Polski Tenis

WYNIKI

MADRYT: Świątek - Xiyu Wang 6:1, 6:4; Cirstea - Eala 6:3, 6:7 (6), 6:4; Azarenka - Maria 6:3, 6:1; Sorribes Tormo - Svitolina 6:3, 7:5; Haddad Maia - Errani 6:3, 6:2; E. Navarro - Podoroska 6:2, 6:1; Stephens - Mertens 3:6, 6:3, 6:1; Sakkari - Vekic 6:3, 6:2; Gauff - Rus 6:0, 6:0; Yastremska - Arango 0:6, 7:5, 6;4; Keys - Begu 7:6 (3), 7:6 (6); Samsonova - Osaka 6:2, 4:6, 7:5; Ostapenko - Bouzas Maneiro 6:3, 6:1; Carle - V. Kudermetova 6:4, 6:4; Jabeur - Schmiedlova 6:4, 5:7, 6:3; L. Fernandez - Potapova 7:5, 6:3; Machac - Ruusuvuori 6:4, 1:6, 6:2; Cobolli - Tabilo 5:7, 6:4, 6:4; Cachin - Ofner 6:3, 6:3; Auger-Aliassime - Nishioka 4:6, 6:1, 6:4; Sonego - Gasquet 6:2, 7:5; Purcell - Giron 4:6, 6:4, 7:6 (2); Monteiro - Lajovic 6:4, 6:3; Arnaldi - O'Connell 6:4, 6:1; Bautista Agut - Galan 7:6 (4), 4:6, 6:1; Mensik - Hanfmann 6:4, 7:6 (3); Kecmanovic - Zh. Zhang 6:3, 6:2; Kotov - Ramos-Vinolas 6:3, 6:4; Nadal - D. Blanch 6:1, 6:0; Medjedovic - Kovacevic 4:6, 7:5, 6:4; Fonseca - Michelsen 4:6, 6:0, 6:2.

Tenis. Niezwykle samodzielny i zdeterminowany Franek Goerick – trudności kształtują charakter

13-letni Franek Goerick (4 maja miał urodziny) jest wnukiem wicemistrzyni Polski Aliny Zdun i synem instruktorki Anny Goerick. Tenis ma w genach. 

Przygodę z białym sportem rozpoczął nieco później niż rówieśnicy. Najpierw ćwiczył w sali SP nr 6 w Braniewie, a następnie w Akademii Tenisa Braniewo. Przez kolejne dwa lata grał z powodzeniem w turniejach w Trójmieście.  

Na korcie i w terenie

– Droga do sukcesów nie jest łatwa. Latem dwa razy w tygodniu syn jeździł ze mną nocą do pracy na giełdę kwiatową w Gdańsku, spał w samochodzie, po to by przed południem grać w Sopocie z wyżej notowanymi kolegami. Niezależnie od pogody, dwa razy w tygodniu biegał z maratończykiem – mówi Anna Goerick, mama Franka. 

Sezon 2021 to liczne sukcesy młodego gracza w turniejach w gronie skrzatów (do lat 12) w całym kraju, zwłaszcza na Śląsku, gdzie odbywało się ich najwięcej.

Na co dzień tenisistę prowadzi Euzebiusz Kazubek, który dopasowuje godziny treningów do szkoły. Wiedzą wspiera go ostatnio również Kamil Towarek, z którym ćwiczy codziennie. Ma też konsultacje u Siergieja Michajłowa, cenionego trenera. 

Oszczędzanie

Na turnieje krajowe jeździ 3-4 razy w miesiącu. Śpi w najtańszych pokojach. Wie, że tylko na tym można i trzeba zaoszczędzić na kolejne wyjazdy.

Skuteczna gra zaowocowała siódmym miejscem w klasyfikacji PZT do lat 12. Nagrodą było powołanie do szerokiej kadry PZT i miejsce w drużynie BKT Advantage Bielsko Biała.

Franek by być w czołówce, jeździł do grupy lub na sparingi do Sopotu i Elbląga (nieoceniona pomoc Mateusza Skorka). Otrzymał pierwsze powołanie na konsultację kadry w Puszczykowie. W styczniu 2022 roku zmienił barwy klubowe. Zdobył brąz MP w deblu.

Zadebiutował też w turniejach Tennis Europe. Z dobrej strony zaprezentował się w Estonii, Czechach i na Łotwie. Wspólnie z kolegami z Bielska-Białej cieszył się ze złota DMP. 

Przeprowadzka z Braniewa do Bielska-Białej

– Franek ma 13 lat, ale nie boi się rywalizacji ze starszymi, silniejszymi przeciwnikami. Od lipca 2022 z niezłymi wynikami brał udział w turniejach do lat 14. Wie, że tylko ten sposób zrobi postępy. Na ostatnie rozgrywki jeździł sam pociągami. To nauka samodzielności i spora oszczędność – zaznacza mama młodego tenisisty. 

We wrześniu 2022 roku Franek przeprowadził się do Bielsko-Białej. Przez semestr mieszkał sam w pokoju klubowym. Był profesjonalne prowadzony przez czeską kadrę, ogólnorozwojówka, sparingi, prywatna szkoła sportowa. Dodatkowo doszły wydatki w postaci: fizjoterapeuty i psychologa sportowego.

Start na pięknej Krecie

W listopadzie Goerick poleciał na Kretę. Doszedł do ćwierćfinału zawodów TE. Poza emocjami związanymi z grą, na pewno na długo zapamięta warunki w przepięknie położonej Lytoss Beach Academy. Dla niego to dodatkowa motywacja do jeszcze cięższej pracy. W styczniu, dzięki uprzejmości rodziny, rywalizował w Oslo. Zdobył cenne doświadczenie. 

– W styczniu wrócił do domu. To była złożona, bardzo trudna decyzja, ale niestety konieczna. Nadal daje z siebie dużo, codziennie biega niezależnie od pogody i gra w nieogrzewanej hali, udowadniając, że potrafi ciężko pracować. Kocha tenis – podkreśla Anna Goerick.  

Potrzebne wsparcie finansowe

W marcu Franek dwa razy sam pojechał na turnieje do Bytomia. Z polsko-czeskiego OTK SS, przywiózł trzecie miejsce w deblu, a w Mistrzostwach Śląska zawodnik z Warmii został wicemistrzem w singlu.

Jest 31. zawodnikiem klasyfikacji PZT do 14, a przed nim jeszcze 1,5 roku rywalizacji w tej kategorii wiekowej. 

Franek zaczął grać mając niespełna 7 lat. Poza semestrem w BKT pracuje w gorszych warunkach i bez profesjonalnej grupy, a był siódmy w Polsce do lat 12. Gdzie byłby dziś, gdyby miał większe możliwości treningowe i nie musiał wycofywać się z wielu turniejów z finansowych powodów? 

– Syn grę na dobrym poziomie zawdzięcza ciężkiej pracy i niezwykłej determinacji. Jest urodzony do rywalizacji na korcie. Dobre DNA, ambicja i serce do walki, to jednak za mało, by wyczynowo uprawiać tę bardzo kosztowną dyscyplinę. Bez dofinansowania z zewnątrz, jego tenisowa droga dotrze niedługo do mety… – kończy Anna Goerick. 

Kategoria: PZT, TE