Polski Tenis

WYNIKI

ANDORA WTA 125: Dodin - Zakharova 6:3, 6:7 (6), 6:2.

Tenis. Mecz Portugalia – Polska w Pucharze Davisa w miejscowości Maia

Reprezentacja Polski spotka się na wyjeździe z Portugalią w miejscowości Maia, na przedmieściach Porto, w meczu play off o miejsce w Grupie Światowej I rozgrywek o Puchar Davisa.

Rywalizacja toczyć się będzie w dniach 4-5 marca na korcie ziemnym w hali. gdzie w grudniu odbyły się challengery ATP.

Kapitan nie jest zaskoczony

– Można się było spodziewać, że rywale wybiorą grę na korcie ziemnym, bo to ich ulubiona nawierzchnia. Czują się na niej najpewniej i prawie zawsze mecze w Pucharze Davisa u siebie rozgrywają właśnie na mączce. Ale to nie jest dla naszych zawodników problem, bo potrafią dobrze grać na „ziemi” – uważa kapitan reprezentacji Polski Mariusz Fyrstenberg.

Będzie to drugie spotkanie tych zespołów, poprzednie w 1975 na korcie ziemnym w poznaniu wygrali Polacy 5:0. Portugalia jest obecnie 28. w rankingu narodowym Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF). Polska zajmuje 27. pozycję, co jest skutkiem kary nałożonej przez ITF w 2015 za – jej zdaniem – niewłaściwą nawierzchnię w meczu z Argentyną w Gdańsku (m.in. odjęto 2000 punktów i zdegradowano).

Ranking nie odpowiada sile drużyny

– Pozycja w rankingu ITF w żaden sposób nie odpowiada aktualnej sile naszej drużyny, bo jeszcze nie odrobiliśmy tamtych strat punktowych, no i zamieszania w trakcie reformy rozgrywek. Nie odzwierciedla też wysokich pozycji naszych zawodników w rankingu ATP. W końcu mamy w Top 10 Huberta Hurkacza, za chwilę do Top 100 powinien wrócić Kamil Majchrzak, a być może niedługo do czołowej setki wejdzie też Kacper Żuk. No i jeszcze mamy świetnych deblistów Janka Zielińskiego i Szymona Walkowa. Nie będziemy mogli skorzystać w Portugalii z doświadczenia Łukasza Kubota, który jest po operacji kolana i nie zdąży wrócić na korty. Ale myślę, że mamy naprawdę mocną drużynę, którą stać na wygranie z Portugalią – podkreśla Fyrstenberg.

Sousa, Elias czy Borges

Portugalczycy nie mają obecnie żadnego zawodnika w TOP rankingów singlowych i deblowych ATP. Najwyżej notowany w grze pojedynczej jest Joao Sousa na 140. miejscu, Pedro Sousa 173, Nuno Borges 194., Gastao Elias 217, Frederico Ferreira Silva 240, a Joao Domingues 248.

Maia położona jest 7 km od lotniska w Porto, a na obiekcie Complexo Municipal de Tenis da Maia rozgrywane w ostatnich sezonach były challengery ATP. W jednym z nich startował Piotr Matuszewski (był w finale debla). Trybuny mogą pomieścić prawie 1800 widzów.

Kategoria: Davis Cup