022. W środę w ćwierćfinale zagra z Jessicą Pegulą (USA, 11 WTA).

Polka i Chinka – szczególnie w pierwszym secie stworzyły znakomite widowisko. W następnych partia Iga była dużo lepsza, a Qinwen narzekała na uraz uda i ból brzucha.

Przebieg spotkania Świątek – Zheng

Polka obroniła dwa breakpointy (1:0), a po chwili przełamała Chinkę (2:0). Zheng odpowiedziała rebreakiem (3:2). Iga odebrała podanie rywalce po raz drugi (4:2). Nie wykorzystała trzech piłek setowych, stracił serwis (5:4). Qinwen obroniła kolejne dwa setbole (6:6). W tie-breaku Świątek prowadziła 5:2 (i serwowała), ale przegrała 5:7.

Drugą partię Polka rozpoczęła od przełamania na sucho (1:0). Uzyskała potrójnego breaka (3:0, 5:0). Pewnie sięgnęła po seta (6:0).

W decydującej odsłonie Iga błyskawicznie odebrała podanie Chince (1:0), która zmarnowała dwie szanse na rebreaka (3:1). Świątek po raz kolejny odebrała podanie przeciwniczce (5:2). Skutecznie serwowała na mecze (6:2).

Odniosła 32. zwycięstwo z rzędu w tym sezonie.

Tenisistki w formie

W drodze do czwartej rundy Świątek wygrała z Czarnogórką Danką Kovinic 6:3, 7:5, Amerykanką Alison Riske 6:0, 6:2 i Ukrainką Lesią Tsurenko 6:2, 6:0.

Natomiast 19-letnia Chinka (jej trenerem jest Hiszpan Pere Riba) pokonała Belgijkę Marynę Zanevską 6:3, 6:1, Rumunkę Simonę Halep 2:6, 6:2, 6:1 i Francuzkę Alize Cornet 6:0, 3:0 i krecz rywalki.

Zheng jest triumfatorką ośmiu turniejów ITF. W tym roku zwyciężyła w Orlando W60.