Polski Tenis

WYNIKI

MADRYT: Sabalenka - Linette 6:4, 3:6, 6:3; Rybakina - Bronzetti 6:4, 6:3; Pavlyuchenkova - D. Saville 6:1, 6:4; A. Krueger - Alexandrova 6:3, 6:3; M. Andreeva - Noskova 4:6, 6:3, 6:3; C. Garcia - Xinyu Wang 6:1, 6:4; Paolini - Jimenez Kasintseva 6:0, 6:1; F. Cerundolo - Marozsan 6:2, 7:6 (5); Seyboth Wild - Musetti 6:4, 6:4; T. Paul - L. Klein 6:7 (5), 6:1, 6:4; Rublev - Bagnis 6:1, 6:4; Altmaier - Fils 6:2, 6:3; Davidovich Fokina - J. Shang 7:5, 6:3.

W 2022 roku ruszy program „Tenisowa Polska” – inwestycja w sportową infrastrukturę

Zapowiada się mocne otwarcie w polskim tenisie. W roku 2022 ruszy program „Tenisowa Polska”, inwestycja w infrastrukturę, w ramach bliskiej współpracy PZT z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

W przyszłym roku przeznaczono środki na wymianę nawierzchni z klasycznej mączki na nawierzchnię twardą lub zadaszenie około 50 obiektów tenisowych.

Tenisowa Polska

– Ten rok dla polskiego tenisa był historyczny. Zarówno w męskim jak i żeńskim tenisie mieliśmy przedstawicieli w turniejach kończących sezon. Jestem w stałym kontakcie z prezesem Polskiego Związku Tenisowego, widzimy dużo zmian na lepsze, co znajduje odzwierciedlenie w wynikach polskich zawodników. Wyniki naszych młodzieżowców również są bardzo obiecujące, więc jesteśmy pełni nadziei, że w przyszłości będziemy mieli wiele radości związanych z występem polskich tenisistów na międzynarodowych arenach. W związku z tym zdecydowaliśmy się w ministerstwie na wyodrębnienie z programu „Tenisowa Polska” podprogramu dedykowanego dla samego tenisa poświęconego infrastrukturze tenisowej, na który przeznaczyliśmy 5 mln zł – mówił Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.

– Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie środowiska. Zabudżetowaliśmy to tak, że przeznaczymy w 2022 roku środki na wymianę nawierzchni z klasycznej mączki na nawierzchnię twardą lub zadaszenie około 50 obiektów tenisowych. W pierwszej kolejności będziemy wspierać te ośrodki, na których znajdują się kluby tenisowe, kształcące młodzież we współpracy z Polskim Związkiem Tenisowym. Konkurs będzie ogłoszony już na początku stycznia. Wystartować będą mogły obiekty współpracujące z jednostkami samorządu terytorialnymi, na których prowadzone kluby szkolące młodzież. Będzie to rok pilotażowy. Tak jak powiedział prezes, większość turniejów odbywa się na kortach twardych, więc jeżeli będzie wymagane, to przedłużymy program na następny rok. Wyodrębnienie środków na tenisową Polskę zdecydowanie ułatwi dostęp do środków dla obiektów tenisowych. Jeżeli okaże się, że 5 mln wyczerpie się, a w programie sportowa polska będą jeszcze środki, wewnętrznie będziemy mogli przesunąć środki – dodał Kamil Bortniczuk.

Ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki finansowane są flagowe przedsięwzięcia PZT, jak Narodowy Dzień Tenisa, Narodowy Program Upowszechniania Tenisa, Talentiada Tenisowa czy cały cykl turniejów dla amatorów.

– Pięć lat jestem prezesem Polskiego Związku Tenisowego, w sporcie jestem całe życie. To na jakie pieniądze możemy liczyć ze strony państwa, to nigdy takie wsparcie nie było możliwe w tenisie. Program „Tenisowa Polska” będzie kontynuacją programu upowszechniania tenisa, w ramach którego dofinansujemy 100 klubów. Będziemy zmieniać nawierzchnie, dofinansowywać kluby, trenerów. Dzięki inicjatywie pana ministra ten program otrzymuje kontynuację poprzez budowę, czy renowację kortów. Dzisiaj 70-75% turniejów rozgrywanych jest na kortach twardych, a takich obiektów w Polsce brakowało. Bardzo się cieszę, że pan minister ten program rozumie i wyszedł z taką inicjatywą. Jest to coś naprawdę wspaniałego. Wcześniej też mogliśmy liczyć na panią minister Danutę Dmowską-Andrzejuk, która też bardzo wspierała sport, również tenis. PZT moimi oczami ma naprawdę szczęście do ministrów, bo dbają oni o sport i szukają środków na rozwój sportu. Ja pięknie dziękuje, bo ten program pozwoli nam się po prostu rozwijać – podkreślał prezes PZT Mirosław Skrzypczyński.

Kategoria: PZT