Polski Tenis

WYNIKI

DUBAJ WTA 1000: Paolini - Kalinskaya 4:6, 7:5, 7:5; PUERTO VALLARTA WTA 125: Preston - Carle 6:2, 6:2; Kessler - Baptiste 6:4, 6:4; RIO DE JANEIRO ATP 500: Baez - F. Cerundolo 7:5, 6:0; Navone - Norrie 6:4, 6:2; DOHA ATP 250: Khachanov - Mensik 7:6 (12), 6:4; LOS CABOS ATP 250: Thompson - Ruud 6:3, 7:6 (4).

Tenis. Od poniedziałku mecz Polska – Czechy U12 w Zielonej Górze

Dobiega końca intensywne zgrupowanie dziewcząt i chłopców do lat 12 w Zielonej Górze. Poprzedziło mecz Polska – Czechy U12, który od poniedziałku do środy będzie rozgrywany w ZG.

W polskiej drużynie znaleźli się: Patrycja Faber, Weronika Gnyś, Maria Małecka, Alicja Szweda, Olivier Krupa, Błażej Krzyśko, Miłosz Szczypka i Sebastian Tejerina.

Świetna czeska szkoła

Czeska szkoła tenisa jest uważana za jedną z najlepszych na świecie. Potwierdzenie tego faktu mieliśmy w niedzielę w Melbourne, gdzie Barbora Krejcikova i Katarina Siniakova wygrały rywalizację deblistek w Australian Open.

– Warto przypomnieć, że Siniakova w grudniu zagrała w Zielonej Górze w meczu pierwszych reprezentacji naszych krajów, kobiet i mężczyzn. Właśnie Siniakova mocno przyczyniła się do zwycięstwa drużyny gości. Tamto spotkanie było pierwszym etapem szerszej współpracy Polskiego Związku Tenisowego z Czeskim Związkiem Tenisowym, która w tym roku nabierze rozmachu. W maju ruszy cykl turniejów U12, które odbędą się w czterech miastach, u nas w Bytomiu i Wrocławiu, a u Czechów w Opawie i Ostrawie. W otwarciu cyklu właśnie w Opawie, ma wziąć udział Minister Sportu i Turystyki, Pan Kamil Bortniczuk, który obiecał, że przemówi podczas tej ceremonii po czesku – powiedział Mirosław Skrzypczyński, prezes PZT.

Pierwszy tych turniejów odbędzie się w dniach 22-24 kwietnia w Opawie, a następne w terminach: 5-7 maja we Wrocławiu, 25-27 lipca w Ostrawie oraz w dniach 23-25 września w Bytomiu.

– Jednak zanim ruszy polsko-czeski cykl turniejów, postanowiliśmy zorganizować mecz reprezentacji U12 w Zielonej Górze, żeby ci młodzi zawodnicy mogli poczuć atmosferę rywalizacji i otoczką organizacyjną. Ze względu na pandemię Tennis Europe odwołała tegoroczny drużynowy Winter Cup dwunastolatków, który miał być rozgrywany właśnie w tym okresie. Właśnie z myślą o nich postanowiliśmy zorganizować to spotkanie dwóch reprezentacji, które rozpocznie się już w poniedziałek – dodał Skrzypczyński.

Intensywne zgrupowanie

Mecz Polska – Czechy poprzedziło intensywne zgrupowanie dwóch kadr U12, które rozpoczęło się w piątek po południu. Trenowali Patrycja Faber, Weronika Gnyś, Maria Małecka, Alicja Szweda, Olivier Krupa, Błażej Krzyśko, Miłosz Szczypka i Sebastian Tejerina.

– Razem z Adamem Molendą przyjęliśmy transparentne zasady przy powołaniu składu na Zieloną Górę. Miejsca w reprezentacji młodzi zawodnicy i zawodniczki wywalczyli sobie podczas styczniowych Mistrzostw Polski U12 w Bielsku-Białej. Dlatego są tu z nami właśnie finaliści i medaliści w singlu i deblu. Nagrodą dla nich jest udział w zgrupowaniu i konsultacjach szkoleniowych prowadzonych przez Adama Molendę, trenera od przygotowania motorycznego Bolesława Szmyda i przeze mnie. A przede wszystkim udział w trzydniowym meczu z Czechami, który startuje w poniedziałek – Beniamin Budziak, powiedział trener reprezentacji Polski U8-12.

Liczą na rewanż

– Ciekawe czy uda się naszym zawodnikom zrewanżować za grudniową porażkę pierwszej reprezentacji. Mocno trzymam kciuki. Już mieliśmy okazję podpatrywać rywali. Wczoraj obie drużyny trenowały co prawda oddzielnie, ale dzisiaj odbyły się treningi mieszane, więc nasi zawodniczki i zawodniczki mieli okazję odbijać piłki ze swoimi rówieśnikami z Czech. Myślę, że to bardzo cenne doświadczenie dla nas wszystkich, które powinno zaprocentować w przyszłości – dodał Budziak.

Z drużyną czeską przyjechali jako trenerzy Tomas Kajlik i Petr Otradovsky a w składzie znaleźli się: Katarina Filipova, Terezie Hrdlićkova, Nela Padrnosova, Karolina Śmidova, Oliver Pavel Dufek, Tomas Havel, Michal Rakous i Kristian Ślimek.

W poniedziałek o godzinie 12 odbędzie się ceremonia otwarcia meczu Polska – Czechy kadr U12, a mecze deblowe dziewcząt i chłopców rozpoczną się pół godziny później.

Na wtorek od godz. 10.30 zaplanowano rywalizację w singlu. Natomiast w środę rywalizacja będzie się toczyć również w grze pojedynczej oraz w mikście.

Program

31 stycznia: uroczyste otwarcie (godz. 12), mecze deblowe (gra podwójna dziewcząt, gra podwójna chłopców) – od godz. 12.30.

1 lutego: mecze singlowe (2 gry pojedyncze dziewcząt i 2 gry pojedyncze chłopców)- od godz. 10.30.

2 lutego: mecze singlowe i mikst (2 gry pojedyncze dziewcząt i 2 gry pojedyncze chłopców, 2 gry mikstowe) – od godz. 10.30.

Tenis. Mecz Polska – Czechy U12 w Zielonej Górze

Kategoria: PZT