MADRYT: Świątek - Keys 6:1, 6:3; Sabalenka - Rybakina 1:6, 7:5, 7:6 (5); Lehecka - Medvedev 6:4 i krecz Rosjanina; Rublev - Alcaraz 4:6, 6:3, 6:2; Fritz - F. Cerundolo 6:1, 3:6, 6:3; Auger-Aliassime - Sinner walkower.

Tenis. Magda Linette odpadła z turnieju WTA 250 Jiangxi Open

Magda Linette i Katarzyna Piter zgłosiły się do turnieju WTA 250 Jiangxi Open 2023. To siódma edycja zawodów w Nanchangu.

W imprezie w Chinach (korty twarde, 259,3 tys. $ w puli nagród) Linette (23 WTA) była rozstawiona z dwójką. W pierwszej rundzie przegrała z Rosjanką Valerią Savinykh (146 WTA) 5:7, 6:3, 6:7 (3), choć prowadziła w trzecim secie 3:1 i 6:5.

Przebieg meczu

Valeria dwukrotnie przełamała Magdę (1:2, 2:5). Linette obroniła dwie piłki setowe, odrobiła straty (3:5, 5:5), by po raz trzeci stracić podanie (5:6). Przegrała pierwszego seta (5:7).

W drugiej partii długo gemy dla serwujących (4:3). W ósmym Polka wywalczyła breaka (5:3). Skutecznie serwowała po zwycięstwo w secie (6:3).

W decydującej odsłonie Savinykh straciła podanie (2:1). Zdołała uzyskać przełamanie powrotne (3:3). Linette ponownie nie utrzymała serwisu (3:5). Wywalczyła rebreaka (4:5). Obroniła cztery piłki meczowe (5:5). Przełamała Rosjankę (6:5), ale nieskutecznie serwowała po wygraną w pojedynku (6:6). W tie-breaku przegrała 3:7. Mecz trwał 3 godziny i 4 minuty.

Tenisistki rywalizowały wcześniej cztery razy, ale było to bardzo dawno temu. W zawodowych rozgrywkach w US Open 2011 zwyciężyła Valeria 6:7 (2), 6:4, 6:2.

Natomiast dwa lata później w Katowicach 2:6, 6:2, 6:4 i Joue-les-Tours 4:6, 7:5, 6:0 wygrała Magda. W zmaganiach juniorskich Savinykh pokonała Linette 6:4, 6:2 w Bratysławie.

Turniejową „1” była  Brazylijka Beatriz Haddad Maia (21 WTA), ale szybko odpadła.

Shnaider – Lin Zhu 6:4, 6:0; Osorio – Y. Ma 6:1, 6:0; Zvonareva – Hartono 6:1, 6:2; Sorribes Tormo – X. Jiang 6:4, 6:0; Anshba – Avanesyan 2:6, 7:6 (4), 6:4; Birrell – S. Wei 7:5, 7:5; X. You – Blinkova 6:1, 6:1; Savinykh – Linette 7:5, 3:6, 7:6 (3); Hibino – Haddad Maia 7:6 (2), 6:3; Eikeri – Juvan 6:2, 1:2 i krecz Słowenki; Sasnovich – Hruncakova 6:1, 6:3; L. Fernandez – H. Guo 6:1, 6:3.

Piter w deblu

W eliminacjach w Nanchangu miała startować Piter (br). Nie doszło do jej spotkania z Fang Ying Hun (944 WTA), gdyż w tym czasie walczyła jeszcze w półfinale gry podwójnej w Hongkongu.

Wystąpiła za to w grze podwójnej. Jej deblową partnerką była ponownie Białorusinka Lidia Marozava. Nie sprostały Australijce Kimberly Birrell i Norweżce Ulrikke Eikeri 6:3, 4:6, 6:10.