MADRYT: Świątek - Keys 6:1, 6:3; Rublev - Alcaraz 4:6, 6:3, 6:2; Fritz - F. Cerundolo 6:1, 3:6, 6:3; Auger-Aliassime - Sinner walkower.

Tenis. Roland Garros 2023 w Paryżu – Iga Świątek wygrała w finale z Karoliną Muchovą!

Iga Świątek (1 WTA) wygrała w Paryżu z Czeszką Karoliną Muchovą (43 WTA) 6:2, 5:7, 6:4 w finale turnieju Roland Garros 2023. W trzecim secie przegrywała już 0:2 i 3:4 (ze stratą przełamania).

Polka po raz trzeci zwyciężyła w stolicy Francji (wcześniej 2020 i 2022). Ma już na koncie cztery wielkoszlemowe tytuły. Przed rokiem zwyciężyła także w US Open.

Przebieg meczu

Iga przełamała Karolinę (2:0). W czwartym gemie obroniła breakpointa (4:1). Po raz drugi odebrała podanie Muchovej (6:2). W pierwszym secie Świątek zwyciężyła w 34 akcjach (Czeszka w 21). Miała 5 kończących uderzeń i 5 niewymuszonych błędów (rywalka odpowiednio 10 i 14).

W drugiej partii Polka szybko uzyskała breaka (2:0). Karolina wywalczyła przełamanie powrotne (3:2). Po raz drugi odebrała serwis Idze (4:5), która odpowiedziała rebreakiem (5:5).

Niestety, Świątek po raz trzeci straciła podanie (5:6). Obroniła dwie piłki setowe, ale przy trzeciej popełniła błąd z returnu (5:7). W drugiej partii Iga wygrała o piłkę mniej od przeciwniczki (34:35). Popełniła 12 niewymuszonych błędów (5 winnerów). Czeszka miała 15 błędów, ale 12 kończących uderzeń.

Polka na sucho przegrała podanie (0:1). Dość szybko odrobiła straty (2:2), ale to Muchova uzyskała breaka (3:4). Świątek ponownie błyskawicznie wywalczyła przełamanie powrotne (4:4). Obroniła breakpointa (5:4). Podwójny błąd Czeszki dał Polce zwycięstwo w secie (6:4) i całym pojedynku finałowym.

Świątek triumfowała w 96 akcjach (Muchova w 81).

– Wielkie gratulacje dla Karoliny, zagrasz z pewnością w wielu wielkoszlemowych finałach. Mój team wiedział, że mecz z Tobą nie będzie łatwy. Przepraszam, że bywam trudna dla bliskich z mojej ekipy, postaram się poprawić. Wygraliśmy turniej, jesteśmy bardzo szczęśliwi – powiedziała Iga w trakcie ceremonii wręczenia nagród.

Nadal pierwsza w rankingu

Iga Świątek utrzymała pozycję liderki rankingu WTA – ranking WTA na żywo

Polka jest też druga w klasyfikacji WTA Race – ranking WTA Race

Półfinały: Świątek – Haddad Maia 6:2, 7:6 (7); Muchova – Sabalenka 7:6 (5), 6:7 (5), 7:5.

Finał: Świątek – Muchova 6:2, 5:7, 6:4.