MADRYT: Świątek - Haddad Maia 4:6, 6:0, 6:2; Fritz - Hurkacz 7:6 (2), 6:4; Medvedev - Bublik 7:6 (3), 6:4; Rublev - Griekspoor 6:2, 6:4.

Tenis. Turniej WTA 1000 w Montrealu – Iga Świątek pokonała Karolinę Muchovą

Iga Świątek (1 WTA) wygrała w Montrealu z Czeszką Karoliną Muchovą (17 WTA) 6:1, 4:6, 6:4  w 1/8 finału turnieju WTA 1000 Omnium Banque Nationale. Pojedynek był kilka razy przerywany przez opady deszczu.

Polka walczyła z Czeszką po raz trzeci w karierze w rozgrywkach WTA. W 2019 roku w Pradze skuteczniejsza była Muchova 4:6, 6:1, 6:4. W finale French Open w Paryżu zwyciężyła Świątek 6:2, 5:7, 6:4.

Przebieg meczu

Iga nie wykorzystała breakpointa (1:1), a po chwili obroniła się przed przełamaniem (2:1). W czwartym (3:1) i szóstym odebrała podanie Karolinie (5:1). Sięgnęła po pierwszego seta (6:1). Wygrała 36 z 60 akcji. Obroniła cztery breakpointy.

W drugiej partii Muchova przełamała Świątek na sucho (1:3). Polka wywalczyła rebreaka (3:4), ale po raz drugi nie utrzymała serwisu (3:5). Ponownie odrobiła straty (4:5), by przegrać własne podanie do zera i zarazem seta (4:6). Iga zwyciężyła w tej partii w 30 akcjach (rywalka w 38).

Po długiej przerwy (opady deszczu) – tenisistki wróciły na kort na gema, w którym Karolina nie utrzymała podania. Po kolejnej przerwie udało się dokończyć mecz. Iga „dowiozła” przewagę przełamania (6:4).

– Maraton trwał dwie godziny i 47 minut. Świątek zaserwowała siedem asów, a Muchova miała ich sześć. Polka odparła sześć z dziewięciu breakpointów i wykorzystała pięć z 13 szans na przełamanie. Naliczono jej 37 kończących uderzeń przy 53 niewymuszonych błędach. Czeszce zanotowano 26 piłek wygranych bezpośrednio i 43 pomyłki – informuje serwis WP SportoweFakty.

Pozostanie liderką

Polka jest już pewna utrzymania pozycji liderki rankingu WTA przez kolejny tydzień.

W piątek około godz. 23 w ćwierćfinale Świątek zmierzy się z Amerykanką Danielle Collins (48 WTA).

Trzecia runda: Świątek – Muchova 6:1, 4:6, 6:4; D. Collins – L. Fernandez 6:2, 6:3; Pegula – Paolini 6:4, 6:0; Gauff – Vondrousova 6:3, 6:0; Kasatkina – Bouzkova 6:3, 6:4; Rybakina – Stephens 6:3, 6:3; Bencic – Kvitova 6:7 (3), 6:3, 6:1; Samsonova – Sabalenka 7:6 (2), 4:6, 6:3.

Ćwierćfinały: Świątek – D. Collins; Gauff – Pegula; Rybakina – Kasatkina; Samsonova – Bencic.