Polski Tenis

WYNIKI

MIAMI: Dimitrov - Hurkacz 3:6, 6:3, 7:6 (3); Alcaraz - Musetti 6:3, 6:3; A. Zverev - Khachanov 6:1, 6:4; Marozsan - De Minaur 6:4, 0:6, 6:1; Jarry - Ruud 7:6 (3), 6:3; Medvedev - Koepfer 7:6 (5), 6:0; Machac - Arnaldi 6:3, 6:3; Sinner - O'Connell 6:4, 6:3; Rybakina - Sakkari 7:5, 6:7 (4), 6:4; Azarenka - Putintseva 7:6 (4), 1:6, 6:3.

Bieganie – jak zacząć i dlaczego warto? Czy biegając lepiej zagrasz w tenisa?

Większość z nas prowadzi siedzący tryb życia, a jeśli jeszcze stosujesz używki, ma to niebagatelny wpływ na twoją masę ciała i sylwetkę. Dla własnego zdrowia, warto zatem podejmować różne formy aktywności fizycznej, nie tylko po to, aby przeciwdziałać zaburzeniom metabolicznym, czy zmniejszyć masę ciała, ale także po to, aby czuć się lepiej.

Do wyznaczonego celu można dojść na różne sposoby, jednak z pewnością nie będą one pozbawione wysiłku. Myślisz np. aby być tenisistą? Warto zatem rozpocząć konkretny plan treningowy i stopniowo zwiększaj intensywność tak, aby dojść do możliwości trenowania tenisa. Może ci w tym pomóc bieganie. Jak zacząć biegać, gdy nigdy tego nie robiłeś? Jakie korzyści zyskasz biegając? Kto nie powinien biegać? Co ci jest potrzebne, aby trenować bieganie? Dlaczego biegacz może się rozwijać także w tenisie?

Korzyści wynikające z biegania, czy są przeciwwskazania związane z bieganiem?

Pamiętaj, że ruch to zdrowie. A jaki jest najprostszy sposób na aktywność? Bieg. Z jednej strony wciąż aktualne jest twierdzenie, że bieganie może uprawiać każdy. Z drugiej strony… niekoniecznie. Ale do tego jeszcze przejdziemy.

Wiele osób ma problem z bieganiem. Tymczasem jest to sport, który możesz uprawiać w każdym okresie wolnego czasu, niezależnie od warunków pogodowych i nie wymaga on specjalistycznego sprzętu. Wystarczą dobre buty, sportowy biustonosz i wygodny strój. Biegać możesz zawsze i wszędzie, w chłodne dni, jak i upalne dni. Bieganie to specyficzny styl życia, który daje ci między innymi pewność siebie.

Co właściwie daje bieganie? Jest to sport, dostarczający nie tylko hormonów szczęścia i dobrego samopoczucia psychicznego. Bieganie pomaga utrzymać kondycję, poprawia ukrwienie skóry, poprawia wydolność fizyczną, wspomaga i rozwija nasz układ mięśniowy, pozwala się pozbyć tkanki tłuszczowej. Podczas biegania pracuje całe ciało – mięśnie, stawy. Nasz organizm zyskuje nie tylko lepsze ukrwienie skóry, ale także budujemy nim naszą wytrzymałość, możemy schudnąć i pozbyć się natrętnych myśli.

Bieganie jest świetne dla naszego serca, gdyż je wzmacnia i chroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Wzmacnia nie tylko nasze nogi, ale także ciało, pozwala nam na zyskanie lepszej kondycji, lepszej figury i zyskania kontroli nad naszych życiem. Poprawia humor, wycisza, uodparnia na stres, uczy regularności, walki ze słabościami oraz wzmacnia naszą dyscyplinę i samomotywację.

Niestety, wbrew obiegowej opinii, nie wszyscy mogą biegać. Przeciwwskazaniem do tego sportu jest spora nadwaga, cukrzyca, astma, choroby serca i układu krążenia, a także problemy ze stawami, łącznie z chorobami stawów.

Co ci potrzebne do biegu? Co jaki czas biegać? Czy przyda ci się rozciąganie?

Aby zacząć biegać, nie musisz mieć żadnego specjalnego sprzętu, nie potrzebujesz siłowni, ani szczególnych warunków. Wystarczy, że wyjdziesz z domu, udasz się na ścieżkę w parku, lesie, na miejski chodnik – gdziekolwiek tylko chcesz – i możesz biegać.

Aby zacząć biegać, wystarczą ci dobre buty, wygodny, komfortowy strój i motywacja. Najważniejsze jest zacząć i się nie poddawać, nawet gdy dostaniesz zadyszki czy pojawi się kolka za pierwszym razem.

Pamiętaj, że jeśli zaczynasz przygodę z bieganiem, na początku warto poświęcić na to 2, 3 dni w tygodniu. Trening na początku może trwać 15-20 min, by z czasem stać się dłuższym.

Wiele osób pyta, czy bieganie zacząć od rozgrzewki? Choć nie jest ona konieczna, jeśli dopiero zaczynasz, to każde ćwiczenia rozciągające np. stanie w lekkim rozkroku i przeciąganie się – może pomóc. Rozgrzewkę można zrobić na dworze lub w domu, wykorzystując kilka prostych zestawów ćwiczeń. Znajdziesz je np. w internecie.

Początkujący biegacze – zabierz zdrowy rozsądek i zacznij biegać

Co do zasady, aby zacząć biegać, nie są ci potrzebne żadne aplikacje do biegania, ale stanowią one cenny dodatek motywacyjny. Jak jednak dokładnie zacząć trening i nie dopuścić do przetrenowania? Możesz użyć aplikacji, może ci być pomocny trener personalny, ale najłatwiej będzie skorzystać z rozsądku. Jesteś w stanie sam zająć się swoim treningiem.

Zacznij od marszobiegu, czyli treningu o umiarkowanej intensywności. Marszobieg to bieg, przeplatany z marszem. Pozwala na zbudowanie kondycji i wytrzymałości. Jak to wygląda w praktyce? Zaczynasz od biegu, do chwili, gdy już nie będziesz w stanie biec (nie musisz też rozwijać maratońskich prędkości, wystarczy niezbyt szybki, spokojny bieg), zaczynasz marsz. Jak poczujesz się lepiej, znowu biegniesz i tak na zmianę. Zadbaj o to, aby najpierw okresy biegu i marszu były równe np. trwały po 2 minuty.

Jeśli zaczynasz biegać, poświęć na taki trening ok 15-20 min, i każdego kolejnego dnia, stopniowo wydłużaj trening o 1, 2 minuty.

Z czasem kolejnych treningów, wydłużaj czas biegu albo czas trwania całego treningu. O drugiej opcji wspomnieliśmy wyżej. W przypadku opcji pierwszej, chodzi o to, aby czas biegu były dłuższy o 1, 2 minuty niż sam marsz. Z czasem zaczniesz w końcu rezygnować z marszu i będziesz w stanie po prostu biec ciągiem.

Dlaczego w życiu biegaczy pojawia się np. tenis?

Bieganie to wstęp do wielu innych różnych sportów, np. tenisa. Jest to sport dość specyficzny, w którym narażamy się na ryzyko kontuzji. Nasz aparat ruchu zwłaszcza w stawie kolanowym czy stawie skokowym jest bardzo eksploatowany.

Tenis wymaga też szybkiego czasu reakcji. Nie liczy się przy tym szybkość, z jaką możemy podbiec do piłki. Zdecydowanie ważniejsza jest znajomość efektywnych sposobów poruszania się. Gdy biegasz, nie tylko wzmacniasz kondycję, ale budujesz pamięć mięśniową, która może ci się przydać na samym korcie.

Silne nogi, zbudowane podczas biegania, a także nogi, które są gotowe do nagłych zrywów (przecież z marszu przechodzisz w bieganie) również są tu przydatne.

Jeśli systematycznie biegasz, możesz zacząć być efektywny także w innych sportach, między innymi w tenisie.