Polski Tenis

WYNIKI

HUA HIN WTA 250: Zidansek - L. Fruhvirtova 6:3, 4:6, 6:4; Xinyu Wang - Bjorklund 6:3, 6:3; Lin Zhu - Jang 6:4, 7:6 (6); LYON WTA 250: Paolini - Masarova 6:3, 6:2; Van Uytvanck - Korpatsch 6:2, 6:4.

Tenis. Reakcja ITF na decyzję Igi Świątek w sprawie finałów Billie Jean King Cup

Rezygnacja Igi Swiątek z występu w reprezentacji Polski w finałowym turnieju Billie Jean King Cup 2022 w Glasgow (8-13 listopada) odbiła się szerokim echem.

Bezpośrednio do decyzji liderki rankingu WTA odniósł się prezes Międzynarodowej Federacji ITF David Haggerty, który zapowiada intensywne prace nad przyszłorocznym kalendarzem najważniejszych imprez.

ITF żałuje

W poniedziałek sztab Świątek poinformował, że Iga nie zagra w drużynie narodowej, ponieważ tuż przed turniejem o BJKC czeka ją występ w WTA Finals. Impreza z udziałem ośmiu najlepszych tenisistek i ośmiu debli sezonu odbędzie się w Teksasie, a finały gry pojedynczej i podwójnej zaplanowano na poniedziałek 7 listopada, dzień przed rozpoczęciem rywalizacji w Glasgow.

– ITF żałuje, że Iga Świątek nie może wziąć udziału w finałowym turnieju Billie Jean King Cup 2022 i rozumie, że harmonogram dwóch głównych wydarzeń na koniec roku stanowi wyzwanie dla zawodniczek rywalizujących w obydwu imprezach. Współpracowaliśmy z WTA próbując skoordynować odpowiednie terminy. Byliśmy w stanie potwierdzić finały Billie Jean King Cup w Glasgow już w czerwcu, a miejsce finałów WTA w Fort Worth w Teksasie zostało potwierdzone dopiero podczas US Open i to mocno ograniczone pod względem dostępnych dat. ITF zrewidowała harmonogram meczów Finałów 2022, aby drużyny takie jak Polska i USA wystartowały tak późno, jak to możliwe. Jesteśmy też już zaangażowani we współpracę z WTA nad harmonogramem na rok 2023, aby zapewnić lepsze przejście między tymi dwoma imprezami – tłumaczy zaistniałą sytuację prezes ITF David Haggerty.

Historyczny awans

W kwietniu Świątek wystąpiła w Radomiu przeciwko drużynie Rumunii w wygranym 4:0 meczu Billie Jean King Cup. Odniosła dwa zwycięstwa w singlu. Pozostałe punkty dla gospodyń zdobyły: Magda Linette oraz w deblu Magdalena Fręch z Alicją Rosolską (KT Warszawianka).

Dzięki temu Polki wywalczyły w historyczny pierwszy awans do finałowego turnieju BJKC. Po kwietniowych terminach meczów ITF ociągała się z przeprowadzeniem losowania grup finałowego turnieju BJKC i prowadził intensywne rozmowy z WTA na temat uzgodnienia terminów i lokalizacji obydwu eventów. Przy braku odpowiedzi od władz kobiecego tenisa już w czerwcu potwierdziła lokalizację decydującej rywalizacji w Glasgow.

Natomiast druga strona długo nie potrafiła znaleźć miejsca na rozegranie WTA Finals i dopiero na początku września – na niespełna dwa miesiące przed wydarzeniem – ogłosiła, że czołowe tenisistki świata wystąpią w Fort Worth w stanie Teksas.

Okazało się jednak, że ze względu na terminową dostępność hali turniej zakończył się nie w niedzielę, tylko w poniedziałek. Po tej decyzji Haggerty przysłał do prezesa Polskiego Związku Tenisowego Mirosława Skrzypczyńskiego list z zapewnieniem, że pierwszy mecz w fazie grupowej reprezentacja Polski rozegra dopiero w środę 9 listopada. W tej samej grupie znalazły się ekipy Czech i Stanów Zjednoczonych.

Tenis. Iga Świątek nie zagra w finałach Billie Jean King Cup w Glasgow

Kategoria: BJKC