Polski Tenis

WYNIKI

STUTTGART WTA 500: Rybakina - V. Kudermetova 7:6 (3), 1:6, 6:4; Vondrousova - Potapova 7:6 (4), 6:1; BARCELONA ATP 500: Norrie - Bautista Agut 6:4, 6:3; Etcheverry - Nakashima 3:6, 7:6 (5), 6:4; Lajovic - Davidovich Fokina 7:6 (10), 3:6, 6:1; MONACHIUM ATP 250: Fritz - Moro Canas 6:3, 6:1; BUKARESZT ATP 250: Tabilo - Rinderknech 6:3, 7:5; Barrere - Kokkinakis 7:5, 6:3; ROUEN WTA 250: Yuan - Gracheva 6:4, 4:6, 7:6 (6); OEIRAS WTA 125: Mladenovic - F. Jones 6:4, 7:6 (6); Lamens - Avdeeva 7:5, 6:0.

Zakończenie sezonu turniejów tenisowych

Rok 2021 był szczególny jeśli chodzi o tenis zarówno na świecie, jak i w Polsce.

W kraju nad Wisłą zauważyliśmy początek szczególnych osiągnięć nowego pokolenia polskich tenisistów w postaci takich zawodników, jak Iga Świątek, czy Hubert Hurkacz

Jeśli chodzi o ogólny obraz tenisa na świecie, rok 2021 również szykował dla nas bardzo wiele niespodzianek.

US Open 2021

Zaczynając od podstaw, już sama organizacja wydarzeń sportowych, od wprowadzenia stanu wyjątkowego w większości zakątków świata balansowała między niemożliwością a absurdem, przez co w ostatnim czasie spotkaliśmy się z takimi tworami nomenklatury, jak Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020 rozgrywająca się de facto w roku 2021.

Również w świecie tenisa ziemnego większość imprez musiała zostać przeniesiona na kolejny rok, największe turnieje tenisowe takie, jak Puchar Rogera zmieniły sponsorów, przez co, od teraz będziemy czekać na kolejną edycję National Bank Open. Początkowo przesunięcie miało dotyczyć jedynie rozgrywek kobiet, ostatecznie jednak, ze powodu problemów logistycznych spowodowanych epidemią, cały turniej został przesunięty, na rok 2021.

Finał mężczyzn

Również US Open, ostatni turniej tego sezony szykował dla kibiców tenisa ziemnego wiele niespodzianek. W tym wypadku, bardziej od kwestii organizacyjnych zaskoczył nas sam przebieg turnieju, a szczególnie jego finał, czyli starcie Novaka Djokovicia i Daniła Miedwiediewa. W którym młody Rosjanin wyeliminował pierwszego zawodnika rankingu ATP, przy okazji doprowadzając go do łez jeszcze przez zakończeniem turnieju. Postać Djokovicia to legenda w świecie tenisa.

Zawodnik już od wielu lat udowadnia tłumom oglądającym jego występy na stadionach wielkoszlemowych, że jego reputacje jest jak najbardziej uzasadniona. Również ten sezon był szczególnie pomyślny dla serbskiego zawodnika, i aż do ostatniego turnieju był on zdecydowanym faworytem wśród pretendentów to zdobycia wielkiego szlema. Uwagę kibiców przykuwała jednak również postać Miedwiediewa, która jako nowa wschodzącą gwiazda, rzucił wyzwanie legendarnemu zawodnikowi i osiągnął sukces.

Finał kobiet

Rozgrywki pucharu mężczyzn, bez wątpienia były bardzo frapujące i dostarczyły większości fanów tenisa skrajnych emocji, jednak to wypadku pucharu kobiet, rok 2021 wyznaczył precedens w historii US Open. W finale turnieju wielkoszlemowego spotkały się tym razem dwie kanadyjskie nastolatki Emma Raducanu i Leylah Fernandez.

Córka imigrantów z Chin i Rumunii: Raducanu to pierwsza kwalifikantką, która dotarła do finału US Open. Wygrała w tegorocznej edycji już dziewięć spotkań, w żadnym nie tracąc seta, natomiast ostatnie spotkanie tego typu miało miejsce ponad 20 lat wcześniej w 1999 roku, kiedy 19-letnia wówczas Serena Williams zmierzyła się w finale z o rok starszą Martiną Hingis.

Występy Polaków

Niestety początkowo imponujące występy młodego pokolenia polskiego tenisa pod koniec sezonu, pod koniec sezonu zaczęło poważnie rozczarowywać polskich kibiców. Za punkt przełomowy, można uznać IO w Tokio, w której nasza reprezentacja nie popisała się grą na szczególnie wysokim poziomie, natomiast po porażce Polaków na Olimpiadzie sytuacja wcale się nie poprawiła. Ostatecznie w rozgrywkach US Open, najdalej dodarła Iga Świątek.

Polka odpadła w czwartej rundzie. Jednak ostatecznie mimo słabego występu w turnieju, jeśli chodzi o sam ranking ATP to nasza zawodniczka nadal utrzymuje się na dobrym poziomie i spadła jedynie o jedno miejsce. Młoda zawodnicza nadal cieszy się szeroko zakrojoną popularnością zarówno wśród zagorzałych fanów tenisa, jak i laików, w tym temacie, nasza ekspert Irenka Zając wypowiada się następująco:

“W ostatnich latach widać zdecydowany wzrost jeśli chodzi o zainteresowanie Polaków tą dyscyplina sportową. Odpowiedzialne za to są z pewnością sukcesy takich postaci jak właśnie Iga Świątek i Hubert Hurkacz. Poza sukcesami w rozgrywkach młodzi zawodnicy odznaczają się też dużą charyzmą w występach medialnych. Odbija się to również na świecie zakładów sportowych. Coraz więcej z nich oferuje specjalne oferty oraz bonusy, dzięki czemu zakład wiele zyskuje na popularności polskich tenisistów. Zakłady szukają również nowych metod aby poszerzyć swoje grono klientów miedzy innymi oferując nowe metody płacenia, na przykład opcję: bukmacherzy bitcoin.”

Rok 2021 dla Igi Świątek

Urodzona w 2001 roku w Warszawie Iga pochodzi z rodziny kultywującej ducha sportowej rywalizacji. Jej ojciec Tomasz był profesjonalnym wioślarzem i miał szansę reprezentować Polskę na Olimpiadzie w Seulu, jeszcze w 1988 roku. Ostatecznie jego drużyna zajęła siódme miejsce. Jako pasjonat sportu, marzeniem reprezentanta Polski było zaszczepienie miłości do rywalizacji również u swoich córek.

Iga wraz z siostrą Agatą trenowały pływanie, aby ostatecznie zająć się tenisem. Wybór dyscyplin nie jest w tym wypadku losowy. Ojcu dziewczynek zależało, na tym aby jego córki brały udział w dyscyplinach indywidualnych, miało zagwarantować, że ich potencjalny sukces nie będzie zależny od dyspozycyjności drużyny i od czynników losowych, ale od indywidualnych zdolności dziewczyn.

Spektakularne sukcesy młodej Polki sprawiły, że coraz więcej osób, również tych, które na co dzień nie śledzą poczynań polskich tenisistów, w ostatnim czasie coraz bardziej interesuje się turniejami, w ostatnim czasie Igę Świątek możemy znaleźć wszędzie. Szczególny wzrost oglądalności można było zobaczyć w trakcie ostatniego turnieju Rolanda Garrosa. Pomimo tego, że Polka nie zdołała obronić tytułu mistrzyni French Open w singlu, Iga udowodniła, że jest słusznie uznawana za światowej klasy zawodniczkę.

Zainteresowanie Polaków postacią Igi świątek wiąże się z też z szeroko zakrojonym rozgłosem medialnym. Najlepszym tego przykładem jest uwzględnienie młodej tenisistki w organizowanym przez “Przegląd Sportowy” plebiscycie na dziesięciu najlepszych polskich sportowców. Iga Świątek została wybrana na drugim miejscu zaraz po Robercie Lewandowskim.

Ostatecznie, między rokiem 2019 a 2021, Iga Świątek wystąpiła w następujących turniejach wielkoszlemowych, w 2020 roku zajmując 17 miejsce w rankingu (obecnie jest ósma):

• Australian Open

• French Open

• Wimbledon

• US Open

Kategoria: Artykuł partnera